Meyve aç karnına yenmelidir

jupiter65
12-06-2016, 10:26   |  #1  
jupiter65 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
1,162 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2008

Meyve, sindirim süreciçok kısa (yaklaşık 15 dakika) olan besin maddesidir. Yenilen bir meyve mi­deden geçer, ama orada beklemez. Çünkü mide­de herhangi bir işi yoktur. Dolayısıyla hemen emildiği ve sindirildiği ince bağırsağa gelir. Eğer mey­ve yemek sonunda yenirse, daha önce yenmiş ve sindirilmeleri için 2-3 saate ihtiyaçları olan besin maddelerinden dolayı kapısı kapalı olan bir mide­ye gelir. Meyve, sıcak ve nemli bir ortamda hapis kalır. Bu da onun ma­yalanmasına ve diğer besin maddelerinin sindirim sürecini de bozarak barındırdığı vitaminlerin çoğunu kaybetmesine sebep olur. Ayrıca, di­ğer besinlerle birleştiği için hazmı da zorlaşacaktır. Hatta fermente olup önce karbonhidrata, sonra da alkole dönüşecektir. Bu sebeple ha­yatı boyunca bir yudum içki içmediği halde siroz olan kişilere rastlana­bilir. Halbuki, meyveleri yemekten bir saat önce veya iki saat sonra yesek, ne kilo alırız, ne de siroz gibi hastalıklarla karşılaşırız. Çünkü, mey­ve bu süre içinde ince bağırsağa inme imkanı bulacak, dolayısıyla diğer besin maddeleri tarafından mi­dede bloke edilemeyecektir. Meyveler iyi çiğnenir ve mide boşken yenirse çabuk sindirilir. Midenin kısa zamanda boşalma­sı, arkadan gelecek yiyeceklerin sindiriminde kolaylık sağlayacak­tır. Meyvelerdeki fermantasyon yapıcı maddeler her türlü besinin sindirimine elverişlidir.

En iyisi, meyveyi sabahleyin aç karnına yemektir. Mide boş­ken yenen ilk besin maddesi bambaşka bir değer taşır.

Böylece vücut meyveden azami ölçüde istifade etmiş olur. Ayrıca, sabah yenen meyve diğer vakitlerde meyve yen­meyeceği anlamına da gelmez.

Yalnız bazı meyveler şekerce zayıf olduklarından, mayalanma güçleri önemsenmez. Çilek, böğürtelen, kızılcık yemekten sonra rahatça yenebilir. Aynı şekilde midede mayalanma tehlikesi olmadığından pişmiş meyveler de yemekten sonra yenebilir.

Limon da böyledir. Suyunu (Şekersiz) her an içebilir veya tat katmak için salatalara, soslara, yemeklere katabilirsiniz.

Meyveler mide salgılarını uyardığından, yemeklerden önce yenmesi bu bakımdan da fayda­lıdır. Yemekten sonra yendiğin­de uzun süre midede kalması gerekir. Böyle bir durumda da meyvelerin şekeri daha önce yenen unlu gıdaların nişastasıyla birleşerek midede aşırı miktarda şişkinlik ve gaz oluşmasına sebep olabilir.

Son Düzenleme: jupiter65 ~ 12 Haziran 2016 10:28 Neden:
jupiter65 bu faydalı başlığı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]