Macbook almak mantıklı mı ? Veya normal notebook

NewerOkay
15-12-2015, 13:27   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

Arkadaşlar,biraz daha ekleyip güzel bir notebook alma kararı aldım,baya bir düşündüm,önceki bütçem 2800 dolaylarındaydı,ancak bu fiyata ya ekranı iyi donanımı berbat,ya donanımı iyi ekranı berbat notebooklar alabiliyorduk,bende bütçeyi 5.000TL civarlarına kadar artırdım,ancak 5.000TL nin altında olursa iyi olur.

Kalitelisinden beni uzun süre götürebilecek,sağlam olacak,yazılım işlerini rahat halledebileceğim,güvenli bir macbook önerirmisiniz.

Ek olarak diyelim macbooku aldım,aradan 4 sene geçti,birsürü os x sürümü geldi,4 sene önceki os x işletim sistemini mi kullanacağım ?

Türkiye'de apple nin teknik servisi nasıldır ? Büyük şehirde oturmuyorsak teknik servis nasıl işler ?

Bu kadar fiyatı bayılıp macbook almak aptallık mıdır ? Yoksa parasına değer mi ?

Donanım olarak bakarsak,2.500TL lik bir normal notebook 4.500 TL lik macbooklar ile eşit.

Alternatif olarak asusun bir modelini buldum:http://www.hepsiburada.com/asus- ... lgisayar-p-BD601887  

Ek olarak 5000TL veya altına,adam akıllı kaliteli macbook alabilir miyiz ? İnce kasalı,zarif macbook prolar 6-7 binden başlıyor,çok uçuk fiyatlar gerçekten.

Macbook air yazılım işlerini kaldırır mı orasını bilemiyorum,daha çok günlük kullanım için diyorlar,macbook pro daha performanslı diyorlar.

Maximum 5000TL hesap edersek (eğer çok mükemmel diyorsanız esnetebilirim)

Kaliteli macbook pro bulabilirmiyiz ?

Oyun oynamayacağım,gerek Android,gerek İos üzerine uygulama geliştireceğim,arada 1-2 kaçamak oyun oynatacak gücü de olsun

Son Düzenleme: NewerOkay ~ 15 Aralık 2015 17:58 Neden:
ttbpc
15-12-2015, 19:41   |  #2  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 146
1,448 mesaj

Sana tavsiyem, git Asus N550JK al 3800-4000 civarında alınabiliyor. 2800 lira olunca fazla bir şey öneremedim ancak 5000 yapınca bunu tavsiye ediyorum. Veya daha da pahalı olarak Asus G550JK'yi de düşünebilirsin. N550JK modelini bizzat inceledim ekranı kasası çok iyi. Ama ille de Macbook alacaksan çok para yatırma sonuçta OS X'te pek fazla işlem gücü gerektirecek bir şey yok.

Ama ne alırsan al bir soğutucu al. Makinenin ömrünü uzatacaktır.

(NOT: Hani X serisine sıkıntılı diyorlar ya (ama ben katılmıyorum şahsen, k daha sıkıntılı) N ve G serisi en az sıkıntılı modellerdir.)

NewerOkay
15-12-2015, 20:35   |  #3  
OP Taze Üye
19 mesaj
Alıntı: ttbpc  
Sana tavsiyem, git Asus N550JK al 3800-4000 civarında alınabiliyor. 2800 lira olunca fazla bir şey öneremedim ancak 5000 yapınca bunu tavsiye ediyorum. Veya daha da pahalı olarak Asus G550JK'yi de düşünebilirsin. N550JK modelini bizzat inceledim ekranı kasası çok iyi. Ama ille de Macbook alacaksan çok para yatırma sonuçta OS X'te pek fazla işlem gücü gerektirecek bir şey yok.

Ama ne alırsan al bir soğutucu al. Makinenin ömrünü uzatacaktır.

(NOT: Hani X serisine sıkıntılı diyorlar ya (ama ben katılmıyorum şahsen, k daha sıkıntılı) N ve G serisi en az sıkıntılı modellerdir.)

Hocam genelde android veya ios üzerine uygulama geliştirirken sistem üzerinde sanal bir telefon işletim sistemi oluşuyor,bilgisayarları baya zorluyor,bu işler için macbook air yeterli midir ?

