>>> MAC vs PC <<<

mkykal
24-08-2010, 15:47   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
95 mesaj

Bazılarınız şu anda bu soruyu görür görmez sinirlenmiştir. Ben de size katılıyorum.Çünkü '' En iyi antivirüs hangisi ? '' gibi sıkıcı bir soru bu . 
    Ben de buraya yazmadan önce google dan aramadığım yer kalmadı .Aradığım sonuçlardan çoğu zaten cok eski konular.Benim aradığım gerçekten bu iki sistemi de kullanmış kişilerin gerçek eleştirilerini ve tavsiyelerini öğrenmek. Şu an olmasa da bir iMac alma hayalim var . Sizlerin bu konuda tavsiyeleri nelerdir ? Gerçekten fiyat/performans açısından hangisi daha iyi .Şunu da belirteyim Ben bilgisayarı oyun oynamak için kullanmıyorum.( arada bir cok nadir oynarım ) Genelde araştırma yapmak için ( bilgisayar yazılım donanım üzerine ) kuulanıyorum .
    Siz hangisini öneriyorsunuz ?  

mustafa2526
24-08-2010, 16:46   |  #2  
mustafa2526 avatarı
Yıllanmış Üye
709 mesaj

mac bilgisayarlar her koşulda çok daha güçlüdürler. Mesela şu anda PClerde 6 çekirdekli işlemciler kullanılabilirken Mac bilgisayarlar iki adet 8 çekirdekli işlemci barındırabilmektedir. Ekran kartı ve benzeri donanımın da aynı şekilde yüksek olabildiğini düşünürsek aradaki fiyat farkı çok da göze batmamaya başlıyor.
Bunun dışında daha kullanıcı dostu, daha güvenli, daha sağlam ve estetik olarak tatminkar bir işletim sistemi de mac ile beraber sunulmakta.

Program sayısına gelince tabii ki windowsta kullandığın programların mac karşılıkyarı var ki windowsta kullandığın bir programın mac versiyonunu da bulmak mümkün. Ama mac bilgisayarlara göre hazırlanmış bir programın windows verisyonunu bulmak güç ki o da aradaki performans farkından kaynaklanıyor                                                                               

Profesyonelsen mac değilsen pcŞok olmuş

Son Düzenleme: mustafa2526 ~ 24 Ağustos 2010 16:51
A_k1n.u
24-08-2010, 18:27   |  #3  
Yıllanmış Üye
227 mesaj

Kesinlikle MAc

Bersan
24-08-2010, 23:08   |  #4  
Bersan avatarı
Yıllanmış Üye
515 mesaj

Mustafa2526 ya katılıyorum Mac proferyonel işi. Windows ta kullandığın programların aynılarını veya benzerlerini Mac te kullanabilirsin. Fakat sen oyun bilgisayarı istiyorsan önerim PC dir çünkü çok ucuza yüksek ekran kartlı PC ler mevcut...Oyun için Mac i önermen...Windows yüklenebilse de Mac te oyun için windows un anlamı olmaz çünkü her ne kadar Mac ler DDR3 teknolojisini kullansada ekran kartları hala 512MB ve altında (MacPro hariç). Apple'ın ekran kartlarıyla bir oynama yapması lazım ama dünya rakipsiz çekilmiyor :) sana ne diyeceğim biliyormusun sen bırak PC yi ve uzun vadede yatırım yap PS3 veya XBOX al oyun için :D

mkykal
25-08-2010, 00:24   |  #5  
OP Üye
95 mesaj

Arkadaşaım sen yanlış anladın sanırım Ben bilgisayarı oyun oynamak için kullanmıyorum.Doğru okursan anlarsın . :) sen kullandıpına göre tavsiye ediyor musun ? Ayrıca iMac lerde 1 Gb 5670 5770 HD ekran kartları var suan da

Bersan
25-08-2010, 00:56   |  #6  
Bersan avatarı
Yıllanmış Üye
515 mesaj

Çok özür diliyorum "KullanmIyorum" kelimesini hızlı okumaktan "I" harfini kaçırmışım :D:D madem oyunla çok işin yok iMac 21 inch tam sana göre. fiyat ilk önce yüklü gözükebilir fakat Mac i kullanınca verdiğin paranın tümüne deydiğni çabucak anlarsın. 13 yıl windows kullandım (95-Win7) fakat Mac i 1 yıldır kullanmama rağmen windows un aslında ne kadar kabız işletim sistemi olduğnu anladım.PC den Mac e geçen herkes bu farkı görebilir...

