macOS Big Sur ve M1 çip

Cenk959
08-01-2021, 00:31   |  #1  
Cenk959 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

macOS Big Sur M1 çip için üretilen dünyanın en iyi işletim sistemleri arasında gösterilen,Apple'ın donanıma işletim sistemi anlayışının en yeni örneği. macOS Big Sur bir önceki macOS catalina'ya göre pek çok geliştirme barındırıyor.Apple bu güncelleme ile hem M1 çipi için bir işletim sistemi üretmiş aynı zamanda macOS catalina ve önceki sürümlerde de bulunan kullanımı zorlaştıran ögelerin kullanımını kolaylaştırmış ya da kaldırmıştır bu sayede işletim sisteminin kullanımı zaten kolay ve basit iken daha da kolaylaştırmasıyla kullanıcılar tarafından gelen kötü yorumları azaltmaya çalışmıştır.Apple macOS Big Sur'u 2013 ve sonrasında çıkan bütün cihazlara güncelleme olarak göndermiştir.M1 çip ARM tabanlı bir işlemciye sahip olduğu için macOS Big Sur İşletim sistemine büyük bir iş düşüyor M1 çip ARM tabanlı bir işlemciye sahip dolayısıyla bu çipin içindeki işlemci x86 tabanlı işlemciler için yazılmış uygulamaları çalıştıramıyorlar.Apple bu sorunu çözmek için bir emülatör geliştirmiş bu emülatör x86 için yazılmış uygulamaları ARM'ye uyarlıyor. Bu emülatörün ne kadar işe yaradığını incelemek için yapılan testlerde en çok kullanılan programlar baz alınmış mesela Apple'ın kendi uygulaması Final Cut X Pro ile yapılan testlerde performans kaybı %1 civarında ölçülmüştür.Diğer taraftan Final Cut X Pro bir Apple uygulaması bu nedenle Apple bu uygulamayı ve diğer uygulamalarını ARM için optimize etmiş bu nedenle performans kaybı bu kadar düşük. Testlerin diğer tarafında ise bir Adobe programı olan Premiere Pro CC ile test yapıldı bu test Apple'ın ürettiği bu emülatörün diğer üreticilerin programlarında gösterdiği performansı ölçmek için yapıldı.Bu şekilde yapılan testlerde de ortalama %5 performans kaybı yaşandığı gözlemlendi.Apple bu %5 kaybı ileride yayınlayacağı güncellemelerle aşağı çekebilir.Bu sonuçlara bakarsak Apple'ın macOS Big Sur ile gayet iyi ve başarılı bir ürün ortaya koyduğunu söyleyebiliriz