Masaüstü-Notebook Performans Farkı Var Mı ?

LethalAngel
24-07-2013, 01:55   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 1
54 mesaj

Merhaba arkadaşlar.Konuyu doğru yeremi açtım bilemiyorum hatalıysam özür dilerim.

Aynı özelliklere sahip bi notebook (veya ultrabook,gamebook,netbook) ile bir masaüstü pc arasında performans farkı olur mu ? 

Yani tıpatıp aynı donanımda bidizüstü bilgisayar mı yoksa masaüstü bilgisayar mı daha iyi performans sağlar ? Masaüstü daha iyi diye biliyorum.Cevaplarınızı bekliyorum..

DiamondMines
24-07-2013, 02:07   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: LethalAngel  
Merhaba arkadaşlar.Konuyu doğru yeremi açtım bilemiyorum hatalıysam özür dilerim.

Aynı özelliklere sahip bi notebook (veya ultrabook,gamebook,netbook) ile bir masaüstü pc arasında performans farkı olur mu ? 

Yani tıpatıp aynı donanımda bidizüstü bilgisayar mı yoksa masaüstü bilgisayar mı daha iyi performans sağlar ? Masaüstü daha iyi diye biliyorum.Cevaplarınızı bekliyorum..

Olur, masaüstüne her zaman daha başarılı (aynı denk bileşenler dahil ise). Dizüstünde her zaman güç tüketimi söz konusudur ve parçalar aslında küçüldükce performans düşüyor bir bakıma ama bu herşey için geçerli değil. Bantgenişliği zayıf her konuda: sata, ekran kartı, işlemci. Bir GTX660M ile GTX 660 arasında çok fark var. Hatta i5-3570 bile i7-3630QM den daha iyi performans verir oyunda.

DiamondMines bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
murat5038
24-07-2013, 04:05   |  #3  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Diamon diyeceğim şeyi en sonunda söylemiş. Tıpa tıp aynı donanım olamaz leptop ile masaüstü zaten olsa ikisi aynı sistem olurdu ve leptop masaüstü kelimeleri çıkmazdı.

Eğer model olarak diyorsan da Diamond açıklamış en sonda. Şöyle sorarsan biryere varabilirsin.

1000tl lik Masaüstü ile 1000tl lik leptop aynı mı olur dersen yine Masaüstü kazanır :).

Leptoplarda baş düşman ISI ve Batarya sıkıntısıdır. Masaüstülerde bunları telafi edebilirsin ancak leptopda içini açıp fan takayım gibi şeyler hem maliyet ister hemde uğraşmaya değmez :) Örnek Leptopa soğutucu blok yerleştirsen hem ekran kartı hem Cpu ya Leptopu aldığın fiyatın yarısına anca gelir ona yatıracağın parayı masaüstüne yatır daha iyi. Leptopun Kullanım alanını iyi belirleyin paran varsa oyuncu isen Leptop düşünebilirsin. Eğer paran yok oyun leptopu istersen o zaman iş değişir çünkü yukarda da dediğimiz gibi aynı fiyatta ki sistemlerde masaüstü önde gidiyor haliyle maliyeti olmayan kişiye masaüstü he daha karlı hem de istediği özellikleri daha çok karşılayacaktır.

Leptopun genel kullanım alanı taşınabilmesi olduğundan net ve sosyal ağlardır gerisi için fazla talep edilmemeli tabi yukarda ki yazdıklarımızı da dikkate alarak.

murat5038 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
LethalAngel
24-07-2013, 12:12   |  #4  
OP Üye
54 mesaj

murat5038, yazının sadece "1000tl lik Masaüstü ile 1000tl lik leptop aynı mı olur dersen yine Masaüstü kazanır" bölümünü alıntılamaya çalıştım beceremedim :) Diğer bölümlerinde bilmiyorum siz daha iyi anlıyorsunuz galiba bu işlerden.Ama 1200 TL'ye 8GB DDR3 RAM'li,2GB paylaşımsız bellekli AMD Radeon HD7670M'ye sahip notebook da buldum,1400-1500 tl'ye bu donanıma yaklaşamayacak masaüstüler de buldum.

