Microsoft Korsan Vista Avında!

Banned
07-05-2008, 13:13   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Microsoft diğer ülkelerde 20 martta update yaluyla indirilmeye sunduğğu ve önemli olarak nitelediği KB940510 yama 6 mayıs itibarı ülkemizdede  korsan vista avına çıktı.Her ne bu yama ile korsan vistalar tesbit edilip uygulanan craklar ve bu yöntemle etkinleştirilen vistalar devre dışı kalsada, microsoft bunu sadece korsana göz yumuyor olmamak için yayınlamış olacak ki sp1 e entegre olarak gelmesi beklenen bu yamayı ayrıca yayınladı.Ayrıca updatede güncelleştirmede yama gözüktüğünde yamayı sağ tıklayıp gizle seçeneğini seçerek bu yamayı almama seçeneği de eklemiş.Ayrıca kazara yüklemiş olan kullanıcıların sistemi yeniden başlatnmadan önce C:\Windows\SoftwareDistribution klasöründeki wgaer_m dosyasını silerek denetim yaptırmaktan vazgeçebileceğini kendi forum sitesinde belirtmiş.Yamanın kurulup korsanlık denetiminden geçemeyen sistemlerde orjinal lisans anahtarı girerek sistemin etkinleştirilmesinden başka yapacak birşey kalmıyor.

baryu
07-05-2008, 14:26   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
228 mesaj

Çok saçma bir uygulama.Ben korsan kullanıyorsam niye o yamayı yükliyeyimki :) hem iptal etme seçenegide var.Ne anlamı kaldı bu yamanın. :S

Banned
07-05-2008, 16:30   |  #3  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
baryu
Çok saçma bir uygulama.Ben korsan kullanıyorsam niye o yamayı yükliyeyimki :) hem iptal etme seçenegide var.Ne anlamı kaldı bu yamanın. :
Benime dikkatimi çeken aynı durum.Burada microsoft yasal durumlarda hani tepesine üşüşüceği işyeri bilgisayarları için yasal bir açığı kapapmak için yapıyor diy düşünüyorum.Hiçbir zaman microsoftun özellikle ev kullanıcılarına karşı savaş ilan etme gibi bir niyeti oalabileceğini zannetmiyorum.

OnnuuR
07-05-2008, 21:28   |  #4  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,675 mesaj
baryu
Çok saçma bir uygulama.Ben korsan kullanıyorsam niye o yamayı yükliyeyimki :) hem iptal etme seçenegide var.Ne anlamı kaldı bu yamanın. :
Bende sp1 i kurdum yine tıkır tıkır çalışıyo.
Bence bu vista para tuzağı daha üstünden 1 yıl geçti adamlar windows 7'1 sene sonra diolar.
98 den sonra ME çıktı ve arasından kısa bi süre sonra xp çıktı yani vista da Windows ME gibi bişey..

ustunahmet
07-05-2008, 22:53   |  #5  
Yıllanmış Üye
371 mesaj

banada gelmişti düzeltim bundan sonra ne yapmalıyım arkadaşlar.otomatik güncellemeyi açıkmı yoksa kapalımı yapim öneriniz nedir

OnnuuR
07-05-2008, 22:57   |  #6  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
2,675 mesaj

Tabii ki açık tut ama dikkat et avlanma:D

tHe.kAyA
07-05-2008, 23:51   |  #7  
Üye
51 mesaj

ben yamayı yükledim kendim restart yapdım ondan sonra orjinallikle ilgili bi pencere geldi ve sadece ilaç yöntemini söledi bios falan bişeydi ama bilgisayar özelliklerinde windows etkinleştirildi gözüküyordu yinede nasıl bi korsan avı anlamadım gitti key falan her şey aynı değişen hiç bir şey yok sanırım :S

Tırtıl
08-05-2008, 00:19   |  #8  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 1
1,579 mesaj

Şimdi olaya başka yönden bakmak lazım arkadaşlar. İçimizde hala haram yemek istemeyen fakat bilgisayarlarını alırken böyle ürünler kakalanmış bir çok insan var. İnsanlar bunları hala bedava sanıyor, bakmayın forumlarda atıp tutuyoruz bilenler olarak. Böylelikle Microsoft bilgilendiriyor insanları. "Bu ürün paralıdır, sizinki kaçak maldır" diyor. Bir sakınca görmüyorum. Eminim hala kaçak korsan ürün kullanmak istemeyen temiz insanlar kalmıştır.

Aa bi zahmet onlar da çok pahalı, ucuz yapsınlar alalım demesin kimse pişkince. Ekmeğin fiyatı yüksek olsaydı fırından ekmek çalmak marifetmi olacaktı?