Snopyanky1993
25-08-2010, 11:55   |  #7  
Üye
64 mesaj

MAC 8 çekirdekli pc demiş bi arkadaş pc hakkında birşey bilmiyor heralde....

8 çekirdekli  die bir işlemci yokki daha hem 4 çekirdek 8 işlem parçacığı HT ile :S

bak bu da çift işlemcili anakart tak iki tane i980 x bak keyfine?

al buda alienware?

.............................................................................................................................................

Bersan
25-08-2010, 12:39   |  #8  
Bersan avatarı
Yıllanmış Üye
515 mesaj

arkadaşım sen şu siteye bak hele http://www.apple.com/macpro/ hala 8 çekirdektemi kaldınız ???

Snopyanky1993
26-08-2010, 11:10   |  #9  
Üye
64 mesaj

hala aynı şeyi diyorsun dediğim şey bak anakartta 2 işlemci takabildiğinde 12 çekirdek olur sen i980x bi baksan onlardan 2 tane takınca 24 çekirdek oluo ayrıca snn verdiğin link server mac için ....

Bersan
26-08-2010, 19:24   |  #10  
Bersan avatarı
Yıllanmış Üye
515 mesaj

MacPro server makinesi değil profesyonel işi bir makine. server diyorsan server burda http://www.apple.com/xserve/

Snopyanky1993
28-08-2010, 17:00   |  #11  
Üye
64 mesaj

arkadaşım allah rızası için şu verdiğim siteye bak çok rica ediyorum  buraya baktıktan sonra konuşçağını hiç zannetmiyorum D:

artık çekirdek sayılarını hesapların sen  max işlemci sayısı 8  X8 :D

Bersan
28-08-2010, 23:25   |  #12  
Bersan avatarı
Yıllanmış Üye
515 mesaj

intel Xeon = 6 çekirdek... 6 x 8= 48 çekirdek... İyimiş :)<

herocanturk
29-08-2010, 15:26   |  #13  
Üye
55 mesaj

ben mac derim sana çünkü mac türkiyede neredeyse bir hayal gibi (fiyatı konusunda) yurt dışında belki uygun diyebileceğin bilgisayarlar ülkemizde 2 katı 3 katı fiyatlara satılıyor benim sana tavsiyem bir imac eğer gücüm yetmez diyorsan vestel in imac e benzer bilgisayarları var :) al ona bi win 7 sonra bi mac os x teması cıncık gibi olur :)

Bersan
30-08-2010, 12:40   |  #14  
Bersan avatarı
Yıllanmış Üye
515 mesaj

yalnız o dediğin PC de Atom işlemcisi yokmuydu...Vestel'in bilgisayarlarına dan ne beklenirki...

infoman
06-09-2010, 04:29   |  #15  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Macciler hep palavra sıkar:)

1- Macos a virüs girer hoplatır bile:) Çoğu antivirüs programı üreten firmanın macos sürümü vardır :) Başını Norton, Bitdefender, McAfee çeker :) istersen Macos virüslerini internette gani gani bulabilirsin :D

2- Macler, iphone ve ipodlar Çinde foxconn firması tarafından üretilir:))) Foxconn firması Quanta, Clevo, HP, Gigabyte, LG bilgisayarlarının iç donanımını da üretir:))) Vestel, Beko, Casper, Datron, Exper, Monster gibi Türk markaları aslen ya Quanta'dır yada Clevo'dur bizim uyanık yerli firmalar üstüne kendi markasını yapıştırıp satarlar :))) Anlayacağın Maclerle aynı fabrikadan aynı işçilerin elinden çıkarlar.
Hatta macbook Pronun anakartında küçücük Foxconn yazar:) Allah kahretsin Casper, Datron, Vestel'ın bazı modellerinde de yazıyor :))))

3- Maclerin donanımı PClerde de kullanılır. Aynı işlemci, aynı RAM, aynı HDD, aynı ekran kartı, aynı ekran:) Ama steve amca bunu gizler 1.7 Ghz işlemci der:) markayı söyler modeli söylemez:D

4- Maclere has üretilen tek şey kasalarıdır, diğer harici donanımlarının hepsini PCde de kullanabilirsin:) Yukarıda Allah var kasaları da güzeldir zaten aldırtan da kasasıdır:)))))))))))