DiamondMines sizede çok teşekkürler.Bir de şunu sorayım ikinizede bu konuda,murat5038'in de yazısından anladığım kadarıyla laptopların çabuk ve/veya çok ısınması ve bataryası performanslarını düşürüyormuş.Bi fana öyle tonlarca para vermeyi mantıklı bulmam diye düşünürken soğutucu piyasasına baktım.Ortalama 100tl gibi bi ücretle iyi bi soğutucu alınabiliyor sanırım.Bu soğutucular ne denli "soğutur" bilmiyorum.Diyelimki ısınmasını önemli ölçüde engelledi.Serin serin çalışıyor makina,oh mis.Yani diyeceğim şu ki ısınmasa masaüstüne yakın bi performans verebilir mi notebook ? Bantgenişliği çok mu etkili ?

DiamondMines
24-07-2013, 14:53   |  #5  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
murat5038, yazının sadece "1000tl lik Masaüstü ile 1000tl lik leptop aynı mı olur dersen yine Masaüstü kazanır" bölümünü alıntılamaya çalıştım beceremedim :) Diğer bölümlerinde bilmiyorum siz daha iyi anlıyorsunuz galiba bu işlerden.Ama 1200 TL'ye 8GB DDR3 RAM'li,2GB paylaşımsız bellekli AMD Radeon HD7670M'ye sahip notebook da buldum,1400-1500 tl'ye bu donanıma yaklaşamayacak masaüstüler de buldum.

DiamondMines sizede çok teşekkürler.Bir de şunu sorayım ikinizede bu konuda,murat5038'in de yazısından anladığım kadarıyla laptopların çabuk ve/veya çok ısınması ve bataryası performanslarını düşürüyormuş.Bi fana öyle tonlarca para vermeyi mantıklı bulmam diye düşünürken soğutucu piyasasına baktım.Ortalama 100tl gibi bi ücretle iyi bi soğutucu alınabiliyor sanırım.Bu soğutucular ne denli "soğutur" bilmiyorum.Diyelimki ısınmasını önemli ölçüde engelledi.Serin serin çalışıyor makina,oh mis.Yani diyeceğim şu ki ısınmasa masaüstüne yakın bi performans verebilir mi notebook ? Bantgenişliği çok mu etkili ?

Kısacası kardeşim masaüstüne giren parçaların potansiyeli çok daha fazladır. İster işlemci olsun, ister bellek olsun, ister ekran kartı olsun veya sabit diske kadar - genelde dizüstünde 5400RPM eklerler güç tüketimi az olsun diye. Dizüstüne giren her parça güç tüketimini hesaba katılarak eklenir ve artı pil sorunu. Pil takılmadan oyuna gir sistem stabil çalışmaz donarsın yüksek ayarlarda tabi sistemlere göre değişir. Pil takılı olmadan render yap işlemci yüklü bir şekilde çalışmaz, orta düzeyde çalışır.

Diğer bir konu dizüstünde overclock olayı yok. İstediğin kadar i7 + GTX680M + SSD al dizüstü olarak, 4000/4500 TL civarı - bu sistem 2.500 TL lik masaüstü performansından geri kalır i5+GTX 660 Ti+SSD. Tek tek araştırmak istiyorsan google dan bakabilirsin. Masaüstü işlemcisi ile dizüstü işlemcilerini kıyasla fikir alırsın. www.cpuboss.com sana genel bir fikir verebilir. 

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Co ... Intel-Core-i5-3570K 

http://gpuboss.com/gpus/GeForce-GTX-680M-vs-GeForce-GTX-660-Ti

Fakat diğer taraftanda Dual Core bir masaüstü işlemcisi ile de i7-3630QM kıyaslanmaz, dizüstü performansı daha iyi olur bu durumda.

