Mesh Network Nedir?

TP-Link Türkiye
17-08-2020, 14:48   |  #1  
TP-Link Türkiye avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
119 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2013

Günümüzde evler veya ofislerde kullanılan WiFi ağlarının verimini azaltan etkenlerin başında WiFi modem veya router cihazlarının uzaklığı geliyor. Buna ek olarak ise evlerin duvarları ve çok katlı evler de internetin hızlarını ve sinyal kalitesini düşürüyor. Bu tip sorunlar kullanılan kablosuz internetin deneyimini ciddi şekilde düşürüyor. Bu noktada ise WiFi Mesh Network dediğimiz teknoloji devreye girmekte.

En basit tabirle, WiFi Mesh Network, kablosuz internetin odalar ve katlar engeline takılmadan mümkün olabilecek en üst seviyede aktarılmasını sağlıyor. Bunun için ise nod adı verilen küçük cihazlar ile bir ağ oluşturulması gerekiyor.

Mesh terimi, cihazlar ve nodlar asında oluşturulan zengin bir bağlantı oluşturmak anlamına geliyor. Mesh alıcıları ile router veya modem üzerinden oluşturulan ağ geçitleri sayesinde, odalar veya katlar fark etmeden internet bağlantısının kaliteli ve kesintisiz olması sağlanmaktadır. Bu oluşturulan mini ağlar sayesinde, cihazlar en yakın oldukları nodlara bağlanarak, uzakta kalan modem, router veya diğer nodlardan bağını kesiyor. Bu da hem sinyal kalitesinin düşmesini engelliyor hem de internet deneyiminin stabil kalmasını sağlıyor.

Kablosuz ağ pazarında dünya lideri olan TP-Link, son yıllarda Mesh ağ çözümlerine ciddi yatırım yapıyor. Deco adı verilen Mesh Ev WiFi Sistemi ailesi, uygun bütçeli modellerden üst seviye modellere kadar kullanıcılara zengin seçenek sunuyor. Farklı özellik ve fiyatlara sahip Deco Mesh ailesinin ortak özellikleri ise son derece kolay kurulup kullanılabilmeleri ve güçlü güvenlik özellikleriyle donatılmış olmaları. İster katlı, ister geniş alana yayılmış, isterse daire tipi bir ev olsun, tüm ev tiplerinde WiFi ölü bölge sorununu kesin olarak ortadan kaldıran Deco Mesh çözümleri ile aynı ağ adı ve şifre ile evlerde kesintisiz internet keyfi yaşanıyor.

TP-Link’in geniş Deco ailesine ilişkin daha ayrıntılı bilgi için: https://www.tp-link.com/tr/home-networking/deco/