Mavi ekran hatası ve SSD'yi görememe sorunu.

Sonerklsun
02-02-2019, 13:43   |  #1  
Sonerklsun avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Hepinize merhaba arkadaşlar, bilgisayarımı 8 aydır kullanıyorum ve son 1 haftadır mavi ekran vermeye başladı. Bilgisayar açıldığı an FN+F12 yaptığımda sadece hdd'yi görüyor ve ssd'de windows kurulu olduğu için malesef bilgisayar açılmıyor. Bu sık sık oluyor ve bazen ssd'yi görebiliyor ve öyle bilgisayarı belli bir süre kullanabiliyorum. Size resimleri atıcaktım ama malesef link yasakmış 1 hafta kusura bakmayın. Boot menüsünden de ayarlar yapsamda düzelmiyor, Ssd açılışta ilk sırada ve hdd ikinci sırada olmasına rağmen. Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar sizce donanımsalmı yoksa yazılımsal bir hatamıdır.

iaydin
08-02-2019, 20:05   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 3
79 mesaj

Ekran görüntüsü yayınlamayı yasaklayan bir kural yok bildiğim kadarıyla.

SSD bios ekranında sürekli gözüküyor mu? SSD'yi bios ekranında da görmüyorsa power ve data kablolarını kontrol etmenizde yarar var. Bilgisayarın takılı olan diskleri boot menüde görmesi lazım. Görmüyorsa o disk ile ilgili bir sorun var demektir. Güç ve Data kablosu sağlam ise SSD arızalı olabilir. SSD ile HDD'yi yer değiştirerek bağlayın, anakart üzerindeki bağlantı noktasında sorun olup olmadığını böylelikle anlayabilirsiniz.

Biraz deneme yanılma yapmanız gerekecek gibi gözüküyor. Kolay gelsin.