Mac vs PC gerçekleri

Bersan
19-11-2010, 14:35   |  #1  
Bersan avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
515 mesaj

Fanatik Mac kullanıcılar Mac'e birşey olmaz der ( bende derim) ki gerçekten bir şey olmaz...ama bütün gerçekleri size anlatayım.

-Programın donması: Windows ta bir program donduğu zaman bütün PC kilitlenir ve Yanıt vermeme hatasıyla işlemi kaptmaya zorlar. Mac te bir program donduğu zaman plaj topu işareti çıkar biraz bekledikten sonra işleme devam eder. En kötü ihtimal program kendi kendine kapanır ve tekrar açıldığında çoğunlukla kaldığı yerden devam eder. bir program donduğu zaman diğer programlar bu hatadan etkilemez...

-Virüs: normal bir windows kullanıcısına ayda bir mutlaka virüs girer ve varsa antivirüs otomatik olarak siler fakat bu antivirüs programı gerçek zamanlı tarama yaptığından dolayı işlemci ve RAM den yer ve ister istemez PC yi yavaşlatır. Mac te virüs yokmu ? Var fakat windows kullanıcısına bir ayda giren virüs Mac'e birkaç yılda bir girer ki zaten Mac OS X in kendi bağşıklık sistemi bu virüsü etkisiz kılar.

-Çökme: Mavi Ekran Hatası normal PC kullanıcısına yıl içinde mutlaka başına gelir fakat bunlar çoğunlukla yeniden başlatıldıktan sonra sağ salim tekrar açılır. Fakat asıl korkulması gerekilen hata BSOD hatasıdır yani meşhur ölüm ekranı. Bu hata çıktığında bilin ki kritik işletim sistemi dosyalarında bir değişiklik olmuş ve işletim sisteminin bir daha açılmamasına neden olacak. Windows ta bu durum birçok çöplük yazılım yüzünden olabilir...Mac' te iken işletim sistemi dosyalarıyla oynamak zaten kolay birşey değildir. Mac'lerde BSOD gibi Kernel Panic hatası vardır Hacintosh değilde orjinal bir Mac kullanıyorsanız bu durumu başınıza gelmesi için ana güncelleme esnasında bilgisayarın fişini çekin vada Güç tuşuna basılı tutun :D Kernel panik verdikten sonra Mac'i bir dahaki açışınızda normalinden daha uzun bir boot süresiyle tekrar açıldığını göreceksiniz...

censez41
19-11-2010, 15:47   |  #2  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

bir mac windows kadar yaygın değildir
bunun iyi tarafı hackerler mac için vürüs yazmaya tenezül etmez
kötü tarafı
başta oyun olmak üzere birçok yazılım türünde çeşitlilik azdır.

R.O.G
19-11-2010, 15:54   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
247 mesaj

-Program donması konusunda haklı olabilirsin.Ama bunun önüne windows'un bakımı ile geçilebiliyor.
-Virüsler konusuna gelirsek, mac ev kulanıcıları arasında yaygın değildir.Ev kullanıcılarının çoğu Windows bir kısmı da Linux kullanır.Macler ise profesyonel amaçlı kullanılırlar ve büyük şirketlerde bulunur.Büyük şirketler de güvenliği elden bırakmaz haliyle...Bu nedenle maclere hiçbir şey olmaz gibi geliyor ama ev kullanıcılaına mac dağıtın bakalım neler olacak.
-Mavi ekrana gelince, "bilgisayar kullanmayı bilen" birinin başına, mavi ekran hatası yalnızca başka bir bilgisayarı kullanırken gelebilir.Ben yıllar önce aldığım Celeron D 2.4 GHZ'lik sistemimde de , bir önceki sistemimde de ve bir önceki sistemime geliştirmeler yaparak bugünkü haline getirdiğim sistemimde de bir kez bile mavi ekran hatası almadım.Windows ve donanım bakımları her şeyin önüne geçer.

Windows'un artıları;
-İstediğin oyunu oynarsın.Çünkü hepsi Windows'a uygun yapılır.
-İstediğin programı yükler çalıştırırsın.Hiçbir program için "Acaba Windows versiyonu var mı?" diye endişelenmezsin.
-Her türlü donanımı sisteme çıkarıp takabilirsin.Windows sürücüsü olmayan donanım var mı? Yok.
-Windows için üretilmiş sistemler ucuzdur.Ayrıca her köşe başında bir Windows diski bulabilirsin.Macler ise Windows'a göre oldukça pahalıdır.Linux'tan bahsetmiyorum zaten.