DiamondMines bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
LethalAngel
24-07-2013, 15:15   |  #6  
OP Üye
54 mesaj
Alıntı: DiamondMines  
Kısacası kardeşim masaüstüne giren parçaların potansiyeli çok daha fazladır. İster işlemci olsun, ister bellek olsun, ister ekran kartı olsun veya sabit diske kadar - genelde dizüstünde 5400RPM eklerler güç tüketimi az olsun diye. Dizüstüne giren her parça güç tüketimini hesaba katılarak eklenir ve artı pil sorunu. Pil takılmadan oyuna gir sistem stabil çalışmaz donarsın yüksek ayarlarda tabi sistemlere göre değişir. Pil takılı olmadan render yap işlemci yüklü bir şekilde çalışmaz, orta düzeyde çalışır.

Diğer bir konu dizüstünde overclock olayı yok. İstediğin kadar i7 + GTX680M + SSD al dizüstü olarak, 4000/4500 TL civarı - bu sistem 2.500 TL lik masaüstü performansından geri kalır i5+GTX 660 Ti+SSD. Tek tek araştırmak istiyorsan google dan bakabilirsin. Masaüstü işlemcisi ile dizüstü işlemcilerini kıyasla fikir alırsın. www.cpuboss.com sana genel bir fikir verebilir. 

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Co ... Intel-Core-i5-3570K 

http://gpuboss.com/gpus/GeForce-GTX-680M-vs-GeForce-GTX-660-Ti

Fakat diğer taraftanda Dual Core bir masaüstü işlemcisi ile de i7-3630QM kıyaslanmaz, dizüstü performansı daha iyi olur bu durumda.

Teşekkürler.Bu kıyaslamaları yaparken masaüstülerin dizüstülere göre GHz olarak üstün olduğunu farkettim (Genel olarak) bu GHz değeri yani işlemci hızı PC'nin hızında gerçekten etkili mi ? Mesela 2.50 GHz ile 2.9 GHz arasında hissedilir bi fark olur mu ?

DiamondMines
24-07-2013, 15:22   |  #7  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
10,394 mesaj
Teşekkürler.Bu kıyaslamaları yaparken masaüstülerin dizüstülere göre GHz olarak üstün olduğunu farkettim (Genel olarak) bu GHz değeri yani işlemci hızı PC'nin hızında gerçekten etkili mi ? Mesela 2.50 GHz ile 2.9 GHz arasında hissedilir bi fark olur mu ?

Oyunlarda olur fark. Evet işte bir konu daha var çekirdek hızı başına masaüstü işlemcileri de daha iyi. Hem GHz yüksek oluyor hemde performans.

murat5038
24-07-2013, 15:58   |  #8  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

2. sorunda soğutucu ile ilgili soru sormuşsun. şöyle diyeyim, Su soğutma ile Hava soğutmanın farkı yoksa(tabi ki var) Yinede Leptop alınmaz kıyas olarak.

Leptop ile Masaüstü bilgisayarların arasındaki büyük etken Donanımın kaynaklıdır. Birisi büyük parça ve daha çok işlev yapabiliyor diğeri daha küçük ve Daha az işlev olarak tanımlayabilirsin.

Leptoplarda bu sorunu çözmek için batarya sorunu için Optimus olayı getirildi ancak işe yaradığı pek söylenemez. Stabilitesi zor bir etkinlik bu çünkü donanımlar arası geçiş sağlıyorsunuz hatalar alınması vs donanıma zarar vermesi doğal olabilmektedir.

murat5038 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Qromodynmc
24-07-2013, 17:08   |  #9  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

Aynı donanımlara sahip Dizüstü veya Masaüstünü kıyaslarsak her zaman masaüstü daha performanslı olacaktır,işlemci olsun ekran kartı olsun bunların mobil versiyonu güç tüketimini azaltmak için optimize edilmiş,performansı azaltılmıştır.