Son Düzenleme: Tırtıl ~ 08 Mayıs 2008 00:23
keshkesh
08-05-2008, 12:30   |  #9  
keshkesh avatarı
Yıllanmış Üye
910 mesaj

bunu lütfen ekmek fırın olarak düşünme, bir ekmeğin fiyatı o kadar uçuk olamaz(. bir düşünsene 40$+kdv(starter versiyonları>> maks. 1 gb ram destekliyor) ye ekmek aldığını? yiyeceklerle kıyaslamak yanlış olur sonuçta yemek yemek zorundasın, windows ise opsiyonel, windows almasan da olabilir, yerine linux kurarsın, yada artık lisans hakları bitmiş bir windows kurabilirsin, 2-3 yıl sonra xp ye de olacağı gibi, windows 98 ve öncesi şu anda lisans hakları ile korunmuyor.

gladyator79
09-05-2008, 22:52   |  #10  
Yıllanmış Üye
178 mesaj

yahu hocam ben konusmazsam olmaz
tirt hocam zurnanin tirt dedigi yere getirmissin konuyu gene herkes orjinal kullansin muhabbetleri.. simdi tirt hocam 2 dakika düsünmeni istiyorum
gta san andreas ilk piyasaya cikdigi zaman orjinal cd 100 ytl civarindaydi simdi orjinal cd si 22-25 ytl civarinda simdi otur kara kara cebinden cikan boyutlari bir düsün bakalim bu adam suan orjinal cd yi 20 ytl ye satabiliyorsa
ilk ciktiginda neden 20 ytl ye satmiyor kim kimden caliyor kim haram lokma yiyor? microsofta gelince helalde.. bizlere gelincemi haram?

ebuzer25
10-05-2008, 10:02   |  #11  
Yıllanmış Üye
161 mesaj

benim pc le birlikte orjınal home basıc gelmişti .xp den hiçbir var kı olmayan sözde vista home premıun geçeyim dedim  önce sizin tabirlerle helal yoldan yapayım dedim düşüncem şu idi home basıc 130 dalar premınu 150 dolar arada fazla fark yok  gibi farktan bıraz fazla ödeyerek geçerim nerde adam  senden yükseltme adamına premıun pıyasa fiyatından daha fazla para istiyor.gelde korsan kullanma  ben olaya şöyle bakarak helal oldugunu düşünüyorum microsoft beni kazıkladı. bende ona aynısını yapıyorum

Tırtıl
10-05-2008, 10:08   |  #12  
Denetmen
1,579 mesaj

Hoca camide arkadaşlar,

Windows XP ilk çıktığında da Vista Home Premium kadar fiyatı vardı. Neden millet alsın? Firma yönetimi böyledir. İlk fiyatlar her zaman maliyeti kurtarmak üzere hesaplanır. İlk maliyeti kurtardıktan sonra, fiyatlar zamanla düşer.

Şimdi Windows opsiyonel diyen arkadaşım, madem opsiyonel, neden Windows kullanıyorsun? Linux kullanabilirsin istiyorsan. Almak zorunda değilsin.

Helal olarak düşünen arkadaşım, diyorsun ki, çalmak helal çünkü kazıklandığını düşünüyorsun. Peki neden kazıklandığını düşünerek satın alıyorsun? Alma satın, ne gereği var? Ben de arabamı alırken 25 milyardı, kampanyalarla 15 milyara düştü aynı araba. Şimdi ben gidip araba mı çalmalıyım?

gladyator79
11-05-2008, 01:13   |  #13  
Yıllanmış Üye
178 mesaj

tirt (ögretmenim) :)
camidekinin adi imam oluyor hoca degil 2 side ögreten kisidir ne ögrettigi mühim degil.
"""İlk fiyatlar her zaman maliyeti kurtarmak üzere hesaplanır""" diyorsunuz galiba ofis 2007 yi üretenler halen maliyetlerini kurtaramadilar 2008 deyiz..
fiyatlar ne durumda? farzedelimki herhangibi bir program düsünün yeni yaptiniz maliyetini kurtarmasi icin atiyorum piyasaya 100 tane sürülmesi gerek o zaman 100 tane sürsün maliyetini kurtarsin talep olursa üzerine yenisini sürsün kar yapsin maliyetini kurtaracaklar diye fahis fiyatlarin vebalini herkese fazlasiylami yüklemek gerek bumudur ticaret? normal fiyata sat cok sat kurtar giderini fazlasiyla kar yap, bu korsaninda önünede gecmek degilmidir? ben bugun atiyorum ekmek üretmek icin 100 ytl elektrik yaktim ekmegin fiyati elektirigi kurtarana kadar 10 ytl elektirigi kurtardikdan sonra 3 ytl..bumudur ticaret?bumudur helal? ekmegin fiyati düsene kadar acimizdanmi ölelim?
kullanma demesi senin ve benim gibi tuzu kurular icin kolay olaylarda gercekci göz ve boyutuyla bakmak herzaman anlamayida kolaylastirír ülkemizde asgari ücret alan kisi sayisini hayat standartlarini alim gücünü hesaplayarak insanlarin neden korsan kullandigini anlamak zor olmaz sanirim.