Apple'da yönetici misin bilmiyorum ama Mac'i bu kadar sevdiğine gör bir bağlantın vardır mutlaka.Mac kötüdür, kullanmayın demiyorum ama bir ev kullanıcısı için fazladır."Normal" bir kullanıcı Mac ile ancak bir kafede oturup internete girer.Havasını basar.Bu kadar.

R.O.G bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 2 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
sosyalik
19-11-2010, 17:48   |  #4  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj
Alıntı: R.O.G  
-Program donması konusunda haklı olabilirsin.Ama bunun önüne windows'un bakımı ile geçilebiliyor.
-Virüsler konusuna gelirsek, mac ev kulanıcıları arasında yaygın değildir.Ev kullanıcılarının çoğu Windows bir kısmı da Linux kullanır.Macler ise profesyonel amaçlı kullanılırlar ve büyük şirketlerde bulunur.Büyük şirketler de güvenliği elden bırakmaz haliyle...Bu nedenle maclere hiçbir şey olmaz gibi geliyor ama ev kullanıcılaına mac dağıtın bakalım neler olacak.
-Mavi ekrana gelince, "bilgisayar kullanmayı bilen" birinin başına, mavi ekran hatası yalnızca başka bir bilgisayarı kullanırken gelebilir.Ben yıllar önce aldığım Celeron D 2.4 GHZ'lik sistemimde de , bir önceki sistemimde de ve bir önceki sistemime geliştirmeler yaparak bugünkü haline getirdiğim sistemimde de bir kez bile mavi ekran hatası almadım.Windows ve donanım bakımları her şeyin önüne geçer.

Windows'un artıları;
-İstediğin oyunu oynarsın.Çünkü hepsi Windows'a uygun yapılır.
-İstediğin programı yükler çalıştırırsın.Hiçbir program için "Acaba Windows versiyonu var mı?" diye endişelenmezsin.
-Her türlü donanımı sisteme çıkarıp takabilirsin.Windows sürücüsü olmayan donanım var mı? Yok.
-Windows için üretilmiş sistemler ucuzdur.Ayrıca her köşe başında bir Windows diski bulabilirsin.Macler ise Windows'a göre oldukça pahalıdır.Linux'tan bahsetmiyorum zaten.

Apple'da yönetici misin bilmiyorum ama Mac'i bu kadar sevdiğine gör bir bağlantın vardır mutlaka.Mac kötüdür, kullanmayın demiyorum ama bir ev kullanıcısı için fazladır."Normal" bir kullanıcı Mac ile ancak bir kafede oturup internete girer.Havasını basar.Bu kadar.

Beğendim

Bersan
19-11-2010, 19:46   |  #5  
Bersan avatarı
OP Yıllanmış Üye
515 mesaj
Alıntı: censez41  
bir mac windows kadar yaygın değildir
bunun iyi tarafı hackerler mac için vürüs yazmaya tenezül etmez
kötü tarafı
başta oyun olmak üzere birçok yazılım türünde çeşitlilik azdır.
Aslında oyunlar dışında hemen hemen her türlü program bulabilirsin yaklaşık bir ay sonra Mac App Store çıkacak tıpkı iPhone daki uygulama içeriği gibi zamanla Mac içinde her türlü program ve oyun mevcut olacağına inanıyorum. 
Mac ler windows kadar yaygın değil tamam birşey demiyorum ama dediğin gibi yaygın olmadığı için bu kadar güvenilir işletim sistemine sahip sonucta ben bugün için konuşuyorsam mac te virüs korkusuna gerek yok demem gayet mantıklı. Herkes Mac kullasaydı virüs olurdu fakat böyle birşey olmadığna göre...

R.O.G 
Mac lerde donanım takıp çıkartmaya gerek yok...aldığın gibi yıllarca stabil bir şekilde çalışabiliyor, sonuçta windows değil ki bu zaman geçtikçe yavaşlasın. Fiyat konusuna gelirsek eğer ucuz makineler olsaydı bunlar birincisi piyasada rakipsiz kalırdı mac ler ikincisi herkes kullanacağından dolayı virüs korkusu olacaktı...