5-IMAC ler içine notebook donanımı sıkıştırılmış büyük monitörlerdir :))) İşlemcisi, rami, ekran kartı, chipseti, HDDsi yani hepsi notebook parçalarıdır:) Zaten aksi halde monitöre sıkıştırmaları zor olurdu :D6- Macler de renk seçeneğin yoktur, donanım seçeneğin ise sadece belirlenenlerle sınırlıdır:) Yelpaze yoktur:) sen 15" ama en iyi işlemciyi istersen alamazsın, ellerindeki en iyi işlemciyi sadece 17" ile satarlar:D Böyle kaktırmasyon bir sistemleri var.7- Bütün bunların üstüne zaten çok pahalı olan macleri birde yağlayıp satarlar:)))) Yani lazım olan kablo donanım vs vs yanında hediye vermezler en basit kabloyu 30$ dan satıp kumandasını al beni diye reklam ederler:)<

Son Düzenleme: infoman ~ 06 Eylül 2010 04:30
Bersan
06-09-2010, 13:28   |  #16  
Bersan avatarı
Yıllanmış Üye
515 mesaj

arkadaşım Mac a virüs girmez demiyoruz sadece PC lerde 97.456 tane virüs varken belki dahada çok...Mac teki 5-10 tane virüsü kimse aldırış etmiyor...Ayrıca PC lerdede Mac donanımı olabilir fakat Mac ler şuanda PC lerin geçmeye çalıştığı teknolojiyi (EFI) 2006 dan beri kullanmakta ve Maci Mac yapanda bu...EFI sayesinde Mac OS X yükleyebilirsinki bu sistemden daha hızlı bir sistem yok....Ayrıca Mac i Mac yapan birşey daha var Magic Mouse ve TrackPad bu ikisini Windows ta asla Mac teki kadar rahat kullanamazsın...Ayrıca kendin diyorsun Mac in bir tek kasası kendine özgü diye... bu kadar sade bir kasayı hangi makinede bulabilirsin... MacBook Pro desen alüminyüm kasası sayesinde fanı çalıştırmasına gerek kalmada ısıyı dağıtarak işlemçinin fazla ısınmasını engelliyor...Donanom takıp çıkarma konusunda MacProdan daha kolay bir kasa yok...Ayrıca hangi Laptop 2cm kalınlığında olup intel Core 2 Duo işlemcisi ve 256MB DDR3 nVidia ekran kartına sahip olduğnu gördün...MacBook Air da bu özellikler mevcut...GTA 4 ve COD 6 oynayabileceğin 3.6cm kalınlığındaki masaüstü bilgisayar olan MacMini...Aynı özellikleri hangi PC de gördün...Ayrıca bilgisayar dünyasında öncü her zaman Apple olmuştur 1977 de Apple II dünyanın kullanılması kolay kişisek bilgisayarı...1984 Macintosh 128k dünyanın ilk ucuz GUI arabirimli bilgisayarı...1993 Apple Newton el yazısı tanıma özelliğne sahip ilk PDA...1998 iMac bilgisayarların bir iş aleti olmaktan çıkarıp bir hayat tarzına dönüştüren bilgisayardır ve USB nin ne kadar değerli bir teknoloji olduğnu dünyaya gösteren bir bilgisayardı. o makine olmasaydı bugün USB kavramı hala pahallı ve yaygın olmayan bir teknoloji olacaktı...2001 iPod ilk kasetsiz ve CD siz taşınılabilir Müzik çalar hatta kimse iPod lara MP3 çalar demiyor iPod diyor...2007 iPhone... diyecek birşey yok iPhone bir çıktı dokunmatik telefon modası başladı Multi-Touch teknolojisinin icat etti... ve 2010 iPad dünyaya tablet bilgisayarını gösterdi...Apple ın dünyadaki değeri büyük çünkü PC ler için bile diyecek olursak Windows 1983 te Apple dan çalındı Macintosh un işletim sisteminin disketini çalan Bill Gates Windowsu yarattı...Apple olmasaydı belki biz hala komut sattırı kullanıyor olurduk...

infoman
06-09-2010, 18:04   |  #17  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

Fikirlere ve bilgiye saygım sonsuz, Ben şahsen herkesin bir kere eline mac almasını isterim, şöyle eline macbookproyu alıp bir incelenmeli. Macosu bir kurdalanmalı. Herşeye rağmen mac taraftarı değilim.

oj2h4n
08-09-2010, 18:01   |  #18  
Yeni Üye
30 mesaj

benim gördüğüm bütün mac vs pc temalı konularda mac'n önde olduğunu söyleyebilirim, henüz hiç kullanmadım ama pc konusunda yeterli bilgiye saihibim sanırım.

mac'te öne çıkanlar

mac'in işletim sistemi mac os x'in gayet stabil çalışması > windows ta kafayı yedirten kapat hataları ve mavi ekranlar

Son derece şık ve sade bir tasarımının olması > pc leri taşıması işkence ve sığdırmak gibi problemler doğuyor bazen, donanım okadar çeşitli ki yeni donanım alan ve bu konuda gerekli ve net bilgiye sahip olmayan kullanıcılar yumsuzluk sorunlarıyla karşılaşabiliyor, ki bu konuda gerekli bilgiye sahip olmak çok kolay değil.

yazılımlar mac os için özel üretilmiş ve nerdeyse hepsini parayla almak zorunda olduğunuz için uyumsuzluk problemi yaşamazsınız ki bu artımıdır eksimidir bilemiyorum.

