Mars'ta mağara bulundu!

CHIP Online
22-06-2010, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Mars'taki mağara bulundu bulunmasına ama, bulunan değil, bulanlar daha şaşırtıcı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/mars-ta-magara-bulundu_20789.html

Resimlerle: Kızıla dönen şehir: Burası Mars değil Dünya

Büyük bilimadamlarının gözünden kaçan bir olay bir ortaokul sınıfındaki öğrencilerinin gözüne takıldı. Evergreen Ortaokulu'nda bir sınıf, Arizona Devlet Üniversitesi'nin Mars Eğitim programı çervesinde Mars'taki lav tüplerini çalışıyordu.

Eğitim programı çerçevesinde sınıfın emrine Mars'ın yörüngesinde dolaşan, görüntü almaya yarayan bir kamera verildi. Çektikleri iki resimden birinde lav tüplerini başarıyla bulan sınıf, ikinci görüntüde ise küçük, yuvarlak bir siyah noktaya rastladı.

190'a 160 metrelik çukurun en az 115 metre derinliği olduğu düşünülüyor. Sınıftaki öğrenciler çukur hakkında daha detaylı görüntü elde edebilmek için NASA'nın HIRISE kamerasını kullanmak üzere başvuruda bulundular. HIRISE'ın çektiği yüzey fotoğraflarında 30 santimetreye bir piksel düşmekte.

Tüm konu: Mars'ta mağara bulundu!

İzleyin: Mars'a nasıl inildi?

Resimlerle: Kızıla dönen şehir: Burası Mars değil Dünya

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu şekildeki eğitim programları ülkemizde neden uygulanmıyor?

_hEro
23-06-2010, 01:19   |  #2  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,428 mesaj

Yahu onca işimiz gücümüz varken bunlarla mı uğraşacağız !
Siyasilerin birbirini tırmalamaları dururken, gereksiz saçma sapan önergelerle uğraşmak varken, bilim de neyin nesi ? Ne yapayım Mars'taki mağarayı :S
Millet uzayı parsellemeye başladı, bizlerse nelerle uğraşıyoruz.

uGuR.uK
23-06-2010, 06:52   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

uygulatcak birileri olmayınca... bizim gidip uydular alıp böyle sistemler tahsis etcek halimiz yok en nihayetinde...

Kapalı Hesap (135391)
23-06-2010, 09:57   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
2,758 mesaj

Altyapısı yok neyle yapacak ?