Microsoft'a hacker suçlaması!

CHIP Online
22-10-2008, 16:46   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Bu kez sanık sandalyesinde Microsoft oturuyor: Korsan Windows avı ve yazılım devine hacker suçlaması

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Micr ... suclamasi_9264.html

Microsoft'un korsan Windows'ları tespit etmek için yayınladığı ve sizlere yaklaşık 2 ay önce duyurduğumuz WGA bildirimi yazılımı şirketin başını ağrıtabilir. Otomatik güncelleme üzerinden gelen ve kullanıcıların bilgisayarında yüklü olan Windows'un orijinal olup olmadığını test eden yazılım, Çin'de yayınlanır yayınlanmaz çok büyük tepkilerle karşılaştı. Yazılım eğer Windows'un korsan olduğunu tespit ederse duvar kağıdı yerine siyah bir arka plan yerleştiriyor ve görev çubuğunun hemen üzerinde uyarı mesajı görüntülüyor.

WGA yazılımına gelen tepkiler 2 farklı başlığa ayrılıyor. İlk tepki, yazılımın orijinal Windows'ları da korsan olarak görebiliyor oluşundan kaynaklanıyor. Ancak asıl büyük tepki, Microsoft'un kullanıcı bilgisayarlarına, istekleri dışında girmesi konusunda gösteriliyor.

Tüm konu: Microsoft'a hacker suçlaması!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Microsoft WGA uygulaması nedeniyle hacker olmakla suçlanabilir mi?

DaRWeLL
22-10-2008, 17:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,851 mesaj

Korsanı başka türlü önleyemezlerki..Sadece bunun içinse birşey diyemem ama bunun doğrulamanın yanında başka şelerde varsa kesinlikle suçludur.Şüphelenmektede hak var ms çekirdeği kapalı kutu..

Lammoth
22-10-2008, 18:08   |  #3  
Yıllanmış Üye
178 mesaj

bu gibi durumda bir başkasının bilgisayarına izinsiz girebilme hakkı olmalı. lisanslı kullanan kişiye herhangi bir olumsuzluğu olmuyorsa, tek amaç orjinal mi değil mi kontrol etmek ise girmesi doğal. hatta lisanslı ürün kullanan ben girmesini de desteklerim. ben windows a office e onca para verdiysem, benim hakkımı da savunmalı korsan kullanandan. yoksa ciddi bir adaletsizlik olur.

Fattur
22-10-2008, 19:21   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

ohaa be saçmalığa bak.Madem korsan kullanıyorsun adam istediğini yapabilir.zaten sen yüklüyorsun korsan olup olmadığını denetleme programını.Suç MS de falan değil.Adamlar bişey bilmeden konnuşuyorlar.
Delinin biri webi bozmuş 40 superwisor düzeltememiş.
Delinin biri kuyuya bir taş atmış 40 akıllı çıkaramamış....

Barış
22-10-2008, 20:37   |  #5  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj

microsoft en iyisini yapıyo bence kim orjinal kim korsan hiç olmassa biliyo...

suan bu siteden kaç kişi xp yi orjinal para verip alyorki...

Lammoth
22-10-2008, 21:06   |  #6  
Yıllanmış Üye
178 mesaj

Benim vista da office de orjinal :)
işletim sistemi yoksa 5000 dolarlık makine toplasan ne yapabilirsin ki, anakart kadar gerekli bir şey olduğu belli sanırım. hakediyor da o parayı bir asus anakart kadar

oguzhanx
22-10-2008, 21:12   |  #7  
Yeni Üye
26 mesaj

MS haklı.
p.s : i love bill gates :D

secfur
22-10-2008, 22:04   |  #8  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj

microsoft benim pc ye göz atıp kontrol ediyo nerden bilecem sadece doğruluk kontrolu yaptığını.insanlar mallarını çaldırdıkları zaman istedikleri eve izinsiz girip kontrol edebilirlermi benim eşyalar burdamı diye? yazılımları lisanssız kullanmakta bir hırsızlık olarak kabul ediliyor. ama bu şekilde hak aranamaz. sorgulama yapılması için izin istenmesi gerekir. sonuçta bunu kontrol edebilen yazılımlar var hatta chipte bile verildi bu yazılım.ama ben ne bu yazılımı kullanmak nede izinsiz pc megöz atılmasına izin vermek istiyorum

gelefsane
22-10-2008, 23:08   |  #9  
Yıllanmış Üye
353 mesaj

kardeşim ister korsan ister değil.kimsenin başkasının bilgisayarına izinsiz olarak girmeye hele bir de küfür eder gibi arka planı siyaha boyamaya hakkı yoktur.güncellemelerden mahrum bırakırsın yada bir uyarı simgesi bırakırsın ekrana en fazla okadar olur.ne amaçla olursa olsun başkasının bilgisayarına girmek ve ayarlarını değiştirmek HACKER tanımına girer.bilmeyenler bizahmet okusun tanımı...