Microsoftun savunuculugunu yapan arkadasim senden rica ediyorum yunan askeriyesinin sitesine girermisin adresi bu http://greekmilitary.net/
karsinda Türk bayraginin üstüne basan bir yunan askeri görünce sasirirmisin bilmem ama sonuc itibariyle bunlarin topu birbiriyle akraba.. baska milletlerin cikarlarini haram helal gibi tamamiyle dini bir meseleyi öne sürerek topyekün savunmanizi dogru bulmuyorum "helal yada haram fetvasini siz kafaniza göre veremezsiniz bunun icin a dan z ye tam anlamiyla din bilgisi gerektirir.

ANADOLU
11-05-2008, 02:27   |  #14  
Yıllanmış Üye
249 mesaj

Küçük bir dip not: Kendi fikrimce....

Adamlar zaten kaçak işletim sisteme kullanmamızı istiyorlar. Zaten bu programları kendileri yaptılar. öyleyse tek bir komutla programı kapatabilirler. insan kendi yaptığı programın kodlarını mantiken biliyodur:)  biliyorsa internet üzerinden bir komut yollarak anında sistemi çalıştırılmaz şekle sokabilirler.

org_01
11-05-2008, 03:14   |  #15  
Üye
56 mesaj

microsoftun salakligi iste Xp icinde aynisi soylandi ama ben hala korsan Xp kullaniyorum

OnnuuR
11-05-2008, 13:18   |  #16  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
2,675 mesaj

Ama antivirüs programının haramı heleli olmaz hepsi helal!

Tırtıl
11-05-2008, 14:21   |  #17  
Denetmen
1,579 mesaj
gladyator79
Microsoftun savunuculugunu yapan arkadasim senden rica ediyorum yunan askeriyesinin sitesine girermisin adresi bu http://greekmilitary.net/
karsinda Türk bayraginin üstüne basan bir yunan askeri görünce sasirirmisin bilmem ama sonuc itibariyle bunlarin topu birbiriyle akraba.. baska milletlerin cikarlarini haram helal gibi tamamiyle dini bir meseleyi öne sürerek topyekün savunmanizi dogru bulmuyorum "helal yada haram fetvasini siz kafaniza göre veremezsiniz bunun icin a dan z ye tam anlamiyla din bilgisi gerektirir.
Çoluk çocuğun yaptığı o siteyle ne alakası var konuyu saptırmaktan başka. O Yunan askeriyesinin sitesi değil, yazılmış aşağıdaki bir başlıkta. Ben fetva vermiyorum. "Çalmak haramdır", değilse, değil de. Microsoft'u savunmuyorum. Hangi "emek" olursa olsun bu geçerli. Eğer diyorsan ki helal söyleyecek bir şey bulamıyorum. Vermek istemiyorsan ücretini, pekala Pardus var, pekala sebil (anlayacağın dille, beleş) Linux dağıtımları var. Oldukça gelişmiş yazılımlar da her işini görecek şekilde. Okulda kullanıyorum ve yabancılık çekmiyorum. Sen de yapabilirsin. Eğer meteliksizsen o kadar, pekala emek hırsızlığından kendini alıkoyabilirsin.

Son Düzenleme: Tırtıl ~ 11 Mayıs 2008 14:22
gladyator79
11-05-2008, 15:31   |  #18  
Yıllanmış Üye
178 mesaj

Yillar önce egede ucagimizi düsürenler daha düne kadar kardak bizimdir diyip kita sahanligimizi ihlal edenlerde cocuklarin isidir sanirim..yapma lütfen dünyaya o gözlüklerle bakamazsiniz
olay konu saptirmak degil bilhare konunun göbegidir anlatmak istedigim genelleme yaparak izah etmek gerekirse abd iraka girerken Türkiyemize maal olacak zarari hesaplamadi yunan ucagimizi düsürürken bir insanin hayati kararirmi düsünmedi ve bunun gibi verebilecegim örneklemelerle milletler herdaim kendi cikarlarinin pesinde kostu o halde bizemi düser Microsoftun hakki helali harami? tirtil ögretmen ne dersen de hic kimse ama hickimse parasi
varsa gücü yetiyorsa korsanini yada kötüsünü kullanmak istemez haksizmiyim?
o halde "hangi emek" olursa olsun kisilerin yada sahislarin alim gücü yetmiyorsa ürün fahis fiyatlardaysa o ürünü kullanmak istiyorsa korsan herzaman bir alternatif olmalidir ve cesitli program üreten firmalarada fiyatlarini koyarken caydirici bir sebep olarakda hep varolmalidir

