Microsoft'a WGA yüzünden dava açıldı

CHIP Online
07-09-2009, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Görevi korsan Windows yakalamak olan Microsoft Windows Genuine Advantage hakkındaki ağır iddialar...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/micr ... a-acildi_15060.html

Resimlerle: 60 Windows teması: Biri mutlaka sizin için...

Microsoft, Windows Genuine Advantage yüzünden dava edildi. 2006 Nisan'ında açılan davada programın yasaları çiğnediği iddia ediliyordu ve bu dava zamanla benzer davaların birleştiği büyük bir davaya dönüştü.

WGA'yı korsan kullanıma karşı bir uygulama olarak tanımlamayan ve güncellemelerde yüksek öncelikli bir hale getiren Microsoft, bu uygulamanın kullanıcıların bilgisayarlarında ne yaptığını açık bir şekilde açıklamamakla suçlanıyor.

WGA iki parçadan oluşuyor, bunlardan biri işletim sisteminin orijinal olup olmadığını belirliyor. Diğeri ise bilgisayardan topladığı bilgileri Microsoft'a yolluyor. İddialara göre ek bir parça ise PC'ler hakkında günlük bilgi iletiyor.

Microsoft'a yönelik iddialar böylece iki şekilde özetleniyor. Kullanıcıların özel tanımlama bilgilerini aktarmak ve programın aslı yaptığı işi kullanıcılara açıklamamak, kullanıcıları yanlış yönlendirici ve eksik bilgi ile kandırmak. Bundan doğan hasarların ise 5 milyon dolar olduğu iddia ediliyor.

Peki bu konuda Microsoft ne diyor?

Tüm konu: Microsoft'a WGA yüzünden dava açıldı

İzleyin: Windows 7 ye Genel Bakış

Resimlerle: 60 Windows teması: Biri mutlaka sizin için...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu dava haklı mı?

Süleyman.
07-09-2009, 00:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Olabilir. Oldum olası zaten kullanıcı verilerinin izlenmesi canımı sıkmıştır. Google'ı da bu yüzden hiç sevmem...

toddler
07-09-2009, 02:06   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
220 mesaj

Bence haklı bir dava. Yanlış hatırlamıyorsam yıllar önce birde NSA açığı konusu vardı. Buna açık demek yanlış olur. NSA istediği bilgisayara giriyordu ve bu kapı bilerek bırakılmıştı. Hatta bu yüzden Rusya öncelikli M$'den vazgeçmiş hatta yasaklamıştı devlete ait sistemlerde kullanımını.

_hEro
07-09-2009, 02:30   |  #4  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Eğer öyle birşey varsa yani doğruysa tabiki dava haklı.Neye güveneceğimizi şaşırdık arkadaş.

Süleyman.
07-09-2009, 02:36   |  #5  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Bunlar olmasa bile "Echelon" tarafından izleniyoruz maalesef. Korku ütopyalarına bakarsak bunlar eliyle hepimiz köleleştirileceğiz. Gerçi biraz felsefi bir bakışla ne kadar özgür olduğumuz çok su götürür ya...

Ekleme: Dan Brown'ın "Dijital Kale" adlı kitabını tavsiye ederim. Bu gibi konuları işleyen sürükleyici bir kitap.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 07 Eylül 2009 02:39
uGuR.uK
07-09-2009, 03:27   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

dava haklı olabilirde olmayabilirde, ama şu var izlemek isteyen her türlü izler. adamlar koca işletim sistemini kendileri yapıyor o tarz niyetleri varsa zaten onbinlerce dosya ve fonksiyon arasına sıkıştırır yani, ufak bi eklentiye kalmaz.