Lammoth
22-10-2008, 23:34   |  #10  
Yıllanmış Üye
178 mesaj

ne hakla korsan kullanıyoruz sorusuna da cevap gelsin lütfen. korsan kullanıp "sana ne be kullanırım, ne ekranımı karartıyorsun" demek de çok  pişkince bir davranış gibi geldi

Son Düzenleme: Lammoth ~ 22 Ekim 2008 23:35
kalamarr
22-10-2008, 23:52   |  #11  
Yıllanmış Üye
561 mesaj

microsoft'in bu yaptığı aslında yapabileceklerinin kanıtı değil midir? bir programcıkla orjinal veya korsan windows içeren bilgisayardaki tüm işlemlere müdahale edebileceğinin gerektiği zaman birşey silebileceğinin gerektiği zaman microsoft'a bilgi aktarabileceğini kanıtlamıyor mu? microsoftun bu bilgileri ne yapacağı, nereye göndereceği malum. bu dediklerimi yapıp yapmadığını anlamak çok zor. çünkü windows'un kaynak kodları kapalı olduğu için açıp bakayım ne yapılmış da diyemiyorsunuz. zaten microsoft'un windowslar için yaptığı lisans anlaşmasına göre siz para verip bir windows lisansı alırsanız aslında windows işletim sistemi almıyorsunuz. sınırlı olarak windows işletim sistemini kullanmaya hak kazanıyorsunuz. eğer bu sınırlı kullanım şartları yerine getirmezseniz lisansınız iptal olur ve verdiğiniz dolarlar ve diğer çeşitli yasal haklar microsoft'a kalır.

Son Düzenleme: kalamarr ~ 22 Ekim 2008 23:57
eonder87
23-10-2008, 08:09   |  #12  
Taze Üye
15 mesaj

dostum ms hacker olsaydı ki bu belli olmayabilir ama siz hic xpdeki servisleri kontrol ettinizmi orada bir servis war adı da su uzaktan kayıt defteri adında bu servis ne işe yarar biliyomusunuz... hackerin eline her turlu registry kayıtlarını sunuyosunuz ondan sonra birde microsoft hackermi zaten kapalı kutu hacker olsa sana hissettirirmiydi... programcılar sen duymadan pcnde neler yapıyorlar onları duymuyorsunda.

perfection76
23-10-2008, 08:58   |  #13  
Yıllanmış Üye
111 mesaj

Ne derlerse desinler.korsan iyi demiyorum ama vista ve microsoft un 7 versiyonu çıkıyor zaten niye eski sürümlerin fiyatını düşürmezler?bir ona cevap verin yeter bana.....

Kapalı Hesap (34907)
23-10-2008, 09:49   |  #14  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

KORSANIN ZARARLARI

Kayıt dışı ekonomi sebebiyle Devletin trilyonlarca lira vergi kaybı olmaktadır.

Korsan’dan gelen yüksek miktardaki para, organize suç örgütlerine gitmekte ve yasadışı işlerin finansmanında kullanılmaktadır.

“Yaratıcılık” engellenmektedir. uluslararası alanda rekabet şansını, gelişimini, bu sektörlerde nitelikli eserler üretilmesini engellemekte ve imkansız hale getirmektedir.

Yabancı sermaye yatırımın önündeki en büyük engellerden biridir.

Bilgi toplumunun en önemli itici güçlerinden olan yazılım sektörü gelişememektedir.

Ekonomik gücü son derece zayıf olan yerli sektörler durma noktasına gelmek ve yerli üretim yapılamadığından İthalata büyük bedeller ödenmektedir.

not: www.telifhaklari.gov.tr web sitesinden faydalanılmıştır.

yemre_kara
23-10-2008, 15:35   |  #15  
Yıllanmış Üye
360 mesaj

Sizzze kolay gelsin.Ben pardus'tan memnunum....
ı love pardus 2008.1 hyaena

secfur
23-10-2008, 16:28   |  #16  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj
suat666
KORSANIN ZARARLARI

Kayıt dışı ekonomi sebebiyle Devletin trilyonlarca lira vergi kaybı olmaktadır.

Korsan’dan gelen yüksek miktardaki para, organize suç örgütlerine gitmekte ve yasadışı işlerin finansmanında kullanılmaktadır.

“Yaratıcılık” engellenmektedir. uluslararası alanda rekabet şansını, gelişimini, bu sektörlerde nitelikli eserler üretilmesini engellemekte ve imkansız hale getirmektedir.

Yabancı sermaye yatırımın önündeki en büyük engellerden biridir.

Bilgi toplumunun en önemli itici güçlerinden olan yazılım sektörü gelişememektedir.