Son Düzenleme: Bersan ~ 19 Kasım 2010 19:47
R.O.G
19-11-2010, 20:00   |  #6  
Yıllanmış Üye
247 mesaj
Alıntı: Bersan  
Mac lerde donanım takıp çıkartmaya gerek yok...aldığın gibi yıllarca stabil bir şekilde çalışabiliyor, sonuçta windows değil ki bu zaman geçtikçe yavaşlasın. Fiyat konusuna gelirsek eğer ucuz makineler olsaydı bunlar birincisi piyasada rakipsiz kalırdı mac ler ikincisi herkes kullanacağından dolayı virüs korkusu olacaktı...
Şu kurduğun cümlelerden sonra seninle daha fazla tartışmaya gerek olmadığı kanaatindeyim.İntel'ci, AMD'ci muhabbetine dönecek yoksa.Hadi selametle...

Ama şunu sormek istiyorum: Ucuz olsaydı piyasada rakipsiz kalırdı ne demek şimdi? Pahalı olmasını da virüs korkusuna bağlıyorsun ayrıca.Bu nasıl mantık çözemedim.

Bersan
19-11-2010, 20:10   |  #7  
Bersan avatarı
OP Yıllanmış Üye
515 mesaj

rakipsiz kalmak derken PC den Mac e geçmek isteyenlerin çounluğu fiyat konusunda endişeleniyorlar eğer ucuz olsaydı çoğu kişi buna sahip olmak istiyecekti fakat bu sefer Mac kullanıcıları fazla olacağından dolayı windows la aynı kaderi paylaşıp önüne gelen virüs yazacaktı fakat neyseki bu olmuyor...

R.O.G
19-11-2010, 20:18   |  #8  
Yıllanmış Üye
247 mesaj
Alıntı: Bersan  
rakipsiz kalmak derken PC den Mac e geçmek isteyenlerin çounluğu fiyat konusunda endişeleniyorlar eğer ucuz olsaydı çoğu kişi buna sahip olmak istiyecekti fakat bu sefer Mac kullanıcıları fazla olacağından dolayı windows la aynı kaderi paylaşıp önüne gelen virüs yazacaktı fakat neyseki bu olmuyor...
Ha ucuz olunca herkes alacak, yaygınlaşacak.Yaygınlaştığı için de korsanlar daha çok ilgi gösterecekler.Onun için de pahalı satılıyor.Tamam abicim.Hadi iyi geceler.Koskoca şirketin fiyat politikasını herkesin önünde ifşa ediyorsun.Steve amcan kızar sonra.

Hey Allahım ya...

Bersan
19-11-2010, 20:33   |  #9  
Bersan avatarı
OP Yıllanmış Üye
515 mesaj

Fiyat politikası nedir bilmiyorum ben sadece ucuz olsaydı böyle olurdu diyorum...herneyse konu değşiyor ben fiyat tartışması değil Mac ile PC nin yazılımsal olarak farklarından sözetmiştim...bence bu konu burada kapansın.

black_flood
20-11-2010, 00:42   |  #10  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

ben ms ürünlerinin desteğini veren birisiyim mac ürünleri ilede karşılaştım fakat türkiyede mac desteği yok demek mümkün ayrıca linux yazılımlarıda aynı örnek tübitak pardus destek vermiyorlar ama iletişim hattı ve yardım destek telefonu var arayınca forma mail atın cevap veren olursa olur olmassa yapabileceğimiz birşey yok diyorlar zaten.

mac ürününde desteği malesef aynı konumda destek yok türkiyede ben mac ile ms ten oluşan network kurana kadar canım çıktı 3 gün tırmaladım ama ne destek alabildim nede başka birşey 3. parti yazılımlar ile köprüleme yaptım ms ve ve mac arası ancak çalıştırabildim. bu sebepten dolayıdır ki

MAC APPLE STORE DEĞİL ÖNCE DESTEK VE SERVİS AÇSIN MAC ÜZERİNEDE MÜHENDİSLİK SERTİFİKASYON VE EĞİTİM VERSİN ONUDA ALALIM DESTEĞİ HİÇ OLMAYAN BİR YAZILIMI ÖVÜPTE ADAMIM DİYE DOLAŞMANIN HİÇ BİR MANTIĞI VE ANLAMI YOKTUR !

leopard10
20-11-2010, 11:46   |  #11  
leopard10 avatarı
Üye
68 mesaj

denildigi gibi mac, pc kadar yaygin degil ama applenin yeni cikaracak oldugu mac app store ve mac os x lion yayginlasmasini artirabilir bu arada zaten oyun icin bilgisyar alacaklar mac almaz.(bilgisayar sadece oyun icinde alinmaz)

tolga02
20-11-2010, 12:03   |  #12  
tolga02 avatarı
Üye
56 mesaj

oyun için mac alnımasa da mac e windows yükleyerek oynayabilirsin fakat windowsa mac yükleyemezsin ve ayrıcalıklarından faydalanamazsın (windowsun da tek ayrıcalığı oyunlar bence)

