Lütfen yardım bi öneri Nasıl düzelir ?

Wasdew
02-01-2009, 22:36   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Öncelikle herkese selam yaklasık 6 aydır ugrastıgım bir problemle karsı karsıyayım

Bilgisayarım

-p4 cpu 2.80 ghz
-512 mb Ram
- ati 256 x300/550 series
- samsung 80 gb hdd

SORUN
Sorunum genel olarak anlatıcak olursam.Bilgisayarımda herhangi bir oyun yada Winamp msn gibi programları actıgımda bilgisayarım asırı derecede yavaslıyor. Pc ilk acıldıgında mouse saga sola oynattıgınızda donmalar baslıyor.Oynadıgım online oyunlara gırdıgımde sanki oyunda asırı bir yavaslama söz konusu.(pc özellikleri düşük dedim.ama aynı pc den baska bir arkadasım benımkınden cok daha iyi durumda) Daha önce bilgisayarımı defalarca Pc shoplara goturdum ve her defasında format atıp geri verdiler.3 gün sonra bilgisayarım yine aynı duruma Can çekişmeye devam ediyor. Bir arkadasım fanların calısmıyordur dedi. İşlemci fanımı yeniledim indirdigim bir programdada

Diger bir sorun Online oyuna baglandıgımda
bilgisayarın Cpu kullanımı %80 99 a kadar cıkıyor ve boyle devam ediyormu ? sizce bu cokmu ?

-System 30-35 derece
-CPU 42-50
-AUX 48-55
-HDO 40-45 arasında degisiyor yani fanlarım da bir problem yok diye dusunuyorum. genel olarak bilgisayarımda herhangi bir virüs olmadıgı kanısındayım. Ben bunu defalarca goturdugum bilgisayarcılar da dile getirdim Fakat hala bilgisayarım cok kötü bir performans sergilemekde. Winampda Müzük dinlerken o sırada msn  actıgımda connection sırasında winampda ki muzık asırı derece de yavaslıyor.

Sorunu tam olarak dile getiremediysem Kusura bakmayın Ama ben bilgisayarımın neresinde problem oldugunu bilmek istiyorum. Bilip ona göre o parcayı degistirmek istiyorum
Lütfen yardımcı olurmusunuz ?

Son Düzenleme: Wasdew ~ 02 Ocak 2009 22:40
okfbgnc
02-01-2009, 23:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
259 mesaj

dostum işlemcinde veya bellekte sorun olabilir.özellikle bellekte.bilgisayarınıza başka bir yerden ram bulup takıp deneme yapabilirsiniz tabi gidip ram almayın çünkü sorun orda da olmayabilir siz biyerden bulun takın ve bakın.

Wasdew
02-01-2009, 23:27   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj
okfbgnc
dostum işlemcinde veya bellekte sorun olabilir.özellikle bellekte.bilgisayarınıza başka bir yerden ram bulup takıp deneme yapabilirsiniz tabi gidip ram almayın çünkü sorun orda da olmayabilir siz biyerden bulun takın ve bakın.
Önerin icin tesekkur ederim. Ram ile ilgiliyse dedigini yapıcam Baska bi sebebden olur diyen arkadaslarında gorusunu almak isterim

Blacksmith
03-01-2009, 11:14   |  #4  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

sımdı dostum kullandıgın ısletım sıstemın ne? xp ıse hangı servis paketini kullanıyorsun? anti virus olarak ne kullanıyorsun? xp kullanıyorsan internetten guncellemelerini yüklüyormusun? sistemının kullanımının yuzde 80 90 larda uzun sure seyretmesı normal degıl en azından ınternet uzerınden oynanan bır oyun ıcın..benım aklıma gelen bir kac ıhtımal antivirüs ıyı korumuyorsa sısteme cok sayıda zararlı yazılım gırıyor ve bunların bırcogunun bellekte yer kaplayıp aktıvıte yapmaları sonucu ıslemcı kullanımın yukselıyor yada internet uzerinden yaptıgın xp guncellemelerinden kaynaklanıyor olabılır bu durum guncellemelerden herhangı bırının yapabılmesıne karsın servis pack lerden de kaynaklanabılır..örnegin kısı servis pack 2 lı xp kullanıyor sonra alttan sarı unlem cıkınca guncellemeleride yapıyor sonralara dogru bu guncelemelerın ıcıne service pack 3 te eklenıyor kısı guncellestırilmis, driverleri programları kurulmus sistemın uzerine sp3 u kurunca sıstem kararsızlasıyor ve performans kaybına neden oluor benım dusunuceme gore. yani onerim ıyı bir anti virüs kullan mesela kaspersky anti virüs olabılır 1 ay boyunca ucretsız deneme sansın var tum ozellikleriyle...ıkıncısı xp kurdurtuyorsan sp3 lu cd den kurdurt yada daha sıstem kurulur kurulmaz herseyden once sp 3 u kurdurt..bunları dene duzelecegıne ınanıyorum..sayet duzelmez ıse kurdugun guncellestırme ve programları takıbe al hangısnını kurunca bunu yapmaya baslıyor bir kontrol et..kolay gelsın.

