LÜTFEN YARDIM about.Brontok.A=?

frknkonkn
23-11-2006, 00:15   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

herkese merhabalar öncelikle. sizlere bi sorum olcak çözümünde yardımcı olursanız çok sevincem.

benim bilgisayarımda bi dosya war ismi about.Brontok.A

bu dosya ne zaman internete girsem 5 dakka da bir gelip ekrana yazılar yazıyo. bu dosya belgelerim/resimlerim in içinde herzaman duruyo. sildiğim zaman tekrar geliyo ertesi gün.

bana zararları:
1- internetten dosya indiremiyorum. çünkü bilgisayar kendine restart atıyo.
2- ekrana zırt bırt gelip beni uyuz ediyo.
3- gizli dosya ve klosörleri görmemi engelliyo.

"bu konuyu google da aradım herhangi bir türk buna cevap vermemiş birkaçtane ingilizce cevap war ancak çözümler çoook karışık ben anlamadım."

- çözüm yöntemi yazarken lütfen bana şu programı indir gibi bir şık  sunmayım çünkü dosya indirirken bilgisayar restart çekiyo. (rapidden indirirken hariç yada mailden çekerken)

ben de yüklü olan programlar :

norton 2006
Ad-Aware SE Personal
ccleaner

Son Düzenleme: frknkonkn ~ 27 Haziran 2009 18:20
chiemsee111
23-11-2006, 00:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
388 mesaj

Arkadasim öncelikle gecmis olsun.

1: internet baglantini kes ve baslat + calistir a msconfig yazip ok e tikla acilan menüden en sag üstte systemstart(baslangic)a tikla ve antivirüs ve güvenlik yazilimlari haric tümünün yanindaki kutucklardaki isaretleri kaldir uygula+tamam+yeniden baslat.. Windows acilinca ctrl+alt+del tuslari ile actiginda calisan programlari görürsün ayrica.. Eger sistem geri yükleme acik ise bu sorunu yasadigin günden 1 gün öncesine geri dönmeye calis. 2cisi ise bilgisayarini güvenli kipte baslatip norton ile o sekilde tarat.. veya norton birsey görmezse  güvenli kipte programi veya dosyayi kendin silmeye calis.. Internette gezindim biraz bu konu hakkinda sikayetlerin hepsi norton kullanicilarindan geliyor :))) bir program indiremem demissin ozaman bir arkadasindan iyi bir antivirus antispyware (windows defender da isini görebilir bilmiyorum) programi bul onun pc sinde indirip cd yada usb yazdirip öyle dene. Kapersky kullanmani öneririm.. Son olarak format.

Son Düzenleme: chiemsee111 ~ 23 Kasım 2006 02:36
black_flood
23-11-2006, 12:53   |  #3  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

panda 2007 ile sistemi tarat çözer sorununu büyük ihtimalle herzamanki gibi kod kendini sadece sistem altına değil regeditede yazmış.regedittteki kaynağını bulup silmedikçe pek bir çözüm üretemessin.panda yazılkımları regeditide temizleyebildiği için onu bi dene ve ayrıca hala norton antivirüs adlı yazılımın bir antivirüs olduğuna inanılırmı yaw kendi zaten virüs kurulduğu makinaya muhakkak benzeri görülmemiş virüs türleri hep symantec kullanılan sistemlerden çıkıyor.

BOOMFUNKMCS
24-11-2006, 00:41   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

arkadaşların cevaplarına katılıyorum fakat başıma geldiğinden şunu söyleyebilirim format tek çaren.çünkü o program her açılışında kendini pc nin kaayıt defterindeki bazı diğer bilgilere kopyaladıkça kopyalıyor kurtulamıyorsun.başarılar

dj_hakan_ankara
15-04-2009, 00:07   |  #5  
Taze Üye
1 mesaj
frknkonkn
herkese merhabalar öncelikle. sizlere bi sorum olcak çözümünde yardımcı olursanız çok sevincem.

benim bilgisayarımda bi dosya war ismi about.Brontok.A

bu dosya ne zaman internete girsem 5 dakka da bir gelip ekrana yazılar yazıyo. bu dosya belgelerim/resimlerim in içinde herzaman duruyo. sildiğim zaman tekrar geliyo ertesi gün.

bana zararları:
1- internetten dosya indiremiyorum. çünkü bilgisayar kendine restart atıyo.
2- ekrana zırt bırt gelip beni uyuz ediyo.
3- gizli dosya ve klosörleri görmemi engelliyo.

