Metro UI [Tartışıyoruz]

Mustafa@PC
04-04-2012, 16:36   |  #1  
Mustafa@PC avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Bana kalırsa Windows 8 ile gelen Metro arayüzü sadece akıllı telefon dediğimiz telefonlar ve tabletlere uygun, bunlarda tamam ama geri kalan kullanım alanlarında hem uygun değil hemde kullanışsız.

Yabancı forumlarda da baktımda hemen hemen aynı fikirdeler. Hatta Microsoft'un RC yada en son RTM sürümde kurulumda bu arayüz olmadan yükleme seçeneğinin eklemesi muhtemel.

Aslında Windows 8 Tablet Edition ve Windows 8 PC Edition diye ikiye ayırıp bunların üstüne Windows  8'i geliştirmesi çok mantıklı olurdu bence.

Sizin fikirleriniz neler ?

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 04 Nisan 2012 22:40
duman_
04-04-2012, 16:49   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
98 mesaj

Tabiki de sıradışı olmak güzel bi şey. Ancak Microsoft ne yaptığını bilmiyor. Dediğiniz gibi Windows 8 tabletler,akıllı telefonlar... Kısacası dokunmatik ekranlar için tasarlanmış. Ya da biz öyle anlıyoruz. Bunun sebebi ise dokunmatik ekranlar için tasarlanmış olan özellikleri fare ile kullanamama. Şimdi bakıyorumda Windows 7 ye, Windows 8 i daha çıktığı ilk gün alabilirim. Çünkü ne de olsa Windows 7 ye göre gayet iyi. Hızlı, güvenli ve tabii ki daha sorunsuz bir sistem. Windows 7 nin sorunlarıyla uğraşmak hakikatende beni yormuştu. Ama Windows 8 daha sorunsuz ve daha kolay bir arayüzle (Metro hariç !) gelicek. Tüm kullanıcılarında bu karamsarlığını Microsoft, final sürümüyle sonlandırır. Umarım...

Kapalı Hesap (153334)
04-04-2012, 16:50   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Dedigim gibi ben windows 8 de metroyuda çok sevdim başlarda karşıydım ama şimdi çok hoşuma gidiyor ribonu kapatma olaylarını sevmedim.Ribonda çok zorlaştırıyor masaütünü ve pencereleri Allahtan kapanıyor yoksa kafayı yerdim.Bence windows 8 dünyanın en iyi (Windows tarafında) işletim sistemi olucak bekledigim özelliklerde içine eklenirse düşük sistemlerde windows8 cp gibi veya daha seri çalışırsa driverlerinide oturturursa gelecegin xpsi.Zaten Windows 8 xp-me üzerine kurulu bir sanal makina.Yani windows 7 gibi xp yi taklit etmiyor xp gibi çalışıyor.Pardus gibide ram işlemci ve diğer tampon ve bellekleri hdd yi yönetiyor.Mükkemmel bir sistem olmuş.

Kapalı Hesap (153334)
04-04-2012, 16:52   |  #4  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Alıntı: duman_  
Tabiki de sıradışı olmak güzel bi şey. Ancak Microsoft ne yaptığını bilmiyor. Dediğiniz gibi Windows 8 tabletler,akıllı telefonlar... Kısacası dokunmatik ekranlar için tasarlanmış. Ya da biz öyle anlıyoruz. Bunun sebebi ise dokunmatik ekranlar için tasarlanmış olan özellikleri fare ile kullanamama. Şimdi bakıyorumda Windows 7 ye, Windows 8 i daha çıktığı ilk gün alabilirim. Çünkü ne de olsa Windows 7 ye göre gayet iyi. Hızlı, güvenli ve tabii ki daha sorunsuz bir sistem. Windows 7 nin sorunlarıyla uğraşmak hakikatende beni yormuştu. Ama Windows 8 daha sorunsuz ve daha kolay bir arayüzle (Metro hariç !) gelicek. Tüm kullanıcılarında bu karamsarlığını Microsoft, final sürümüyle sonlandırır. Umarım...
Yaw metroyu kullanma kim seni zorluyor başta zaten metro açılıyor, çok mu zor desktop1'a basmak.

Kapalı Hesap (153334)
04-04-2012, 16:55   |  #5  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  
Bana kalırsa Windows 8 ile gelen Metro arayüzü sadece akıllı telefon dediğimiz telefonlar ve tabletlere uygun, bunlarda tamam ama geri kalan kullanım alanlarında hem uygun değil hemde kullanışsız.

