Medeniyet... (fıkra)

theironman
24-12-2006, 11:58   |  #1  
theironman avatarı
OP Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

Medeniyet

GÜMRÜK kapısında bir İngiliz, bir Fransız, bir Türk geçmek için bekliyorlarmış. Gümrük görevlileri valizlerini kontrol etmeye başlamış. Önce İngiliz’in valizine bakmışlar. İçinden 7 adet don çıkmış. "Niye 7 tane?" diye sormuşlar.

O da "Haftanın yedi günü var. Hepsi için bir tane. Pazartesi, Salı, Çarşamba..." demiş. "Vay be! Helal olsun, medeniyete, temizliğe bak adamlardaki..."

Sıra Fransız’ın valizine gelmiş. Açmışlar bakmışlar 8 tane don. "7’yi anladık da niye 8?" diye sormuşlar. Fransız "Pazartesi, Salı, Çarşamba... Her gün için bir tane, bir tane de ne olur ne olmaz diye yedek aldım" demiş. "Vay be! Adamlardaki temizliğe, medeniyete bak!.." demiş görevliler.

Sıra Temel’e gelince açmışlar bakmışlar tam 12 adet don.

"Vay be! Ne varsa bizim insanımızda var. Şu medeniyete, şu temizliğe bak!" Sormuşlar "Neden 12 adet?" Bizimki cevap vermiş;

"Ocak, Şubat, Mart..."

Rüya

Delikanlı, daire arkadaşı güzel kıza sorar; "Sizi dün gece rüyamda gördüm. Birlikte akşam yemeğine çıkıyorduk. Bu ne demektir?"

Kız; "Rüya gördünüz demektir..."

Banned
24-12-2006, 12:24   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
1,148 mesaj

1.  fıkra falan değil...
çaktırmadan türklere hakaret var...
fıkra dahi olsa güldürecek bir yanı yok...
eleştirim şahsına değil...elvis32 kardeş...
saygılar...

Selçuk İslamoğlu
24-12-2006, 13:04   |  #3  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Hakaret? Uyan milletim uyan :D

ufuks
24-12-2006, 13:36   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Fıkrayı uyduran da Türk.Yani kendimizi eleştirebilen bir milletiz ne güzel.

Banned
24-12-2006, 13:37   |  #5  
Banlandı
1,148 mesaj
Selçuk İslamoğlu
Hakaret? Uyan milletim uyan :
Selçuk bey,
ben fıkra daki türk gibi değilim...
eminim ki %80'imizde değiliz...
bir kere her insanın en fazla 3 günde bir iç çamaşırını değişmesi gerekir...
milletin gerçekten temiz olmayan tarafı var doğru...
onların da değişmesi ve uyanması gerekir...
ama bu genelleştirilemez....
hem avrupalı sanki daha mı temiz...
istanbul halkı 100-150 yıl önce dünyanın en temiz ve en kibar insanları olarak gösteriliyordu...(Biz Osmanlıyız...yavuz bahadıroğlu)
milletimizin o pek temiz olmayan kısmı en azından geçmişi örnek alarak değişebilir...
saygılar...

Son Düzenleme: byzihh ~ 24 Aralık 2006 13:38
theironman
24-12-2006, 14:09   |  #6  
theironman avatarı
OP Genel Denetmen
8,347 mesaj
byzihh
1.  fıkra falan değil...
çaktırmadan türklere hakaret var...
fıkra dahi olsa güldürecek bir yanı yok...
eleştirim şahsına değil...elvis32 kardeş...
saygılar...
ne alakası var byzihh? Konuyu nerelere getirmişsin; ben burada biraz yüzümüzü gülümsetsin diye temelden bir fıkrayı sizlerle paylaşıyorum, sen olayı nasıl değerlendiriyorsun? İnan bu konuyu açarken hiç aklıma gelmedi bu düşünceler!

Temel fıkralarını bilirsiniz, burada Türklüğünden ziyade onun her şeyi tersten anlamasına, yapmasına, kısacası fıkra gibi olaylarına tanık oluruz, güleriz hep beraber. Buradan Türklere hakaret olduğunu nasıl çıkarabiliyorsun, şaşırıyorum doğrusu. Burada öznel bir olay var, Temel'i konu alan. Bu bahsi geçen fıkrada bir İngiliz ya da Fransız olmayabilirdi ve herhangi bir Anadolu insanı da yer alabilirdi; sırf bundan sebep Türklüğe hakaret olduğunu öne sürmek çok saçma.