Son Düzenleme: tolga02 ~ 20 Kasım 2010 12:08
saslove1984
20-11-2010, 14:26   |  #13  
Yıllanmış Üye
463 mesaj

windowsun virus problemi gayet normal ne de olsa en çok tercih edilen sistem; dolayısıyla da hackerin biri  virus yazacak olsaydı yaygın olmasından ötürü windows tercih ederdi mac için yazması saçma olurdu zaten. ama unutmayalım tek tük de olsa mac için yazılmış virus var ve ayrıca hiç bir sistem %100 güvenli değildir

Selçuk İslamoğlu
20-11-2010, 14:56   |  #14  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Mac'lerde ana harddiskte çok küçük yer kalacak şekilde dosya kopyalamayı deneyin. Hani 50 MB felan kalacak gibi ana harddiskte...  Bakın bakalım Mac açılabiliyor mu ;)

tolga02
20-11-2010, 16:30   |  #15  
tolga02 avatarı
Üye
56 mesaj
Alıntı: Selçuk İslamoğlu  
Mac'lerde ana harddiskte çok küçük yer kalacak şekilde dosya kopyalamayı deneyin. Hani 50 MB felan kalacak gibi ana harddiskte...  Bakın bakalım Mac açılabiliyor mu ;)
kardeşim hangi devirde yaşıyoruz biz terabaytlardan bahsediyoruz sen 50 mb diyosun ayrıca windowsta da bütün programlar hata üstüne hata vermeye başlar 200mb dan sonra yani aynı şey

Son Düzenleme: tolga02 ~ 20 Kasım 2010 16:37
ocannar
15-09-2014, 00:45   |  #16  
Taze Üye
4 mesaj

bazı arkadaşlarımız olmayacak Duaya amin demişler resmen   öncelikle Şu MAC kullanıcıları Neden Yüksek fiyat veripte Cahilce Konuşuyorlar o biraz Tuhaf bişi olmuş gerçi  yok Mac Appstore çıkaracak Onu yapacak Bunu yapacak Sorarım O arkadaşlara Ne zaman Bu hayalleri Gerçekleşecek sorarım onlara.  MAC'in Kaybettigi bir Nokta var Ise  ister bilgisayarından ister telefonuna kadar Herşeyi ile Kullanıcısına Kısıtlama Getirmiş Firma bunu göremeyecek kadar körelmişsiniz  bi tomar para bayıl telefonuna hiç bir özelliğini Kullanma :D Şaheser bir Firma olmuş MAC Güvenlik Bakımından On numara :D

ocannar
15-09-2014, 01:17   |  #17  
Taze Üye
4 mesaj

Şu bir Gerçektir Apple telefonlarının Ayakta Kalmasının tek sebebi jay Freeman Saurik   Cydia (Jailbreak)  eğer JB olmasaydı Apple Bu kadar ön plana çıkamazdı Diğer modeller Tavan yaparken Apple yerlerde sürünürdü   MAC bilgisayarlarını sadece iş adamları kullanırdı :D  çok iyi MAC kullanıcısıysanız Biraz geçmişe geri gidin derim Belki gözünüzden bir şeyler kaçırmış olabilir Özgürlüğünü kısmış Bir Firmaya Çok iyi Firma Demek Doğru olmaz

Anakart Kablosu
05-07-2016, 00:35   |  #18  
Taze Üye
2 mesaj

Gerçekten doğru ve güzel anlatmışsın ağzına sağlık. Bende anlatımını desteklemek için şu örneği verebilirim.
eğer tamir işlerine merakınız varsa küçük sade ve güzel görünen bir tamir çantası alırsınız (buda arayüzüyle küçük sade ve şirin olan MAC). Ama eğer profesyonel bir tamirci iseniz çantanız çok daha kalın büyük çok fazla kullanıldığı için biraz kirli ve çok daha kullanışlıdır (ki buda her zaman arayüzü kötülenen WİNDOWS oluyor :) )

Hightechx
06-12-2016, 17:48   |  #19  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 3
28 mesaj

Hayatım boyunca windows kullandım ama mac bilgisayarlar ucuz olsaydı

mac alırdım Mac ayrı bir dünya.

delikanli53
14-10-2020, 14:27   |  #20  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,524 mesaj

10 sene önce açılmış bir konuya yıllar sonra Mac ile yazmanın haklı gurur ile ben Onay