İlk tercihim Apple,ancak 5bin lira veya altına iyi bir macbook bulamazsam,mecburen asus alacağım

http://www.hepsiburada.com/asus- ... genel.urun-inceleme

Bu linktekini önerirmisiniz,sizce parasına değer mi ?

(Apple bulamazsam,asus son çare)

Son Düzenleme: NewerOkay ~ 15 Aralık 2015 20:39
ttbpc
16-12-2015, 13:27   |  #4  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
1,448 mesaj

macbook air'in yeteceğini sanmıyorum. uzun vadede bozulmaz ancak ihtiyaçlarını karşılamayabilir.

verdiğin model ise U serisi işlemciye sahip. aynı şekilde uzun vadede bozulmaz ama ihtiyaçlarını karşılamayabilir.

o kadar para veriyorsun bari HQ QM MQ serisi bir şeyler olsun işlemcisi. (i7-3630QM, i7-4700HQ gibi)

ttbpc
16-12-2015, 13:29   |  #5  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
1,448 mesaj

kullandığın programlar bilgisayarı zorluyorsa sen bence Asus N550JK veya Asus G550JK'ye bakın derim. Çünkü U serisi işlemciler bunun için asla ve asla yetmez.

NewerOkay
16-12-2015, 15:55   |  #6  
OP Taze Üye
19 mesaj
kullandığın programlar bilgisayarı zorluyorsa sen bence Asus N550JK veya Asus G550JK'ye bakın derim. Çünkü U serisi işlemciler bunun için asla ve asla yetmez.
Anladım,teşekkür ederim.

5bin lira az para değil Türkiye şartlarında,resmen bir scooter motor parası,bu fiyata bile applenin döküntü notebooklarını alabiliyorum,ya ssd 128gb ya ekranı retina değil,yada eski üretim.

5bin civarına macbook pro bulamadım,sizin dediğiniz asus serileri daha mantıklı,üzerine de hackintosh kurarım

Son Düzenleme: NewerOkay ~ 16 Aralık 2015 15:58
mehmetcavas
17-12-2015, 02:02   |  #7  
mehmetcavas avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 7
45 mesaj

En önce AMAÇ nedir? Bu soruyu önce soruna sonra çözüme ulaştırın.Ortaya almanız gereken makine çıkar...

PARA ile değil AMAÇ ile satın almayı öğrenin artık!

ttbpc
17-12-2015, 13:06   |  #8  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
1,448 mesaj
Alıntı: mehmetcavas  
En önce AMAÇ nedir? Bu soruyu önce soruna sonra çözüme ulaştırın.Ortaya almanız gereken makine çıkar...

PARA ile değil AMAÇ ile satın almayı öğrenin artık!

Doğru dürüst okumadan yazma...

"Hocam genelde android veya ios üzerine uygulama geliştirirken sistem
üzerinde sanal bir telefon işletim sistemi oluşuyor,bilgisayarları baya
zorluyor,bu işler için macbook air yeterli midir ?"

Dedi ya?

ttbpc
17-12-2015, 13:09   |  #9  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
1,448 mesaj
Alıntı: NewerOkay  
Anladım,teşekkür ederim.

5bin lira az para değil Türkiye şartlarında,resmen bir scooter motor parası,bu fiyata bile applenin döküntü notebooklarını alabiliyorum,ya ssd 128gb ya ekranı retina değil,yada eski üretim.

5bin civarına macbook pro bulamadım,sizin dediğiniz asus serileri daha mantıklı,üzerine de hackintosh kurarı

Hackintosh kurarsın kurmasına da mümkünse hiçbir şey yüklemeden diskin imajını al bir harici diskte falan sakla servise gönderirken yüklersin çünkü bazen "üstüne linux kurmuşsunuz... bu garanti dışıdır" diyen servisler çıkıyor.

mehmetcavas
18-12-2015, 04:07   |  #10  
mehmetcavas avatarı
Yeni Üye
45 mesaj
Doğru dürüst okumadan yazma...

"Hocam genelde android veya ios üzerine uygulama geliştirirken sistem
üzerinde sanal bir telefon işletim sistemi oluşuyor,bilgisayarları baya
zorluyor,bu işler için macbook air yeterli midir ?"

Dedi ya?

Ya Sayın Kardeşim neverokay kardeşin yorumuna cevap veriyorum sen PANA NE DİYSUNNN YAAA NEYSEE.

