***makale***....

Zülfikar
26-04-2007, 10:37   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
135 mesaj

(Bu makaleyi okuyup bir kelime bile olsa yorumlarınızı amlamak istiyorum arkadaşlar...Bu kadın haklı mı.. Hmph)

Dün hatırlarsanız gerçek güzellik nedir diye sormuş idim, Dove'un yeni kampanyasına istinaden..

Bugünkü güzellik anlayışı için "kadınlara verilmiş modern çağ cezası" demiş idim..

Hangi suçun cezası olarak peki? Özgürleşmesinin cezası olarak..

Madem bin yılların değer yargılarına karşı çıktın, madem dedin ben yarım değil tam akıllıyım, madem dedin ben erkeklerle eşitim, e işin kötüsü de öyle olduğunu da kanıtladın, e o zaman nasıl vuracağız seni? Nasıl yok edeceğiz kendine güvenini? Nasıl bitireceğiz seni?

Sana ha bire "yeterince güzel değilsin" baskısı uygulayarak. .

Nedir bugünkü güzellik anlayışı?

Aklı başında sağlıklı bir kadının sahip olması imkansız bir takım ölçüler..

Daracık kalçalar, iri ve dimdik göğüsler, geniş omuzlar, incecik bacaklar, incecik kollar, çökük yanaklar..

Üstelik acayip de bir paradoks barındırıyor.. Hem bir kemik torbası olmanı istiyor hem de kemik torbalarında olamayacak dik ve iri göğüsler istiyor..

Hem zapzayıf olasın istiyor hem de geniş omuzların olsun istiyor.. Hem kadınsı ol istiyor hem de deve gibi boyun olsun istiyor.

Üç beş tane de çıkıyor ortaya bu boyu devrilesicesilerden , tamam! "Aha" oluyormuş işte denilerek biz iştahı yerinde, anası Akdenizli, babası Akdenizli, anneannesi Akdenizli, babaannesi Akdenizli, büyük anneannesi Akdenizli, büyük babaannesi Akdenizli ne kadar tip varsa hepimizin dünyasını karartılıyor..

Amma abarttı ha demeyin sakın.

Naha istatistikler:

Kadınların sadece %2'si kendini güzel buluyor.

Tüm dünyada 15-17 yaş arasındaki kızların %72'si görünüşlerinden memnun olmadıkları için belirli etkinliklerden kaçınıyor!!!

Tüm dünyada kızların %92'si fiziksel görünüşlerinin en azından bir yönünü değiştirmek istiyorlar.

Kadınların yarısından fazlası günümüzün güzellik idealleri karşısında kendilerini güzel hissetmenin zor olduğuna inanıyor.

(Kaynak: Dove'un "Klişelerin Ötesi" araştırması)

Tekrar ediyorum: Genç kızların YÜZDE 72'si görünüşlerinden memnun olmadıkları için spor, yüzme, güneşlenme, arkadaş toplantılarına gitme, alışveriş gibi bir takım faaliyetlerden kaçınıyor.

Bu ne demek biliyor musunuz? Kabus demek. Dünya nüfusunun yarısına yakını bu sefil güzellik dayatmaları yüzünden mutsuz demek. Mutsuzdan da öte kaçınık, çekinik, asosyal demek..

Cezalandırma işte tam da budur!

Çooook özgürsünüz, tabi tabi bütün kapılar size açık denilip tersten vurmak işte tam da budur!

Milo Venüs'ü böyle miydi? (Bilmeyen internetten "Venus de Milo" veya "Aphrodite of Melos" diyerek arayabilir) Güzellik tanrıçası, yani kainatın EN GÜZELİ sayılan, geniş kalçalı, hafif göbekli, biraz kambur, küçük göğüslü, yuvarlak omuzlu, kalın bacaklı olarak cisimleştirilmiş ti zamanında. Yakından baksak Allah bilir selülitleri bile vardır. Yani NORMAL bir kadın o zamanlar EN GÜZEL kadın sayılabiliyordu. Milo Venüs'ü bir 60 boyunda bir kadın olsa o cüsse ile tahmini 56-58 kilo bir şey olurdu. Yani? Yanisi şu: Ona bakıp kendini çok iyi hissedecek (başta bu satırların yazarı) milyarlarca kadın tanıyorum ben..

Ama bugün bize "bakın ve örnek alın, biz artık bunları güzel, seksi ve beğenilesi buluyoruz" denilenler 42 kiloluk silikonlu kemik torbaları!!! Bakıp bakıp mutsuz olalım diye nerede hastalıklı yaratık varsa hepsini başımıza manken, oyunca, rol modeli, güzellik bir şeysi yaptılar..

Ve sonra da utanmadan soruyorlar: "Siz kadınlar neden bu kadar sinirli, anlaşılmaz, tatminsiz ve mutsuzsunuz? "

Ebenin yüzünden şekerim.. Ebenin şeyk it ap'ı yüzünden..

-- TUĞÇE BARAN - VATAN GAZETESİ YAZARI                                                      

Son Düzenleme: Zülfikar ~ 26 Nisan 2007 10:48
atheke
26-04-2007, 11:53   |  #2  
Üye
98 mesaj

haklı değil desem ne değişecek ki..

Zülfikar
26-04-2007, 12:13   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
135 mesaj

bu da bir yorum tabi...Emin değil
ben o makaleyi yazan kadının haksız olmasını yeğlerim
kendi şahsiyetim adına Masum kadınlar aptallaştırılmaya mı
çalıştırılıyor....Zonk

Son Düzenleme: Zülfikar ~ 26 Nisan 2007 12:14
erkanc
27-04-2007, 05:28   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

bence insanlara yeterli manevi eğitim verilmediği için ve ne olduğu belirsiz özenti hastalığı ve sonucunda insanları bunalıma sürükleyen kişilik bozuklukları modernize adı altında aslında kadınları cinsel obje aracı haline çevirmiş.

Zülfikar
27-04-2007, 08:17   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
135 mesaj

bir bakıma bu yazıyı yazan kadın haklı oluyor o zaman Hmph
ama bende seninle aynı fikirdeyim erkanc Alkış yorumun için teşekkürler...