AkyüzCan
07-09-2009, 04:20   |  #7  
Yıllanmış Üye
278 mesaj

Bildim bileli bu tür savlar ve "kripto" paranoyaları -wga öncesinde de- vardı...Bu tür  işletim sistemlerinde ingilizce olarak hazırlanmış -anlamıyalım diye değil adamların  ulusal dili-next next next diye geçip dijital olarak onay verdiğimiz çoğu sözleşmede bir takım bilgilerin kişisel kimlik bilgilerinizin gizliliği ilkesine saygılı kalınmak şartıyla özelliklede ulusal çıkarı-kimin ulusal çıkarı belli tabii - tehlikeye düşüren "vakka"larda :) kulanılmak üzere alınabileceğini kabul etmedikmiki ??? Amaç ,izlemek  ya da microsofttun " big brother" olma derdi , sorunu değildir; Kullanıcı alışkanlıkları eğilimleri kullanımla ilgili verisel grafikleri içeren infolar kullandığımız işletim sistemi hatta tüm yazılımları geliştirmek ve de yeni sistem oluşumlarında kullanılmak üzere oluşturulacak tabansal veriler ;ilgi kurum için vazgeçilmez değerde kazanımdır.Artı dev bir kullanıcı portföyüne sahip olmak bileşim sektörü için sanal dünyada etkili bir güç ve imparatorluktur;yoksa microsoft sizin hangi siteye girip ne indirdiğinizle ilgilenmez...Dava haklımı ? kişisel bilgilerin menfaat karşılığı kullanıcı izni olmaksızın veri aktarımı ise haklı .Ama kanımca öyle bir şey söz konusu olmadığından dolayı şimdiye kadar ki bu örnekteki tüm davalar gibi ömrü 2 celselik hukuk davalarından biri daha olacaktır...
Not:Bir takım bilgilerin microsoft a gitmesini son kullanıcı olarak istemiyorsak regedit te( kayıt defterinde) yapacağımz küçük değişiklik ile veri transferini engelleyebiliriz -ki ben uygulamıyorum-ama bunu yapmanın, IP adresinin aleni olduğu ve güvenliği tartışılır bir sistemle her gün internet ortamında olan bir kişi için ne derece "izlenmemek" olduğu da ayrıca merak konusu olacaktır...

Son Düzenleme: AkyüzCan ~ 07 Eylül 2009 16:14
emrah33
08-09-2009, 01:48   |  #8  
emrah33 avatarı
Yıllanmış Üye
802 mesaj

Sonuna kadar haklı

Fattur
11-09-2009, 04:07   |  #9  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

İddialara göre ek bir parça ise PC'ler hakkında günlük bilgi iletiyor.

Tartışıyoruz: Bu dava haklı mı?
Şimdi mantıklı düşünelim.Bir pc'den topladığı kişisel bilginin -yani ordaki makalede iddia edilen bilgilerin- aşağı yukarı 1 mb olduğunu farz edelim.Farz edelim diyorum çünkü kullanıcının alışkanlıkları fazla ise bu bilgilerin boyutu artabilir.Ben minumum 1mb aldım(daha düşük değerlerde kişisel bilgi toplamak açıkçası saçma geldi.)kaç tane windows kullanıcısı var?Cevap: 10 milyondan fazla. Her pc den günlük kişisel veri aldığı iddia edildiğine göre 1mb'ın 10 milyon katı ne eder?10,000,000 mb.Başka bir değişle 9765.625 GB(yaklaşık 9TB).Şimdi 1 yılda ne kadar veri edeceğini hesaplayalım:  365*9765,625= 3.564.453,125 GB(yaklaşık 3.285(üç bin iki yüz seksen beş)TB-aslında daha fazla-) Şimdi Kim bana Minimum 3bin TB alanı ve onun için sarfedilen enerjinin maliyetinden bahsedebilir?

Kısacası MS böyle birşey yapsaydı kesinlikle zarar ederdi.... 

Süleyman.
11-09-2009, 23:24   |  #10  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

İnternete Microsoft sistemleri üzerinden çıkan her bilgisayarda yapılıp edilenlerin yedeklenmesi başka birşey. Gerekli gördüklerinde Echelon gibi bir sistem tarafından çeşitli algoritlamalar aracılığıyla izlenmek, izlenebilmek, fişlenmek başka birşey. Mesela tamamen uyduruk bağlantılar yüzünden birgün sizi CIA'in evinizden kaçırıp Guantanamo'ya götürmesi ve yargılanmaksızın yıllarca orada tuttuktan sonra salıvermesi gibi insanlık ve hukuk dışı bir işi yapması ve mesela bunun için sizi bir de internet üzerinden izlemesi başka birşey.

Komplo teorileri her zaman gerçek olacak diye birşey yok ama komplo teorisinin eleştirisine maruz kalan uygulamadaki terslik, ana fikir olarak çoğunlukla tutarlı ve gerçektir.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 11 Eylül 2009 23:26
Fattur
11-09-2009, 23:55   |  #11  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj
Mesela tamamen uyduruk bağlantılar yüzünden birgün sizi CIA'in evinizden kaçırıp Guantanamo'ya götürmesi ve yargılanmaksızın yıllarca orada tuttuktan sonra salıvermesi gibi insanlık ve hukuk dışı bir işi yapması ve mesela bunun için sizi bir de internet üzerinden izlemesi başka birşey.
Bunu duyunca şoke oldum desem doğrudur...