master-slave

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
small_ticket
17-02-2004, 21:52   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
167 mesaj

harddiskimi tek başına bir bilgisayara bağladığımda bilgisayar açılmıyor daha doğrusu açılıyor hemen bir mesaj geliyo işte acaip bi aygıt taktınız gibisinden hatta bunu daha önce sormuştum ama işin ilginç tarafı ikinci harddisk olarak taktığım zaman harddiskimi görebiliyorum içindekilere ulaşabiliyorum. jumper ayarlarından derseniz değil çünkü artık öle bi sorun olmasın diye jumper ı çıkardım (yaptığım doğru mu bilmiorum ama daha nce de yapmıştım) yanlış bağlıyo da değilim çünkü aynen arkadaşınkini takıyoruz bi fikri olan var mı?

hasanyasin
17-02-2004, 22:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Jumper ayaklarını bir kontrol et. Ayakları birbirine değen var mı? Eğer ayaklar birbirine değiyorsa, bu oraya jumper takmanla aynı işi yapar.

BIOS'ta auto-detect yaptığında bu diski görmüyor mu?

Jumperlar çıktığı zaman, genelde disk kendini master olarak tanıtır.

Bunlarla birlikte, anakartın bu diski master olarak tanıyamıyor da olabilir. Anakart marka ve modelini bildir ya da üreticinin sitesine girerek konuyu incele...

small_ticket
17-02-2004, 23:21   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
167 mesaj

saolasın ya bugün yeni aldığım anakart işlemciyle falan yeni kasaya adamlara monte ttirdim yarın gidip adamlara göstercem tekrar ondan tam hatırlayamıyprum modelini markası maxtor ama bilmiorum yarın sebebini öğrenince size de söylerim

small_ticket
19-02-2004, 00:22   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
167 mesaj

sorun çözüldü sebebini de öğrendim sizlere de söliyim harddisk e xp yi yüklediğim de kendi bilgisayarımda olduğu için onun konfigürasyonlarına göreymiş o o yüzden başka bilgisayar a takıldığında o konfigürasyonu tanımıyo ve windows u yeniden kurmanız gerekiyor windows u kurduğunuz zaman da hiç bir sorun kalmıyacak.

hasanyasin
19-02-2004, 01:15   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Allah senin müstehakını vermesin, onu baştan söylesene... Gülümseme

İşletim sistemi kurmak, bilgisayara yeni bir parça takmak gibidir. Bu işlem sırasında ilk adım, bilgisayardaki donanımın taranması ve işletim sisteminin konfigüre edilmesidir. E tabii, bir işletim sistemini tutup, başka bir bilgisayara taşırsan, çalışmaması da doğal. Ortama yabancılık çeker... Gülümseme