"""Eğer meteliksizsen o kadar, pekala emek hırsızlığından kendini alıkoyabilirsin.""" demissiniz... ben metelikliyim bilgisayarlarimin vistasi xp si virus programlari hepsi lisansli bben neden korsan kullanmiyorum? cunki cok sükür benim gücüm yetiyor bu yorumlardaki gayede insanlarin neden korsan kullandigidir

linux pardus vs..vs..bunlar hakkinda bilgi sahibi degilim hic kullanmadimda herkesde bilgi sahibi olacak diye bir kaide mümkün degil Türkiyemizde
alim gücü olmayipda korsana muhtac olan ihtiyac duyulan hangi yazilim olursa olsun benim sahsi görüsümdür bu     d e s t e k l i y o r u m. . .

ebuzer25
11-05-2008, 16:45   |  #19  
Yıllanmış Üye
161 mesaj

arkadaşlar olaya bu seferde farklı açıdan yaklaşayım şımdı adam bir yazılım yazıyor ister virüs olsun ister key felan sonuçta buda bir yazılım ve buda emek degil mı* bu yazılımı microsoftun kinden aşıgı kılan ve korsan yapan ne bence korsana yasal olarak engel konulamaz çünkü olayın özünde somut bir suç yok sanal alemde tibki düşünce alemi gibi soyut bir ortam degil mı*madem düşünce suç degil  buda suç sayılamaz .ama bu yazılımlarla gerçek suç işlenirse örnegin kredi kartı boşaltma felan ozamam suç olur.bunun yanı sıra windows bırak ve pardus vs kullan diyenler bu o kadar kolay mı* bu bir devlet politikası degil mı*japonya .rusya windows kullanmıyor ama bunu devletleri saglıyor çünkü kamu kurumları ,okulların  vs .wep tabanı lınuxle yapılmış bizde devletimizin gereksiz yere windows para veriyor . abd ye hoş görünmek için

Son Düzenleme: ebuzer25 ~ 11 Mayıs 2008 16:48
OnnuuR
11-05-2008, 17:05   |  #20  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
2,675 mesaj

Konu Vista'nın güncellemesinden nerelere vardı arkadaşlar...
Bari yeni konu açında orda tartışalım:D

soner-24
11-05-2008, 20:11   |  #21  
Yıllanmış Üye
215 mesaj

Sevgili gladyator79 ve ebuzer 25 ikinizde doğru yere parmak basmışsınız hak vermemek namümkün ilk çıktığında bir oyun yada sistem herneyse  biraz ucuz olsa gladyator79 verdiği misalde anlatmış zaten ama aç gözlülük yapıp milleri harama yönlendiriyorlar tabii insanların harama bakış olayıda farklı bir tartışma konusu oda burada olmaz.

LeyLa081
12-05-2008, 17:57   |  #22  
Yıllanmış Üye
132 mesaj

tühhh bende korsan home premium yüklüycektim :) ama gercekten sacma vista'nın hali apacık ortada ama fiyatları 300 den 900 e kadar cıkıyor yazılımınların  xp 160dan 200 e kadar var DVD sının.Zaten korsan Xp 2.5 3 milyon gibi bişi :) vista da 5 vardır heralde ama cok pahalı orjinalleri vistaların kurucam ama hercekten pahalı dediğimi gibi vistanın hali ortada düşürseler fiyatlarını tam super olucak korsana karsıyım ama  :( ayrıca arkadasa katılıyorum benim pc le birlikte orjınal home basıc gelmişti .xp den hiçbir var kı olmayan sözde vista home premıun geçeyim dedim önce sizin tabirlerle helal yoldan yapayım dedim düşüncem şu idi home basıc 130 dalar premınu 150 dolar arada fazla fark yok gibi farktan bıraz fazla ödeyerek geçerim nerde adam senden yükseltme adamına premıun pıyasa fiyatından daha fazla para istiyor.gelde korsan kullanma ben olaya şöyle bakarak helal oldugunu düşünüyorum microsoft beni kazıkladı. bende ona aynısını yapıyorum

cOMEoN
12-05-2008, 17:58   |  #23  
Yeni Üye
28 mesaj

Ben sp1'i dvd'ye entegre ettim kurdum c.. ile sorunsuz :) sp1 dvd iso çıksada umrumda deil artık

dehlo
25-05-2008, 11:43   |  #24  
Yeni Üye
20 mesaj

mrb maelsef bu denilenleri yaptigim halde anlimin catindan avlandim sadece 3 gun kaldi aktivlestirmeye diyordu bende yeniden sp1 kaldirdim eski haline yeniden döndü artik yeni sp1 yok tsk..

akrobat75
26-06-2009, 11:13   |  #25  
Taze Üye
14 mesaj

arkdaşlar program ata bilirmisinizz