Ula en dibe yazmış ya körememişuummm :) ama düzeltme yapmış

Son Düzenleme: mehmetcavas ~ 18 Aralık 2015 04:12
mehmetcavas
18-12-2015, 04:10   |  #11  
mehmetcavas avatarı
Yeni Üye
45 mesaj

Ayrıca ilk yorumumun arkasındayım programlar 2 türlü zaten DMG EXE kişi hangisi ile çalışacağını ne ile meşgul olacağını bilecek.2 si bir arada macbookta oluyor ama windows da TIRT YANEE!

ttbpc
18-12-2015, 15:12   |  #12  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
1,448 mesaj

tamam bootcamp ile windows kurabiliyorsun zaten ama yüksek işlem gücüne ihtiyacı var macbook air nasıl yetsin?

mehmetcavas
18-12-2015, 15:36   |  #13  
mehmetcavas avatarı
Yeni Üye
45 mesaj
tamam bootcamp ile windows kurabiliyorsun zaten ama yüksek işlem gücüne ihtiyacı var macbook air nasıl yetsin?

O halde 3. bir yol var bir notebook birde 2.el macbook Ben hala ilk söylemimde ısrarcıyım AMACA GÖRE SATIN AL!

NewerOkay
19-12-2015, 19:03   |  #14  
OP Taze Üye
19 mesaj
Hackintosh kurarsın kurmasına da mümkünse hiçbir şey yüklemeden diskin imajını al bir harici diskte falan sakla servise gönderirken yüklersin çünkü bazen "üstüne linux kurmuşsunuz... bu garanti dışıdır" diyen servisler çıkıyor.

Bu modele karar kıldım hocam http://urun.n11.com/dizustu-bilg ... 6-full-hd-P79120955

Yanına da SSD http://urun.n11.com/hard-disk/sa ... 250bw-ssd-P84285747

Sizce de iyi seçim olursa bu modeli sipariş edip SSD takacağım umarım garanti dışı kalmaz

Son Düzenleme: NewerOkay ~ 19 Aralık 2015 19:03
ttbpc
20-12-2015, 07:08   |  #15  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
1,448 mesaj

maalesef arka kapak tek parça olunca bilgisayar garanti dışı kalıyor.

Ancak temiz işçilikle ve servise gönderirken HDD'yi geri yerine takarsan neden olmasın?

ancak seçimlerin iyi beğendim :).,

EKLEME: Zaten FreeDOSmuş yani Windows gelmiyor. Sana önerim HDDye dandik bir Windows kur (korsan deneme sürümü farketmez.), ardından sürücüleri falan yükle ve HDDyi çıkar. (Servise gönderirken geri yerine takman amaçlı.) Sonra da SSD'ye de Hackintosh kur.

Son Düzenleme: ttbpc ~ 20 Aralık 2015 07:13
NewerOkay
20-12-2015, 13:23   |  #16  
OP Taze Üye
19 mesaj
maalesef arka kapak tek parça olunca bilgisayar garanti dışı kalıyor.

Ancak temiz işçilikle ve servise gönderirken HDD'yi geri yerine takarsan neden olmasın?

ancak seçimlerin iyi beğendim :).,

EKLEME: Zaten FreeDOSmuş yani Windows gelmiyor. Sana önerim HDDye dandik bir Windows kur (korsan deneme sürümü farketmez.), ardından sürücüleri falan yükle ve HDDyi çıkar. (Servise gönderirken geri yerine takman amaçlı.) Sonra da SSD'ye de Hackintosh kur.

3200 TL lık bir bilgisayara asus gibi bir dünya devi nasıl SSD koymaz anlamıyorum hocam

SSD alırsak da bilgisayarcı takacak ben neye el atsam bozuluyor,kasanın tümleşik olması kötü olmuş,bu fiyata daha iyisini bulamadım zaten daha iyi donanıma ihtiyacım yok

Son Düzenleme: NewerOkay ~ 20 Aralık 2015 13:25
ttbpc
20-12-2015, 19:10   |  #17  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
1,448 mesaj

Rakiplerle yarışabilmek için bulabildiği yerlerden kısıyorlar.

Ama bak tamirciye vereceksen mutlaka eski HDDyi iste çünkü hem servise gönderirken üstünde SSD görürlerse garanti dışı kalır hem de disk kutusu alıp HDDyi içine takarsın al sana harici disk :).