Yabancı forumlarda da baktımda hemen hemen aynı fikirdeler. Hatta Microsoft'un RC yada en son RTM sürümde kurulumda bu arayüz olmadan yükleme seçeneğinin eklemesi muhtemel.

Aslında Windows 8 Tablet Edition ve Windows 8 PC Edition diye ikiye ayırıp bunların üstüne Windows  8'i geliştirmesi çok mantıklı olurdu bence.

Sizin fikirleriniz neler ?

Windows 8 hep metro ile gelicek bundan kurutuluş yok başlatta yok.
Yani p4 3.0 ht ati redeon 4350hd ve 2gb ddr2 ram 160gb sata hdd ile daha nekadar performans alacaksanız windows 8 okadarını veriyor.Windows 7 ve vista vermiyordu.XP den sonra beni etkileyen tek sistem oldu.
http://www.youtube.com/watch?v=pdZWZuV2mdQ

http://www.youtube.com/watch?v=8PL4n0cM1rU

http://www.youtube.com/watch?v=xUS7L1HPvr8

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (65242) ~ 04 Nisan 2012 17:00
duman_
04-04-2012, 16:55   |  #6  
Üye
98 mesaj
Alıntı: DETROID_35  
Yaw metroyu kullanma kim seni zorluyor başta zaten metro açılıyor, çok mu zor desktop1'a basmak.
Zorlayan yok. Ben sadece kullanışsız olduğunu söylüyorum. Şikayetçide değilim. Ama Metro hakkında söylenenleri de haklı buluyorum. Çünkü sonuçta Metro masaüstü gibi değil. ;)

Mustafa@PC
04-04-2012, 16:58   |  #7  
Mustafa@PC avatarı
OP Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Şuan Windows 7 x64 SP1 kullanıyorum ve inan 1 sene 1 ay filan oldu format atmadım ve gene inan tek bir hata almadım, performans gün geçtikçe artıyor gibi. Aslında bu kullanılan donanım ve sürücülerle ilgili. Ortalamanın üstünde bir sistemim var, evet ama eski sistemimde de sorun olmadan 8 ay kullandım Windows 7'yi.

Şuan için Windows 8'in Windows 7'den Explorer'da ki makyaj, ISO formatlarını default destekleme vs dışında hiçbir fazlası yok. Final sürümde çokta büyük fark olmayacak, ki zaten şuan gelişmekte olan hali hazırda Windows 7 için Service Pack 2 var... Tek dertleri bence şu Metro UI'yi yerleştirmekti Windows 8'in çıkma sebebi...

duman_
04-04-2012, 17:03   |  #8  
Üye
98 mesaj

Windows 7 kötü bir sistem değil. Ama Windows 8 gibi olamaz. Microsoft Windows 7 ye yama getirse ne olur getirmese ne olur. Windows 8 sil baştan bir sistem olucak. Microsoft Windows 7 üzerinde oynaya oynaya Windows her geçen gün yavaşlıyor. Daha da karmaşık bir hâl alıyor.

Kapalı Hesap (153334)
04-04-2012, 17:05   |  #9  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Şuan Windows 7 x64 SP1 kullanıyorum ve inan 1 sene 1 ay filan oldu format atmadım ve gene inan tek bir hata almadım, performans gün geçtikçe artıyor gibi. Aslında bu kullanılan donanım ve sürücülerle ilgili. Ortalamanın üstünde bir sistemim var, evet ama eski sistemimde de sorun olmadan 8 ay kullandım Windows 7'yi.

Şuan için Windows 8'in Windows 7'den Explorer'da ki makyaj, ISO formatlarını default destekleme vs dışında hiçbir fazlası yok. Final sürümde çokta büyük fark olmayacak, ki zaten şuan gelişmekte olan hali hazırda Windows 7 için Service Pack 2 var... Tek dertleri bence şu Metro UI'yi yerleştirmekti Windows 8'in çıkma sebebi...