"bu konuyu google da aradım herhangi bir türk buna cevap vermemiş birkaçtane ingilizce cevap war ancak çözümler çoook karışık ben anlamadım."

- çözüm yöntemi yazarken lütfen bana şu programı indir gibi bir şık  sunmayım çünkü dosya indirirken bilgisayar restart çekiyo. (rapidden indirirken hariç yada mailden çekerken)

ben de yüklü olan programlar :

norton 2006
Ad-Aware SE Personal
ccleaner

şimdiden çoook teşekkürler...

benim mail adresim furkankonkan@gmail.com veya furkonkan@hotmail.com

bana mailden de ulaşabilirsiniz. saygılar hürmetler...

Avast yükleyin. sistemi tarattırın.tararken şuanda dosya kullanımda. çok tehlikeli filan diyor.orada eweti tıklıyoruz ve sistem yeniden başlatarak tarayacak.orada gelen uyarıya sil için 1 e basın diyor. 1 e basıyoruz.ne kadar brontkok virüsü varsa temizliyor. sevgiler. kolay gelsin. Avast kesin çözüm denedim ve test ettim.Daha sonra avastı kaldırsanızda virüs geri gelmiyor.

piRe_
15-04-2009, 04:28   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj

Buradaki dosya içinde Brontok zararlısını silen üç adet temizlik aracı var.

Burgut
15-04-2009, 09:20   |  #7  
Yıllanmış Üye
237 mesaj

Muhtemelen kırmızı noktalı siteleri gezerken veya önüne çıkıveren zararlı linkleri tıklama ile bulaşmış bir dert bu. Sistemini korumak üzere güçlendirmen lazım:

1. Eset 4.0 Antivirüs
2. Sunbelt Antispyware
3. Sunbelt Firewall
4. ComboFix
5. Spybot
6. O&O Defrag
7. Bitdefender

benim tavsiyelerim. Ancak bunları düzgün bir şekilde ayarlaman lazım. Yani ince ayar çekeceksin. Öncelikle ComboFix programı ile tarat. Geçende benim bir trojan ile başım derde girdi. Bu program ile 2 dakkada çözdüm. Sonra diğer programları yükleyip tek tek çalıştır, güncellemelerini yap ve bilgisayarını tarat. Bunlar bir işe yaramıyorsa bir de aşağıdaki makaleleri oku. Bu makalelerde de bu trojanı söküp alabileceğini söyledikleri programlar var. Onları da bir dene.

Bütün bunlar da bir işe yaramıyorsa bilgisayarında yeni bir sayfa aç. Yapacak birşey yok demektir.

Ayrıca bir tavsiyem daha var. Sakıncalı siteleri dolaşacaksanız veya bilgisayarınıza zarar verebilecek herhangi bir program, internet sayfası, vs. sizi ilgilendiriyorsa;

1. Microsoft Virtual Harddisk 2007 programını yükleyip bunun üzerine bir işletim sistemi kurun ve bunun içinde programlarınızı kurun veya siteleri dolaşın

2. Ana sisteminiz üzerinde Sandboxie programı olsun ve sakıncalı programları ve internet sitelerini bu program ile açın

Yoksa her virüsle veya torjan ile samimi olursunuz :)

Geçmiş olsun.

Son Düzenleme: Burgut ~ 15 Nisan 2009 09:28
ronnie
14-11-2009, 21:13   |  #8  
Yeni Üye
30 mesaj

Öncelikle merhabalar. Herhalde sorun çözülmüştür. Ama yine de hala bulaşıp kalmış kişler vardır diyerek yazıyorum.