Şunu anladım ki her şeyin içinde bir şey aramaya kalkınca durum demek ki böyle oluyor; kusura bakma byzihh ama bu yaptığının eleştirisel bir tarafı da yok, neyse...

Son Düzenleme: theironman ~ 24 Aralık 2006 14:11
Banned
24-12-2006, 14:27   |  #7  
Banlandı
1,148 mesaj

elvis32 kardeş...
kayserili yada başka biri olsaydı fıkrada durum değişirdi...
sana göre bir şey olmayabilir...yada söylediğim saçma gelebilir ama bu böyle...
burada temel'in tersten anlaması gibi bir durum yok...
kastedilen nokta temel'in ayda bir çamaşır değiştirdiği...
sence bu komik mi...
bu seni rahatsız etmiyorsa bilemema ama beni rahatsız etti...
söylediklerim şahsına değil bunu bilmeni isterim...
saygılar...

Selçuk İslamoğlu
24-12-2006, 15:35   |  #8  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Fıkralar genel olarak abartı içerir byzihh, o da gülümseten yandır. Türkiye'de kimsenin bir ay aynı iç çamaşırıyla gezdiğini tabii ki düşünmüyorum ama 99%'unun da her gün çamaşır değiştirdiğini de düşünmüyorum. Ama Türk milleti olarak temiz bir millet olduğumuzu düşünmüyorum. Sokaklara bakıp, denizlere bakıp, otobüste insanların eline yüzüne sakalına bakıp fıkrada geçen ülke sokaklarıyla kıyaslarsan, fıkranın çok da gerçekten uzak olmadığını görürsün.

Hakaret değil, özeleştiri ve oldukça yerinde bir tanesi.

root1907
23-01-2007, 11:39   |  #9  
root1907 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
231 mesaj

Dünyadaki en temiz millet türk milletidir,diğer ülkelerde zamanında tuvalet nedir bilmiyorlarmış o yüzden parfüm sanayileri bukadar gelişmiş,en sonunda osmanlı öğretmiş medeniyeti.

Tırtıl
23-01-2007, 16:41   |  #10  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 1
1,579 mesaj
root1907
Dünyadaki en temiz millet türk milletidir,diğer ülkelerde zamanında tuvalet nedir bilmiyorlarmış o yüzden parfüm sanayileri bukadar gelişmiş,en sonunda osmanlı öğretmiş medeniyeti.
Hepsi uydurma bunların farkındasın değil mi? :)

Öte yandan vakt-i zamanında öyle olsa nolur? Ben bugüne bakarım. Otobüslere binilmiyor pis kokudan. Heryerde "Buraya çöp döken (ve benzeri bir çok iğrenç eylem için yazılan) eşektir" yazıları var duvarlarda. Niye yazmışlar acaba.

Son Düzenleme: Tırtıl ~ 23 Ocak 2007 16:44
İtacHi_
23-01-2007, 18:49   |  #11  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

elvis32
1.harikaydı yanımda arkadaşlarım vardı hep berebar gülmektan ölüoduk nerdeyse
2.Bu da güzeldi beğendim.

diğer arkadaşlar senin insanları eleştirdiğini söylüyorlar.arkadaşlar yanlış düşünüyorlar.Bu fıkralar insanların yüzü gülsün diye yazılmış şeylerdir.Bu tür şeylere eleştiri yapmak güzel bir şey değil. onun içinde bir art niyet aramak hiç hoş değil.

turksoftware
24-01-2007, 09:10   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,015 mesaj

1. fıkrayı okuyunca bende güldüm fakat olaya o açıdan bakmamıştım byzihh arkadaşımız ince düşünmüş ama fıkranın çokta eleştirilcek tarzda olmadığını düşünüyorum...
Saygılar.

theironman
24-01-2007, 11:53   |  #13  
theironman avatarı
OP Genel Denetmen
8,347 mesaj

ince düşünmek de bir meziyettir ama her yerde ince düşünmeye kalkınca işin espirisi kaçıyor.