Windows 7 kalas bir sistemdi hata üstüne hata aldım vista ondan daha kalastı.Windows 7 ye oyunlar yüzünden zune hd yüzünden muhtaç kaldım.Aynı işi xp de 2 kat hızlı yaparken windows 7 de çile dram çekeroldum.Çünkü windows 7 bencil bir sistem yanına bir program kurdurmuyor xp yi bile kallediyor bazen.Windows 8 öyle değildi.Xp gibiydi.Yani ben kurcalamasaydım çökmezdi.Çok kurcaladim haddinden fazla program denedim çokda iyi dayandı.Windows 7 yi ati driveri ile çökerttigimi hatırlıyorum ilk kurdugumda geride getiremedim format.
Arkadaş benim bilgisayarda bir sistem iyi çalışıyorsa tüm sistemlerde iyi çalışır.Ben windows 7 video izleme olayından çok çektim.Videoları takıla takıla izletiyordu sonrada yamalar bohçalarla düzeldi.Bide windows7 İşlemci ve sistem seçiyor.
Windows 7 de normal müziklerde sesi 24bit yaptımmı mutlaka takılırdı ve işlemciyi %60 kullanırdı.Windows 8 32bit 192000hrz çektim ses kısıldı ve netleşti %05 kullanıyor işlemciyi.işte fark burda.
6 ay bekledim windows 7 özel driver üretsinler 30 tane mail attim microsofta ondan sonra güncellemelerle sundu oda yarım yamalak.
Windows 8 %90 tanıyor ses kartını.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (65242) ~ 04 Nisan 2012 17:14
Kapalı Hesap (153334)
04-04-2012, 17:06   |  #10  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Windows 7 kötü bir sistem değil. Ama Windows 8 gibi olamaz. Microsoft Windows 7 ye yama getirse ne olur getirmese ne olur. Windows 8 sil baştan bir sistem olucak. Microsoft Windows 7 üzerinde oynaya oynaya Windows her geçen gün yavaşlıyor. Daha da karmaşık bir hâl alıyor.
İşte bu konuda %100 haklısın katılıyorum.

Mustafa@PC
04-04-2012, 17:14   |  #11  
Mustafa@PC avatarı
OP Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Windows 7 şuana kadar ki en iyi Windows'tur, bunu bizler değil bizden daha fazla olan tüm kullanıcıların çoğu söylüyor. Bu arada konumuz Metro UI....

Kapalı Hesap (153334)
04-04-2012, 17:18   |  #12  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Windows 7 şuana kadar ki en iyi Windows'tur, bunu bizler değil bizden daha fazla olan tüm kullanıcıların çoğu söylüyor. Bu arada konumuz Metro UI....
Windows 7 gavur parasıyla beş sent etmez.Windows 7 ayrıca ilk hdd mi kitleyen sistemdir.Biosumu donduran.hdd nin açılmasına izin vermeyen.Ne çektim be Allah biliyor.Sata kablosunu bios açırken söktüm bios geçti taktım öyle tanıdı format attım.Halen diskimi uçuramıyorum uçurunca windows 7 kitliyor sistemi.

Metroya gelince bence gerekli çünkü yıllardır başlat başlat nereye kadar gidicek.başlatı çok seviyorsanız sizde benim gibi 10 yıl xp kullanırsınız olur biter.Ben xp den windows 8 zıplıcam.Sizde artık windows 9 çıkarsa başlat varsa ona geçersiniz.Herkez metroyu tabletler için yada windows 8 tabletler için çıkacagını zannediyor.halbuki windows 8 tabletler için ayrı işletim sistemi çıkatıcak Pc ler için ayrı.Çıkartmasa zaten saçmalık olur.
Metro dedigimiz başlatın yayılmış hali.Yani başlatı açınca simgeler ufak aradıgını bulamıyon.Bu metroda istedigini istedigin yere alıcak silicen özelleştiricen bence süper mantıklı tıpkı linux gibi ubuntu gibi.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (65242) ~ 04 Nisan 2012 17:30
Mustafa@PC
04-04-2012, 17:37   |  #13  
Mustafa@PC avatarı
OP Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

@DETROID siyasetçi olacak adamsın :D ya, biz nediyoruz sen ne diyorsun Metro'yu beğenmemek ile başlat çubuğunu geri isteme yada klasik alışkanlıklarımızdan vazgeçememe aynı şey değil. İlk mesajda da söyledim tablet ve aklılı telefonlar için evet harika Metro ama diyerlerinde....

Bu arada Windows 7'yi nasıl donanımlara kurdun merak ettim :D

duman_
04-04-2012, 17:39   |  #14  
Üye
98 mesaj
Biz bunları konuşurken karşılaştırma yaptığımızı unutmuşsun galiba.Windows 7 Windows 8 e göre iyi değil. Windows 8 de Windows 9 a bi üstünlük sağlayamayacak. Evet. Konumuz Metro :)

