Macbook sanki Casper

Excalibur-02
06-01-2018, 19:44   |  #1  
Excalibur-02 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Geçen hafta 2. El Macbook Pro aldım. Özellikleri: i7 2.5 Ghz işlemci, 16gb ram, kingston hyperx fury ssd ve Amd ile birlikte 1,5 Gb ekran kartı var.
Özelliklerine göre çok vasat çalışıyordu. İşletim sistemi Sierra idi ve belki hızlanır diye High Sierra'ya yükselttim ama sorun düzelmedi.

Apple'ın şu linkteki (How to use Apple Hardware Test on your Mac) test programını denedim herhangi bir sorun çıkmadı.
SSD'yi BlackMagic ile test ettim sorun çıkmadı.
Farklı ram takıp denedim - ramden olmadığını anladım.

Şimdi son çare eski bir işletim sistemi yükleyeyim diyorum. Fakat güvenilir bir kaynak neresi v.s bilmiyorum arkadaşlar. El Caption'ı ya da farklı bir sürümü indirebileceğim bir kaynak bilen var mı acaba?
(dipnot: saçma bir düşünce ama makinenin bataryası yok. direkt prizden çalışıyor. bunun bi etkisi olabilir mi diye aklıma gelmiyor değil)

Son Düzenleme: Excalibur-02 ~ 06 Ocak 2018 19:49 Neden:
melen
06-01-2018, 21:57   |  #2  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

Selamlar,

Cihaza sıfırdan High Sierra kurulumu yapabilirsiniz. Bunun için, öncelikle Mac App Store üzerinden macOS High Sierra isimli yazılımı indiriniz. İşletim sisteminin kurulum uygulaması, Uygulamalarım isimli klasörde görünecektir. Buradaki rehberi takip ederek öncelikle High Sierra için USB oluşturunuz. Sonradan şu rehberi takip ederek cihaza sıfırdan macOS kurunuz. Sanırım yapılan testlere göre herhangi bir sorun bulunmamış. Cihaz eski olduğundan, sanırım SATA bağlantılı katı hal diski ile yükseltme yapılmış. Büyük ihtimalle problem yazılımsal kaynaklıdır. Bunu denedikten sonra, sonuçtan haberdar edebilirsiniz. Çözüme kavuşulmazsa, büyük ihtimalle bahsedilen donanımların dışındaki bir donanım (bahsettiğiniz gibi batarya, anakart gibi...) soruna kaynaklık etmektedir. Eğer yazılımsal kaynaklı değilse, buradan ulaşabileceğiniz Apple yetkili servislerini görebilirsiniz.

Hayırlı günler.

Son Düzenleme: melen ~ 06 Ocak 2018 21:58
Excalibur-02
06-01-2018, 23:37   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

Detaylı cevabınız için teşekkürler hocam. Pazartesi muhakkak deneyeceğim. Sonuçları yazarım.

excel_mustafa
07-01-2018, 16:09   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

-tüm driver ları üretici sitesinden eksiksiz yükle.imkanın varsa win 8.1pro 64bit yükle.

Excalibur-02
08-01-2018, 11:27   |  #5  
OP Taze Üye
9 mesaj

Internet Recovery işlemini yapıyorum fakat bu adımda diski görmüyor.

Son Düzenleme: Excalibur-02 ~ 08 Ocak 2018 11:27
Excalibur-02
08-01-2018, 17:17   |  #6  
OP Taze Üye
9 mesaj

bilgisayar normal şekilde açılıyor fakat internet recovery ile başladığımda işletim sistemini kuracak harddiski göremiyor. bunun sebebi ne olabilir acaba?

Excalibur-02
23-01-2018, 19:59   |  #7  
OP Taze Üye
9 mesaj

Servise götürdüğümde 6 yılı geçen cihazlara servis sağlamıyoruz dediler. :D Bu arada ben ssd aldım ve internet recovery ile ilk işletim sistemi olan Lion'u kurdum gayet düzgün çalışıyor. Yavaş diyemem yani. Sonrasında usb'den High Sierra'yı yüklemek istedimde yazılım hata görmüş gibi bir mesaj verdi. Acaba Lion direkt High Sierra'ya yükseltilemiyor mu?

melen
26-01-2018, 18:00   |  #8  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

Selamlar,

macOS High Sierra'ya yükseltme yapabilmek için, en az OS X 10.8 Mountain Lion veya üzeri işletim sisteminin kurulu olması lazımdır. Bu yüzden, önce Lion üzerinde yükseltme uygulayabileceğimiz OS X 10.11 El Capitan'a yükseltmenizin ahirinde, Mac App Store üzerinden Apple ID'nizi girerek, High Sierra işletim sistemine yükseltebilirsiniz.

Bunun dışında karşılaştığınız hata mesajını bizimle paylaşırsanız, belki onun üzerine çözüm üretmeye de çalışabiliriz.

Hayırlı günler diliyorum.

Son Düzenleme: melen ~ 26 Ocak 2018 18:03