Microsoft: "Chrome bilgilerinizi topluyor"

CHIP Online
02-04-2010, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Microsoft, IE8'i tanıtırken Google'ın tarayıcısı Chrome'u yerden yere vurdu. İşte o açıklama...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/micr ... topluyor_19218.html

Resimlerle: Yeni başlayanlar için Google Chrome

Microsoft geçenlerde Internet Explorer 8'in özelliklerini anlatıp, tarayıcı tanıtmak için yeni bir video yayınladı. Videoda Internet Explorer Proje Yöneticisi Peter LePage konuşuyordu. LePage, Internet Explorer'ın özelliklerinden bahsettiği sırada sıra kullanıcı gizliliğine geldiğinde konuyu bir örnekle açıklamaya karar verdi.

Internet Explorer 8 ve Chrome'u karşılaştırarak, Chrome'un adres satırına yazdığınız her harfte, henüz bir web sitesi adresi yazmamış bile olsanız Google'a bilgi gönderildiğini söyledi. Fakat biraz dikkatli bakınca Microsoft yöneticisinin bu yorumunun biraz eksik olduğu ortaya çıkıyor. Çünkü Chrome bu sorguyu Google'a göndermek yerine, kullanıcının belirlemiş olduğu arama motoruna gönderiyor. Yani eğer Chrome'un var sayılan arama motoru olarak Bing'i tercih etmişseniz, LePage'in altını çizdiği durum Microsoft için de geçerli.

Diğer yandan Chrome'un bu özelliği adres satırında çalıştığı için LePage tarafından eleştiriliyor ama Internet Explorer 8'in arama kutusunda da siz yazdıkça görünen, önerilen aramalar özelliği bulunuyor.

Tüm konu: Microsoft: "Chrome bilgilerinizi topluyor"

İzleyin: IE8: Tarayıcı performans testi

Resimlerle: Yeni başlayanlar için Google Chrome

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce kullanıcı gizliliği açısından IE 8 mi, yoksa Chrome mu daha üstün?

aliofage
03-04-2010, 00:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
193 mesaj

Ben gizlilik konusunda chrome a hiç güvenmiyorum. ie hakkında bilgim yok ama bu gizlilik konusunda chrome için çok haber çıktı. Firefoxa güvenmekle yetiniyorum

muberk-gs
22-02-2011, 18:05   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
353 mesaj

IE kendine baksın öyle konuşsun.