Maker Hareketi Nedir ?

emirhanbulbul6161
22-09-2015, 21:04   |  #1  
emirhanbulbul6161 avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
34 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2015

 

Hala maker hareketini duymadıysanız şimdi öğrenmenizin tam zamanı.
Maker hareketi kısacası Kendin Yap hareketidir. Herkesin bir çok şeyi üretebilir hale gelmesi maker hareketinin temellerini oluşturuyor.
İngiltere’deki Pimoroni’nin kurucu ortağı olan Paul Beech maker hareketi için, “Etrafınızdaki dünyaya karşı merak duymak.” diyor. Makerler teknolojik aletlere “Ne kadar güzel gözüküyor” demek yerine “Acaba içerisinde ne var ? Çalışma mantığı nedir ? İçini bir göreyim, ben de bir şeyler ekleyeyim” diyor.

Maker olmak için herhangi bir şey yapmanıza gerek yok, çünkü maker olmanızı sağlayacak şeyler yıllardır piyasada var. Maker hareketi sadece buna bir isim veriyor ve insanları bir araya topluyor.
Pimoroni‘nin diğer ortağı olan John Williamson şöyle ekliyor, “Maker, yapmak istediği şeye ulaşmak için bir süreci öğrenen insandır. Ben bunun programlamadan çok fiziksel şeylerle ilgili olduğunu düşünüyorum. Ama bir hedefe varmak ya da bir şey yaratmak istiyorsanız, öğrenmeye ve kendiniz yapmaya hazırsanız benim gözümde maker’lık bu demektir.”

Maker’ların yapmış oldukları projeleri sergilemek için bir de Maker Panayırları var. Bu panayırlardan ilki 2014 yılının kasım ayında İstanbul’da kuruldu. Yapılan projeleri görmek isteyen ziyaretçiler buralara ücretsiz veya çok düşük bir mebla ile giriş yapabiliyorlar.
Maker’ların toplanıp beraber proje geliştirmesine ise Hackerspace adı veriliyor.

Kaynak: Maker Hareketi Nedir ?