merhaba

seynur
12-05-2007, 13:11   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

ben bir soru soracağım da ama önce pc mim özelliklerini yazmam gerekiyormuş. fakat ben bütün bunları nasıl bulacağım onuda bilmiyorum. yani tam bir acemiyim.

pc mde proğramlar kurulu geldi ve hiç bir cd veya belgesi yok. dolayısıyla hiç bir şey bilmiyorum.
açılırken windows xp yazıyor yardım etmek isteyen olursa beliki işine yarar. sonra word sayfamda yardım konusuna girdim microsf office word hakkında böl. telif hakkı 1983-2003 saklıdır yazıyoo.
professional edition 2003  microsoft corporation ürününün parçası yazıyo. ve ürün kimliğide var lisanlı bir ürün büyük ihtimal.

şimdi sorunumu yazıyorum 2 hafta önce virüslerle başım derde girdi ve eski kullandığım proğramı kaldırdım yeni bir virüs proğramı kurdum. eskisi ad-awarese yenisi ise  avast anti virüs. bu proğram sayesinde virüsleri yok ettim ama şimdi paint ve oyunlar yok sanırım virüsleri silerken sildim(ben hiç oyun eklememiştim kendi hafızasında olanlar). virüsleri karantinadan silmiştim. bunun haricinde her hangi bir dosyayı silmediğime eminim.

şimdi pc mdeki tüm kaybolan veya hasar gören proğramları geri almak istiyorum. format atmak için cd lazım ama benim cd yok çünkü bu pc ye proğramlar kim bilir kaç sene önce kuruldu.
şimdi bu işlemi nasıl yapabilirim. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 12 Mayıs 2007 18:25
BOOMFUNKMCS
13-05-2007, 21:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

sisteminin kendisinde olan oyunlardan bahsederken freecell,hearts,mayın tarlası..vs olanlarımı acaba?

sanırım virüsler sistem dosyalarına erişmiş ve sende silme esnasında bu klasörlere hasar vemişsin.bunu ister format atarak isterde sistemi onararak çözebilirsin.silinen dosyalarını(resim,müzik) kurtarmanın çok fazla yolu var,arama motorlarına yazarsan istemediğin kadar program bulabilirsin ancak önceden var olan programlar silinmişse onları kurtaramazsın.eğer isimlerini hatırlıyorsan setuplarını bulabilmek için yine arama motorlarında aratmalısın.

seynur
14-05-2007, 09:32   |  #3  
OP Taze Üye
11 mesaj

evet o oyunlardan bahsediyorum.

silinen proğramım paint.

Borga-x
14-05-2007, 09:40   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Bence sistmini onar, eğer olmuyorsa yapacagın tek sey format atmak olacaktır. Eğer format atmayı bilmiyorsan bir servise götürmen gerekir.

abrek
14-05-2007, 23:19   |  #5  
Yıllanmış Üye
126 mesaj

aman kardeş format falan atma sıfır makineye,milletin en kolay yol gösterme yoludur. aynı şeyyleri ben de yaşadım ad-aware iyidir fakat herşeyi virüs sanıyor silerken iki kere düşüneceksin,tüm giden dosyalarını da sistem geri yüklemeyle kolayca geri alırsın telaşa gerek yok.şu kadar deneyimli üye neden düzgünce yol göstermez anlamadım,şimdi gelelim çözümlere(umarım geç değildir)Başlat-çalıştır-dxdiag yaz geri yükleme tarihini pc aldığın güne göre ayarla(2gün,1hafta öncesi vs)tüm dosyalarını geri alırsın.
avastı hemen sil nod32 yükle başka hiçbi şey kullanma kardeş,yoksa hem pc yavaşlar hem gereksiz stres yaparsın.
hasta olmayım diye durmadan çeşit çeşit ilaç yiyen adam mutlaka hastalık hastası olur.
selamlar

Son Düzenleme: abrek ~ 14 Mayıs 2007 23:26
h.ozgur
14-05-2007, 23:42   |  #6  
Yıllanmış Üye
338 mesaj

en son düzenli çalıştığı günü hatırlıyorsan denetim masasından sistem geri yüklemeden o tarihi seç ama büyük olasılıkla tam bir geri yükleme yapmayacaktır.Çünkü virüs programın sistem dosyalatrını da büyük olasılıkla silmiştir.Sistem onarmak da çoğu zaman işe yaramaz deneyimli arkadaşların dediği gibi format attır ve kaspersky gibi iyi bir virüs programı yükle son olarak da oyunlar için üzülme zaten onlar sistemle birlikte gelecektir.

abrek
14-05-2007, 23:58   |  #7  
Yıllanmış Üye
126 mesaj
h.ozgur
.Sistem onarmak da çoğu zaman işe yaramaz deneyimli arkadaşların dediği gibi format attı
arkadaşlar önce çözüm yolları bi denensin sonra bu öneriyi yaoın pc'y, daha yeni almış,sorunun kaynağı virüs olmayablir de,hastanın öksürmesinden ameliyat teşhisi koymak bence yanlış

h.ozgur
15-05-2007, 00:06   |  #8  
Yıllanmış Üye
338 mesaj

belkiş haklısın ama arkadaşa bu noktada nasıl bir yardım yapılabilir eğer geri yükleme işe yaramıyorsa nasıl bir yönlendirme yapılabilir...

abrek
16-05-2007, 00:37   |  #9  
Yıllanmış Üye
126 mesaj

dostum, arkadaş geri yükleme yaptı mı yapmadı mı?bunu bilmiyoruz,mesajlarına dönmediğine göre biz boşa konuşuyoruz gibi
selamlar

h.ozgur
16-05-2007, 09:34   |  #10  
Yıllanmış Üye
338 mesaj

haklısın sanırım...

seynur
17-05-2007, 11:23   |  #11  
OP Taze Üye
11 mesaj

herkese çok teşekkür ederim.geri yükleme yaptım ama geri gelmedi, virüslerle başım çok beladaydı pc nin çökmediğine be şükür ediyorum.
tekrar geri yükleme yaptım ileri bir tarihe yani virüsleri sildiğim tarihi nafile.
3 çeşit virüs vardı biri solucandı. ağustos ayından itibaren pc ye girmiş ve çogalmış görünüyordu. ben bu pc'yi aralık ayında kullanmaya başladım adawarese virüsü buldu ama silmedi.abrek arkadaşında dediği gibi adawarese her şeyi virüs sanıyoo en son 800 virüs göstermişti. avastı yükledim şimdi virüs filan yok.sadece şifreli ve sıkıştırılmış dosyaları taranmadığını gösteriyor o kadar. virüs olan bir cd yi pc me taktım ve denedim, cvp olumlu bu proğram iyi çalışıyoo.
yeni bir paint proğramı yükledim. ama önceki msj yazdığım gibi oyunlarımı geri almak istiyorum. yardımcı olurasnız sevinirim.

Son Düzenleme: seynur ~ 17 Mayıs 2007 11:26
asimileci
17-05-2007, 11:37   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

kasperky kur tarat birde
awast sıradandır

seynur
17-05-2007, 12:00   |  #13  
OP Taze Üye
11 mesaj

sağolun ama şimdi pc mde virüs olmadığa eminim f(flaş) disklere yazı gönderimi yapıyorum. virüs olduğu zaman onlarda belli oluyoo. birde başka pc lere takıldığpı anda o pclerdeki virüs proğramları virüs old. bildiriyoo.

Son Düzenleme: seynur ~ 17 Mayıs 2007 12:01
asimileci
17-05-2007, 18:30   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

kasperky kur kafan rahat etsin