Wasdew
04-01-2009, 01:33   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj
Blacksmith
sımdı dostum kullandıgın ısletım sıstemın ne? xp ıse hangı servis paketini kullanıyorsun? anti virus olarak ne kullanıyorsun? xp kullanıyorsan internetten guncellemelerini yüklüyormusun? sistemının kullanımının yuzde 80 90 larda uzun sure seyretmesı normal degıl en azından ınternet uzerınden oynanan bır oyun ıcın..benım aklıma gelen bir kac ıhtımal antivirüs ıyı korumuyorsa sısteme cok sayıda zararlı yazılım gırıyor ve bunların bırcogunun bellekte yer kaplayıp aktıvıte yapmaları sonucu ıslemcı kullanımın yukselıyor yada internet uzerinden yaptıgın xp guncellemelerinden kaynaklanıyor olabılır bu durum guncellemelerden herhangı bırının yapabılmesıne karsın servis pack lerden de kaynaklanabılır..örnegin kısı servis pack 2 lı xp kullanıyor sonra alttan sarı unlem cıkınca guncellemeleride yapıyor sonralara dogru bu guncelemelerın ıcıne service pack 3 te eklenıyor kısı guncellestırilmis, driverleri programları kurulmus sistemın uzerine sp3 u kurunca sıstem kararsızlasıyor ve performans kaybına neden oluor benım dusunuceme gore. yani onerim ıyı bir anti virüs kullan mesela kaspersky anti virüs olabılır 1 ay boyunca ucretsız deneme sansın var tum ozellikleriyle...ıkıncısı xp kurdurtuyorsan sp3 lu cd den kurdurt yada daha sıstem kurulur kurulmaz herseyden once sp 3 u kurdurt..bunları dene duzelecegıne ınanıyorum..sayet duzelmez ıse kurdugun guncellestırme ve programları takıbe al hangısnını kurunca bunu yapmaya baslıyor bir kontrol et..kolay gelsın.
Öncelikler yardımın icin tesekkurler dostum. Acıklama yapıyım.işletim sistemim xp evet. ve sp2 yuklu sekılde . kendım hususi sp2 yuklettım cunku oynadıgım bı oyunla ilgili olarak sp3 hata verıyor oyunu kapatıyor. Sorun oyundan kaynaklanıyor dedım ve oyunu unstall ettim Nod32 kullanıyorum onunla iyi ce bir taradım yıne emın olmadım format attırdım. 3. gun aynı problem le yıne karsılastım yıne bılgısayarım asırır derece yavas ve performans namına bişe yok. kanımca pek bi bilgim yok ama yinede Sorun bılgısayarın ıcındekı bi oyundan yada bir vırus den kaynaklandıgını sanmıyorum cunku 1 ayda en 4 kez format yemıs bı bılgısayarım var ve formattan 2-3 gun sonra yine aynı sekılde oluyor. Lanet makıneyi camdan atmamak icin zor tutuyorum kendımı. Ama Alırken Emegim buyuk kıyamıyorum :) Yani sonuc olarak isletim sistemim xp (guncelestirme yapmıyorum Orjinal degil ) SP2 kullaıyorum Ve Nod32 kullanıyorum

mancukya
04-01-2009, 01:45   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

1 Ram fiyatlari oldukca ucuzladi parasal durumuna göre kullanilmis 2 ci el en az 512 yada 1 gb ram alinamiyacak durumda degil fiyat olarak.
2 Sp3 oynadigin oyunu etkileyebilir ama genede kur
3 Directx full paketini cek güncelle
4 Makineni icini ac fanlarda yada icinde ne kadar toz varsa temizle olmadi anliyorsan islemci macununu degistir makineyi biraz calistir macun iyice erisin ondan sonra yenisini sür.
5 Nod32 sadece crack yedigi icin Türkiyede populer yoksa malware konusunda yetersiz Antivir beles yada Kaspersky dan birini Antimalwarele destekle

Son Düzenleme: mancukya ~ 04 Ocak 2009 01:47
01apachi
04-01-2009, 02:10   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,618 mesaj

winamp sistemi yavaşlatıyor ise direk işletim sistemiden şüphelen, formatı kendin at, sp3'ü kurma.. bu sorun donanımdan değil bence, ama sen  yine de biostan onboardlık kısımları devredışı bırakıp dene istersen (winamp çalışmaz etkinleştire kadar sanırım) eğer sorun olmaz ise tek tek etkinleştir..? gözlem yap..

Recep Baltaş
04-01-2009, 02:56   |  #8  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Eğer birkaç gün sonra sorunlar başlıyorsa ve Winampta müzik yavaşlıyorsa kesinlikle ve kesinlikle bir sabit disk kontrolü yapın.

HDTune Pro ile Full scan yapın.

Wasdew
05-01-2009, 04:18   |  #9  
OP Taze Üye
5 mesaj

yardımlarınız için herpinize tesekkurler. Almak istedigim cevablar bunlardı. Soylenenlerın hepsını yapıcam ( ama yıne olmassa söz atıcam camdan pc yi ) Saolun arkadalar Daha sonra bilgilendiricem sizleri

SUBABİL
06-01-2009, 18:03   |  #10  
Taze Üye
3 mesaj

kardeşim sistemine büyük bir ihtimal tırojen girmişolsa gerek ki reminde sorun olsa mavi ekran verir işlemcinde sorun olsa sistem kendini korumaya alır.sen sistemini yenilmeye bak.

luqqa
06-01-2009, 18:35   |  #11  
luqqa avatarı
Yıllanmış Üye
332 mesaj

Brincisi ram belleklerini tarattır bozuk bir alan var mı?
İkincisi hdd leri tara bad sector var mı diye ki muhtemelen vardır o harddisklerde. Disk birleştirci kullnıp hardiske biraz çeki düzen vermeye çalış. Artı online oyun dediğiniz oyun hangisidir? Artık bir çok oyun ram ve grafik kartlarının özelliklerini yuksek tutmaktadır. oyunun en az sistem gereksinimlerini kontrol ediniz?

SUBABİL
06-01-2009, 18:46   |  #12  
Taze Üye
3 mesaj

sistemi yenilemeye bak derken kardeş işletim sistemini kastettim.yanlış anlaşılmasın