Kapalı Hesap (153334)
04-04-2012, 17:46   |  #15  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Windows 8 in windows 7 den faklı yanları
1:)Metro ribon
2:)Daha hızlı açılış ve daha hızlı yükleme.
3:)Daha hızlı kurulum.
4:)reset ve refresh ile geri getirme ve onarma.
5:)Windows 8 dvdsine gerek duymadan yedekleme silme format atma imaj geri getirme.
6:)Dİğer sistemlerin tam performanslı çalışması için tekli boot etme.
7:)Windows 8 ile daha iyi ram işlemci hdd ve diğer sistem kaynaklarını kullanma.
8:)Windows 8 ile birlikte Daha hızlı ve tutarlı bir sistem ve düşük sistemleride ayırt etmeden çalıştırma.
9:)Windows 8 ile birlikte windows xp ve me linux özelliklerini kullanma onlar gibi çalışma.
10:)Window 8 ile birlikte farklı uygulamalar ve oyunlar.
11:)Xbox live destegi.
12:)Entegre zune hd player.
13:)imaj iso dosyalarını cd veya dvd ye yazma ve sanal dvd ye yükleme.
14:)Zip dosyalarını normal klasör gibi görme sıkıştırma.
15:)Tüm donanımı kurulum bittikten sonra tanıma.Tabi eternet hariç.
16:)Windows 8 ile birlikte windows live adresine üye iseniz hesabınızı aktivleştirdiginizde size özel ayarların tamamı size özel olarak saklanıyor ve format atsanız bile windows live idinizi girdiginizde resimleriniz masaüstü temanız msn adresleriniz ie10 daki kısayollar ve bir çok ayar sizin istediginiz ve özelleştirdiginiz gibi geri gelicek hemde istediniz kadar format atın.
17:)Windows 8 %70 oyun konsoları gibi çalışıyor ve siz oyuna girdiginizde kullanmadıgınız tüm sistem veya yazılımlar dondurulucak.Ve oyundan yüksek performans alıcaksınız.
18:)Windows 8 yenilenen msn ve live ile sizi kendine hayran bırakıcak.
19:)Gelişmiş güç ve uyarı sistemleriyle size daha çok zaman ve tasarruf sağlayacak.
20:)Windows 8 den nameler bukadar Yani windows 8 de gördüklerim bunlar.Daha fazlasıda varda yazmadım.
Buda windows 7 arasında bir fark yok diyenlere gelsin.

Mustafa@PC
04-04-2012, 17:47   |  #16  
Mustafa@PC avatarı
OP Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Biz bunları konuşurken karşılaştırma yaptığımızı unutmuşsun galiba.Windows 7 Windows 8 e göre iyi değil. Windows 8 de Windows 9 a bi üstünlük sağlayamayacak. Evet. Konumuz Metro :)
Windows 8, Windows 7 üzerinden, bildiğiniz üstünden inşa ediliyor, hatta inşa da edilmiyor. Windows 7'nin üstüne özellik ekliyorlar Ribbon, default ISO formatı destekleme, Charm çubuğu vs vs gibi + Metro UI eklemesi...

Yani Windows 7'nin kötü Windows 8'in iyi olma ihtimali yada tam tersi yok. Dikkat ederseniz Windows 8'i kötülemiyorum da. İlk mesajda da söylediğim gibi, Windows 8 şu Metro UI'yi yerleştirmek için yapılmış bir işletim sistemi. Microsoft'un tüm platformlardaki OS'lari tek bir OS yapma gibi bir amacı var ama bence bunda ısrarlı olurlarsa hata yaparlar. Her platformun kullanım alanı ve kullanabilirlilikleri farklı.

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 04 Nisan 2012 17:50
Kapalı Hesap (153334)
04-04-2012, 17:48   |  #17  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
@DETROID siyasetçi olacak adamsın :D ya, biz nediyoruz sen ne diyorsun Metro'yu beğenmemek ile başlat çubuğunu geri isteme yada klasik alışkanlıklarımızdan vazgeçememe aynı şey değil. İlk mesajda da söyledim tablet ve aklılı telefonlar için evet harika Metro ama diyerlerinde....

Bu arada Windows 7'yi nasıl donanımlara kurdun merak ettim :

Aklın almıyacagı kadar çok donanıma kurdum.Windows 7 de vistada bana göre değil.

Mustafa@PC
04-04-2012, 17:49   |  #18  
Mustafa@PC avatarı
OP Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Aklın almıyacagı kadar çok donanıma kurdum.Windows 7 de vistada bana göre değil.
O zaman 8'de sana göre olmamalı :D

Kapalı Hesap (153334)
04-04-2012, 17:55   |  #19  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Windows 8, Windows 7 üzerinden, bildiğiniz üstünden inşa ediliyor, hatta inşa da edilmiyor. Windows 7'nin üstüne özellik ekliyorlar Ribbon, default ISO formatı destekleme, Charm çubuğu vs vs gibi + Metro UI eklemesi...

