mavi ekran

ayhan67
17-11-2008, 17:15   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

arkadaşlar kolya gelsin diyerek sorunuma geçiyorum.benim bilgisayarım celeron d 326 2,5ghz ,ram 1ghz ekran kartım 256 mb dır. oyunlarda agır kaldıgı için ben işlemciyi
p4 3 .ghz ile degiştirdim.ezcell,world power poınt, tv seyrederken bilgisayarım, güzel çalışırken; oyunlarda bilgisayarım mavi ekran cıkıyor ve driver ırql-not-less-or-equal yazıp rest atıyor.ana kartım asrock p4 pv  800 dür.ana kartın bıosunu günçelledim,akran karını güncelledim.sorunu çözemedim.eski işlemciyi tekrar taktıgımda böyle bir sorun olmuyor.fakat p4 3,0hz ile reset atıyor. acaba neden olabilir yardımlarınızı bekliyom

Metal_Milita
17-11-2008, 18:44   |  #2  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj

Mavi ekran olayının bildiğim sebeplerini sayayım sen ona göre test et bak sorun nerede
1.Windows çökmesi
2.Harddisk bozulması
3.Ram bozulması
4.ekran kartı arızaları neden olabilir
benim bildiğim bunlar

ayhan67
18-11-2008, 12:52   |  #3  
OP Taze Üye
10 mesaj

ARKADAŞIM SAOL LAKİN CELERON D İŞLEMCİ İLE AYNI OYUNU OYNARKEN. P4 İŞLEMCİ İLE OYNARKEN EKRAN  MAVİ OLUP, RESET ATIYOR? NEDENİNİ BULAMADIM? DAHİLERDEN YARDIM BEKLİYOM ....................

SAİNT
18-11-2008, 12:57   |  #4  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

kardeş genellşkle donanım hasarlarında yada yazılım çakışması olduğunda mavi ekran hatası veriri gnellikle donanım uyuşmazlığı gibi konularda kndini blli eder yada arızalı oem parçası uyumsuz birleşenler bence sen anakartın p4 3.0 destekleyip desteklemediğii iyice araştır bence sorun anakartala işlemci arasında olduğunu düşünüyorum ve ayrıca yeni işlemciyi taktığında sistemi komple formatlamalısın c d hepsini kapsasın format la olmassa dediğim gibi işlemci ve anakart arasındaki bi sorndur.

ayhan67
19-11-2008, 13:31   |  #5  
OP Taze Üye
10 mesaj

ArkadaŞlar hepİnİze teŞekkÜr ederİm. İŞlemcİ degİŞtİren arkadaŞlar İŞlemcİnİn nasil takilcagini, termal macunun nasil sÜrÜlcegİnİ, fanin nasil yerİne kİlİpsler yardimiyla oturtmasi gerktİgİnİ bİlİr. Bende bİlİrİm. Bu mavİ ekran olayi bu İŞlemlerle İlgİlİ degİl.dedİgİnİz gİbİ formatta attim.formattan sonra drİver larini gelen ana kart sÜrÜcÜsÜnden yÜkledİm.her Şey normaldİ.wİnamp gayet gÜzel ÇaliŞiyordu.fİlİmlerİ gayet İyİ İzlİyordum. Fakat oyunlarda mavİ ekran Çikip rest atiyordu goole araŞtirma netİcesİnde ses kartini bozuk oldugunu ÖĞrendİm.fakat nasil bozuk olur dİye kendİ kendİme sordum? ÇÜnkÜ wİnamp ÇaliŞiyordu. MÜzİklerİ gayet İyİ dİnlİyordum ,fİlİmlerİde.Önce ses kartini drİverlarini sİldİm.sonra ana board olan asrock un sİtesİnden ses kartinin drİverlarini Çektİm.bİlgİsayari acip kapattim.oyunlara gİrdİmve sonuÇ artik mavİ ekran yok.........bu bİlgİlerİ sİzİnle paylaŞmak İÇİn yazdim.gÜn gelİr sİzede lazim olur