Mark Zuckerberg'in sayfasını hack'ledi!

CHIP Online
19-08-2013, 14:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Önce bulduğu bu önemli açığı Facebook'a bildirdi, ciddiye alınmayınca bakın ne yaptı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/mar ... ack-ledi_42142.html

Resimlerle: 2013 model Facebook!

Yazılımlar oldukça karmaşık bir yapıya sahip olduklarından geliştiricilerin gözünden kaçan hatalar her zaman çıkabiliyor. Yazılım firmaları bu nedenle yazılımlarındaki hataları ve güvenlik açıklarını bulan kullanıcılara çeşitli ödüller dağıtıyorlar. Facebook da yaklaşık 2 yıl önce başlattığı bir program kapsamında hataları rapor eden kullanıcılarına ödeme yapıyor.
 
Geçtiğimiz günlerde Filistin'den Khalil adındaki bir güvenlik araştırmacısı, RT News'un raporuna göre bulduğu açığı Facebook'a bir hata raporu gönderdi. Gönderdiği raporda bahsettiği açığın "bir hata olmadığı" cevabını alan Khalil, ciddiye alınmadığını görünce bu kez hedefine Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'i aldı.


Khalil, bulduğu açık sayesinde normalde yazma iznine sahip olmadığı Mark Zuckerberg'in duvarına açıkla ilgili bilgiler yapıştırdı. Khalil'in Zuckerberg'in duvarına yazdığı bu mesajın üstünden dakikalar geçmeden Facebook, açığın detaylarını öğrenmek üzere Khalil'e ulaştı. Khalil'in hesabı, bu davranışı üzerine dondurulurken açık kısa sürede onarıldı. Ancak Facebook, Khalil'e herhangi bir ödemeye yapmayacağını, araştırmacının hareketinin hizmet şartlarını çiğnediğini ileri sürüyor.


Bu açığın, aslında bir açık olmadığı, kullanıcıları izlemekte kullanılan NSA PRISM programının bir parçası olduğu iddiaları da var. Ancak bu iddialara inanmak, bizce biraz güç.

Tüm Konu: Mark Zuckerberg'in sayfasını hack'ledi!

Resimlerle: 2013 model Facebook!

Kaynak: www.chip.com.tr