Eğer çözülmediyse:

Removali (3 tane bulmuştum, @piRe_ de vermiş) temizleyebilirsiniz. Başka yolları çok daha zordur. Antivirüs kuramazsınız. Sadece Removaliyle temizlenir. Removalleri çalıştırın. Sonra combofix çalıştırın. Sorun çözülür. Benim brontok/u vardı daha hafif atlattım. Bir Müslümanın yapmış olduğu ve sonradan üstünde oynanmış olan bir virüsmüş. Bu adam aile koruma programı gibi yapmış bu programı sözde.

Neyse iyi günler dilerim size.

Burgut
15-11-2009, 01:20   |  #9  
Yıllanmış Üye
237 mesaj

Bildik bilmedik yerlere girmemekte fayda var. Maalesef 2-3 kod yazmasını öğrenen ufacık çocuklar bile hemen hackerlıktan veya virüslerden bahsediyor artık. Vatana, millete, insanlığa hizmet edeyim de gidip vatanına, milletine, dinine söven internet sitelerine saldırmazlar, kendi içimizdeki faydalı sitelere bile saldırıp -sözde- isimlerini yazdırırlar. Bilgimizi, enerjimizi, vaktimizi, aklımızı boş işlerde harcamayalım. Zarar vermek marifet değil. Bu dünyaya, yararlı insandan daha fazla zararlı insan gelmiştir. Ancak zararlı olanlardan kaçını hatırlarsınız? Büyük devlet başkanı olmuş mikroplar haricinde, milyarlarca tanesini bilmezsiniz, hatırlamazsınız bile... Ancak faydalı işlerle meşgul olanları hem tarih, hem Allah, hem de insanlar unutmaz. Türk gençliğine küçük bir nasihatimizdir. Hayırlı günler dilerim.

mustafa2116
15-11-2009, 10:12   |  #10  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

asçılışta sysy nin içne kayıtlamış
c: diskini winrar la geç virüsü görürsün silme
  regedit içinde  ( regedit içindeki tüm run dosyalarına kopyalıyor) bulunan  aynı sisimdeki tüm dosyaları sil bir dahaki açılış iiçin öncelikle komut dosyasında başlat.
ve c: diskindeki bu  virüsü de sil.
komut tan çıkmadan regeditide aç o kendini sys açılışı tekrar kopyalamıştır bu nedenle yeni kopyayı adını bularak  sadece değiştir. böylelikle kendini kalnlayamayacak.
 standart açtığında regdeki değiştirdiğin ( tüm run lar içindeki virüs adını başka bir isimle (isimler aynı olmalı) değiştir) tüm simleri sil.
açılış için sys ayaralrına gir ve sys yi kladır ( bilgisayarım özellikler performans ayarları)
yeniden başlat
birdahaki açılışta sys yi yerine koy ki bilgisayar kasılmasın.
system 32 deki 1-2 dosya adı  garip bir biçimde olan programla bulunur artık çalışmadığı için  o virüsleride sil.

ama bir sorun hala devam edecektir.
 klasör seçeneklri çalışmayacak gizli klasörler görünmeyecek.
explorer eksik yaılanma dll si olduğundan kasılcak ve kernel.dll vrüsten ötürü darbe yediği için malesef biraz işlem performansı kaybı yaşayacak.

Bu arızalar virüsü sildiğinide karşınıza çıkar çünkü bir program yerini alan programa seslenir biz virüsü sildik önceki programı çağırmadığı içinde kasılcaktır mutlak.

fbbirol
01-11-2011, 13:21   |  #11  
Taze Üye
1 mesaj

Virüs scan disk den,harici bellekten,b.sayara bulaşıyor.bulaştıktan sonra .dosya  indiririken b.sayar kendi kendini restart ediyordu.klasör içinde klasör açıyordu.klasör seçenekleri kaybolmuştu.daha öncede aynı sorunu yaşamış Brontok washer diye bi programla sorunu halletmiştim.ama yine bulaştığında programı bulamadım ama evde bulduğum bir cd de MCA yı yükleyip sorundan brontok tan kurtuldum.hemen format at diyenlere bakma sen.her virus buşatığında format atsak.ayda bi fomat atmak lazım.sorunu araştırmak en mantıklısı.son çözüm format olmalı.BENCEEE