Metro öldü mü, ölmedi mi?

CHIP Online
09-08-2012, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Her ne kadar "Metro" ismi tarih oldu dese de, Microsoft neden hala Metro demeye devam ediyor?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/metro-oldu-mu-olmedi-mi_35230.html

Geçtiğimiz günlerde çıkan <span style="text-decoration: underline;">Microsoft'un Windows 8 için kullanacağı arayüz olan "Metro" ismini kullanmayacağı haberleri</span> teknoloji dünyasında büyük yankı uyandırmıştı. Microsoft'un niçin böyle bir karar aldığına dair birçok farklı yorum getirilse de en son bunun bir telif hakkı sorunundan kaynaklanabileceği öne sürüldü.


Ancak tüm haber ve dedikodulara rağmen Microsoft, resmi kaynaklarında "Metro" ismini özgürce kullanmaya devam ediyor. Yazılım devi geçenlerde resmi web sitesinde yayınladığı blog yazısında, Windows 8 Metro uygulamasını geliştirenlerin nasıl kendi Windows Runtime parçalarını yaratacaklarına değindi.


Bir hayli teknik konuya yer verilern blog yazısında, özellikle Windows 8 Metro arayüzü geliştiricilerinin niçin kendi Runtime parçalarını yaratmaları gerektiğine yer verilmiş. Buna örnek olarak, geliştiricilerin HTML-5 tabanlı Windows 8 Metro arayüzünde Xbox 360 kontrol birimini desteklemek için Runtime'ı nasıl kullanabileceklerinden bahsediliyor. Bir başka olasılıksa, geliştiricilerin HTML kullanarak, bir dosya görüntüleyicisi uygulaması sayesinde zip dosyalarını destekleyebilecekleri.

Tüm Konu: Metro öldü mü, ölmedi mi?

Kaynak: www.chip.com.tr