Yani Windows 7'nin kötü Windows 8'in iyi olma ihtimali yada tam tersi yok. Dikkat ederseniz Windows 8'i kötülemiyorum da. İlk mesajda da söylediğim gibi, Windows 8 şu Metro UI'yi yerleştirmek için yapılmış bir işletim sistemi. Microsoft'un tüm platformlardaki OS'lari tek bir OS yapma gibi bir amacı var ama bence bunda ısrarlı olurlarsa hata yaparlar. Her platformun kullanım alanı ve kullanabilirlilikleri farklı.

Windows 8 kesinlikle windows 7 ve vistayla alakası yok bunu bir yere yaz.
Windows 8 %40 padus linux %60 xp ve me temelli bir sistemdir.Windows 7 ile alakası yok.Windows xp ve milenyumun üzerine sanallaştırılmış bir windows sistemidir.Hızıda burdan gelir.
bootlama hdd işlemci ram ve diğer çarpıcı özelliklerinide pardus linuxdan almıştır.Hatta yeni çıkacak işletim sistemi dosya formatı linux şahaseridir.Winfs

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (65242) ~ 04 Nisan 2012 18:03
Kapalı Hesap (153334)
04-04-2012, 17:58   |  #20  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
O zaman 8'de sana göre olmamalı :
Windows 7 ye benzeyen sürümü developer sürümüydü.Developer sürümüde windows 8 benzememesinin sebebi yabancılık çekmesin programcılar diye.
Window 8 şuan xp me ve pardus linux gibi çalışıyor windows 7 ve vistayı  taklit ediyor.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (65242) ~ 04 Nisan 2012 18:20
Mustafa@PC
04-04-2012, 18:02   |  #21  
Mustafa@PC avatarı
OP Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Windows 8 kesinlikle windows 7 ve vistayla alakası yok bunu bir yere yaz.
Windows 8 %40 padus linux %60 xp ve me temelli bir sistemdir.Windows 7 ile alakası yok.Windows xp ve milenyumun üzerine sanallaştırılmış bir windows sistemidir.Hızıda burdan gelir.
bootlama hdd işlemci ram ve diğer çarpıcı özelliklerinide pardus linuxdan almıştır.
Söylenecek söz kalmadı artık.  :)

Kapalı Hesap (153334)
04-04-2012, 18:04   |  #22  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj
Söylenecek söz kalmadı artık.  :)
ben yıllarımı verdim neyin ne oldugunu biliyorum.İşlemciyi tasarlayan mühendis neresinde ne var bilmezmi.
Windows 8 çıkınca hastalık gibi sizde onu kullanıcaksınız çünkü bu işten anlıyan biriysen bu seni çekicek.Windows 7 artık bayatladı.Sorunları size kalsın.
Windows 8 windows 7 driverlerini tanımıyor ama xpninkini tanıyor bunu açıklarmısın bana.
Windows vistayı windows 7 ye benzetsende windows 7 gibi görüntüsü olmaz.Ama windows 7 yi vista ya benzetebilirsin.
Buda yeni program yazıcak insanlara kolaylık sağlar zorluk çekmeden program geliştirirler.
Sonuçta windows 8 windows vista ve windows 7 taklit edebiliyor.Onların programlarınıda kullanabilirsiniz.Ama xp yi taklit etmiyor xp ve me üzerine kurulu sanal bir sistem tıpkı wine gibi.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (65242) ~ 04 Nisan 2012 18:25
Kapalı Hesap (153334)
04-04-2012, 18:28   |  #23  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Sevdigin işletim sistemi olan windows 7 din xp den daha hızlı yere çakılıcak hatalarla dolup taşmaya başladı form.Korsan kullanırsan genelde böyle sorunlar çıkar.Ülkemizdede bolbol korsan var.Aman dikkat windows 8 korsan kullanmayın uyarayım.bir nisan geçti.
https://www.chip.com.tr/forum/win ... sorunu_t237792.html

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (65242) ~ 04 Nisan 2012 18:38
Mustafa@PC
04-04-2012, 19:15   |  #24  
Mustafa@PC avatarı
OP Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Korsan kullanım konusunda katılıyorum. Özellikle de şu internet sitelerinden indirilen Windows ISO'larına hiç güvenmiyorum. Hataların çoğu her Windows sürümü için bundan kaynaklanıyor. ISO indirecekler mutlaka MD5 check yapmalılar.

Driver konusunda katılmıyorum yükle bakiyim Windows 8'de ATI XP sürücüsünü uyumluluk modunda nasıl mavi ekran veriyor :)

dabbe1
04-04-2012, 20:31   |  #25  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
2,665 mesaj

bence 8 gerçek fiyasko asla başarılı olamaz... Metro beş para etmez...