şu stabil çalışma olayı, hatalar kasmalarla uğraşmak yerine işinize yoğunlaşabilmeniz gerçekten pahabiçilemez. Tabi dedikleri kadar var ise.

darkmaster
07-11-2010, 15:08   |  #19  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
244 mesaj

yaptığınız işe göre değişir bana göre. bir mühendisin yada mimarın mac kullanması ve mace yatırım yapması kadar saçma bir hamle daha olamaz. Bir makine mühendisi olarak, macte autocad yok, solidworks yok kullandığım plotterın mac için bir driverı yok... Tam anlamıyla bana uzak diyebilirim :). Yani sıradan, gündelik işler için kullanılacaksa mac alınabilir tabi artık günümüzde her bilgisayarın yapabildiği bu işleri yapmak için fazladan 1000 ve üzeri dolar gibi bir para yatırmak ne kadar akıl karıdır bilemem. Eğer bir mac alıpda sadece macde olan bir programı kullanıp işinizi görücekseniz çok güzel bir yatırım yapmış olacaksınız diyebilirim. Ayrıca windows yüklü makineler sürekli hatalarla ve sorunlarla karşılaşıyor şeklinde bir yargı hissettim, bu önyargınında halkımız tarafından windowsun genelde korsan olarak kullanılmasından kaynaklandığını düşünmekteyim. ben win7 ultimate 64 bit kullanıyorum, yaklaşık 8 ay oldu kuralı daha format atma gereği hissetmedim yavaşlama yada bir karın ağrısıda yok bilgisayarımda. Güncellemelerini düzenli yaptığınız sürece ve antivirüs programınızıda orjinal bir şekilde alıp kullandığınız sürece windows yüklü makinelerlede sorun yaşamıyorsunuz, hatta diyebilirim ki bir mac yada linux kadar hatta daha ileriye götürüyorum bu ikisindende kararlı yapıda kullanılabiliyorlar, 8 aydır tek bir hata ile karşılaşmadım eğer olmuşsada hatırlamıyorum.
Son olarak estetik açısına değineyim, artık notebook üreticileride mac tarzı tasarımlarla ön plana gelmeye başladılar. örnek olarak yeni almış olduğum hp dv6 3055et notebookun estetik görünümü macbookprodan daha güzel bana göre, alüminyum ince kasa üzerindede çok şık ince işlemeler, kapakta ise güzel bir aydınlatması olan hp logosu ayrıca klavyede alttan aydınlatmalı. Yine bilgisayar üreticileri imac tarzı pc lerde üretmeye başladılar. Demek istediğim körü körüne fanatiklik yapılmaması ve işinize uygun olanın fiyat/performans oranı ile tercih edilmesi.

sosyalik
19-11-2010, 17:48   |  #20  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj

Araştırma yapıyorsan Mac almayı neden düşünüyorsun ki? Mac uzmanlar için iyi bir işletim sistemi ama işine yaramayacakken körü körüne mac almak da israf ve saçmalık.

Bersan
19-11-2010, 19:50   |  #21  
Bersan avatarı
Yıllanmış Üye
515 mesaj

Sonuçta zevk meselesi paran varsa Mac alırsın yoksa linux :D

tolga02
20-11-2010, 12:17   |  #22  
tolga02 avatarı
Üye
56 mesaj

bersan adamımsın :D

NeverBackDown
29-08-2012, 12:15   |  #23  
NeverBackDown avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 26
516 mesaj

Mac ve Pc aynı şey değil mi ikiside bilgisayar sonuçta Kahkaha

Kapalı Hesap (223846)
29-08-2012, 12:37   |  #24  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 206
5,277 mesaj

Sadece salak gibi 2 3 katı fazla para veriliyor mac'a.

sosyalik
29-08-2012, 12:38   |  #25  
sosyalik avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 47
1,710 mesaj

Fanboyluk insana 2 senelik konuyu hortlattırıyor.

NeverBackDown'un dediği gibi Mac de bir PC'dir (Personal Computer).