Ekonomik gücü son derece zayıf olan yerli sektörler durma noktasına gelmek ve yerli üretim yapılamadığından İthalata büyük bedeller ödenmektedir.

not: www.telifhaklari.gov.tr web sitesinden faydalanılmıştır.

korsanın zararları başka konu ms nin sizin bilgisayarınıza  izinsiz girmesi  gerekirse ekran karartması ayrı konu. Bence böyle değilde toplama pc satalardan başlansa iyi olur.nedeni 1000 ytl veya daha ucuz pc satıyorlar içerisine 5000 lik yazılım yüklüyorlar.(ms xp-vista,ofis,nero,adobe cs3,anti virüs yazılımları,winamp,sistem araçları.......) sadece kendi çıkarları için alan kişi bilmiyorki yazılımın da ücretli olduğunu.satıcılar alıcıyı bilgilendirip sözleşme yapılır sözleşmeyi de daha anlaşılır ve alıcınında çıkarları gözetilirse ve halkı eğitir ve gelirinide yükseltilirse bu iş hallolur.zaman isteyen bir iş çünkü.hatam var ise af ola kalın selametle.

iEkrem
23-10-2008, 19:56   |  #17  
Taze Üye
11 mesaj

microsoft = hacker

frozen
23-10-2008, 20:29   |  #18  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

fazla abartmadınız mı? sadece windows için değil ki bu her bir program için geçerli tehdit. Her program kendine has kayıt tutuyor kendine has orjinallik doğrulaması yapıyor. o halde herkes hacker. Adobe kendine özgü şeyleri karartıyor, Nero kendi özgü, windows kendine özgü? herkes kendi hakimiyet alanında. Adobe a sesiniz çıkmıyor da windows a neden çıkıyor?

sizde buna cevap verin.

sertaca
25-10-2008, 23:48   |  #19  
Taze Üye
6 mesaj

Ben bilgisayar programcısı
hack bilişim sektöründe kişisel veya kurumsal kullanıcısının bir izni veya haberi olmaksızın kullanmıs oldugu bilgisayarlara başka bir kişi tarafından yasal olmayan ( ancak dünya bilişim kanunlarınca ) koşullarla bilgisayar ve teknolojilerini uzak bir bilgisayardan kullanabilmek hackerlik kelimesine girmektedir. Kesinlikle lisansız yazılım kullanmanızı öneri ve tavsiye ediyorum demiyorum. Ancak microsoftun yapmış olduğu bu sistemle bilgisayarınıza müdahale edemiyorsunuz, bununda apacık hackerlık sanatı altında toplandıgını belirtmek isterim. Bu konuda dogal olarak ve bilgisayar profesoru olarak cinli dostlarımızın safında yer almaktan gurur duyarın. no closed source operating systems yes open source suse linux operating systems..)

sertaca
25-10-2008, 23:52   |  #20  
Taze Üye
6 mesaj
CHIP Online
Bu kez sanık sandalyesinde Microsoft oturuyor: Korsan Windows avı ve yazılım devine hacker suçlaması

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Micr ... suclamasi_9264.html

Microsoft'un korsan Windows'ları tespit etmek için yayınladığı ve sizlere yaklaşık 2 ay önce duyurduğumuz WGA bildirimi yazılımı şirketin başını ağrıtabilir. Otomatik güncelleme üzerinden gelen ve kullanıcıların bilgisayarında yüklü olan Windows'un orijinal olup olmadığını test eden yazılım, Çin'de yayınlanır yayınlanmaz çok büyük tepkilerle karşılaştı. Yazılım eğer Windows'un korsan olduğunu tespit ederse duvar kağıdı yerine siyah bir arka plan yerleştiriyor ve görev çubuğunun hemen üzerinde uyarı mesajı görüntülüyor.

WGA yazılımına gelen tepkiler 2 farklı başlığa ayrılıyor. İlk tepki, yazılımın orijinal Windows'ları da korsan olarak görebiliyor oluşundan kaynaklanıyor. Ancak asıl büyük tepki, Microsoft'un kullanıcı bilgisayarlarına, istekleri dışında girmesi konusunda gösteriliyor.

Tüm konu: Microsoft'a hacker suçlaması!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Microsoft WGA uygulaması nedeniyle hacker olmakla suçlanabilir mi?

sertaca
25-10-2008, 23:56   |  #21  
Taze Üye
6 mesaj

hack bilişim sektöründe kişisel veya kurumsal kullanıcısının bir izni veya haberi olmaksızın kullanmıs oldugu bilgisayarlara başka bir kişi tarafından yasal olmayan ( ancak dünya bilişim kanunlarınca ) koşullarla bilgisayar ve teknolojilerini uzak bir bilgisayardan kullanabilmek hackerlik kelimesine girmektedir. Kesinlikle lisansız yazılım kullanmanızı öneri ve tavsiye ediyorum demiyorum. Ancak microsoftun yapmış olduğu bu sistemle bilgisayarınıza müdahale edemiyorsunuz, bununda apacık hackerlık sanatı altında toplandıgını belirtmek isterim. Bu konuda dogal olarak ve bilgisayar profesoru olarak cinli dostlarımızın safında yer almaktan gurur duyarın. no closed source operating systems yes open source suse linux operating systems..)