Masaüstü bilgisayarım açılınca ekran karıncalanıyo

only_raziel
11-08-2013, 10:39   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
58 mesaj

Merhaba değerli arkadaşlar vaktinizi alacağım için şimdiden özür dilerim ama gerçekten yardımınıza ihtiyacım var;
4 yıl boyunca kullandığım bilgisayarım iki güne kadar sorunsuz çalışıyordu. taa ki dün açıncaya kadar. dün masaüstü bilgisayarımı açmadan önce 5'li prizde takılı olan ancak open tuşu eve gelen misafir tarafından açık unutulmuş küçük bir vantilatör var. bunun açık unutulduğunu farketmeden fişi prize takınca fişin ucu birden çat etti (normalde de oluyordu ama bu derece değil o da küçük vantilatörün open tuşu açık bırakıldığı için). demek istediğim ne olduysa bu olaydan sonra oldu ama bilgisayarı bu durum mu etkiledi emin değilim. normalde böyle olsa bu durumdan ilk power supply'ın etkilenmesi gerekir diye düşünüyorum. sorunum şu; bu durumdan hemen sonra bilgisayarı açınca daha ilk ekranda yani dos ekranındayken ekran karıncalanmaya başlıyor ve windows açılmıyor, bilgisayar donuyor. hatta windows güvenli modda bile açılmıyor, nadir olarak windows açılsa bile ekran yine aynı, karıncalı. sanki ekran kartına overclock yapmışsınızda sınırı aşmışsınız gibi düşünün. çizgi çizgi görüntüler çıkıyor ve bilgisayar kitleniyor. kimi zaman kitlenmeyip windows açılsa bile bu defa ses çalışmıyor, winamptan müzik dinleyemiyorsun misal. ama ne zamanki ekran kartını anakarttan çıkarıp bilgisayarı başlatırsam windows normal açılıyor ve ses çalışıyor hatta monitör kapalı ama hoparlörden windows açılış sesini duyuyorum. format atayım belki düzelir diyorum ama ekran açılır açılmaz 5 saniye sonra donduğundan bilgisayara format bile atamıyorum. kısaca ekran kartından şüpheleniyorum. ikinci bir alternatif monitör veya anakartta sorun olabilir mi? monitörü kasaya bağlı olmadan kendi başına açtığımda sorunsuz ve pürüzsüz görüntü veriyor. anakartta sorun olsa ekran kartını çıkardığım zaman windowsun açılmaması lazım ama gelgeleim işlemci, ram, hard disk çalışıyor ve windows sorunsuz açılıyor (ekran kartını anakarttan çıkarınca). ekranı görmüyorum ama hoparlörden açılış seslerini duyuyorum windows sorunsuz açılıyor bu şekilde. kısaca sorunun neyden kaynaklandığından emin olmam gerekiyor. yedek ekran kartım olmadığından deneme yanılma da yapamıyorum. sorunu adam gibi teşhis etmek için en iyisi bilgisayar kasasını teknik servise götürüp hasar tespiti mi yaptırmak sizce? sorunun kaynağını tam anlamadan boşuna herhangi bir parça satın alıp daha sonra elimde patlamasını istemiyorum. ne önerirsiniz? ve eğer sorun ekran kartındaysa sizce neden bozulmuş olabilir? yukarıda verdiğim örnekteki gibi ani elektrik akımı yüzünden olsa bundan ilk power supply etkilenmez mi? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

only_raziel
11-08-2013, 12:08   |  #2  
OP Üye
58 mesaj

1. bios'un herşeyi yolunda bence çünkü ekran kartı takılı olmayınca windows sorunsuz açılıyor.

2. onboard ekran kartı yok anakartta. ekran kartım 512mb msi hd 4350 pci ekspres. başka kartım olmadığından deneme yanılma yapamıyorum

sence sorun ekran kartından olabilir mi?

murat5038
11-08-2013, 12:59   |  #3  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Ekran kartı veya Ekran kartsız bu iki şekilde de biosa girebiliyorsanız. Ekran kartı takılı iken sadece Biosa veya windos açılana kadar yavaş ve çizgili ise. Ekran kartı + PSU değişimi gerekecektir, Anakartta sorun yoktur.

only_raziel
11-08-2013, 13:45   |  #4  
OP Üye
58 mesaj

hayır malesef biosa bile girilmiyor pc anında kitleniyor. Power supllay da arıza olsa bilgisayar hiç açılmaz. işlemci, ram, harddisk çalışıyor

Son Düzenleme: only_raziel ~ 11 Ağustos 2013 14:16
secman
11-08-2013, 16:24   |  #5  
Yıllanmış Üye
247 mesaj

ekran kartın bozulmuş fırınlama yaparsan geçici düzelir

only_raziel
11-08-2013, 17:01   |  #6  
OP Üye
58 mesaj

peki ekran kartı sence neden bozulmuş olabilir yukarıda söylediğim nedenden dolayı olabilir mi? fırınlama için elimde fırın haricinde başka malzeme yok ne yazıkki

Son Düzenleme: only_raziel ~ 11 Ağustos 2013 17:04
murat5038
11-08-2013, 19:30   |  #7  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj
Alıntı: only_raziel  
hayır malesef biosa bile girilmiyor pc anında kitleniyor. Power supllay da arıza olsa bilgisayar hiç açılmaz. işlemci, ram, harddisk çalışı

Bir dediğiniz, bir dediğinizi tutmuyor. Pc bir şekilde açılıyorsa biosada girmesi lazım siz girmiyor diyorsunuz.