Microsoft, korsan Windows'un peşinde...

CHIP Online
29-01-2013, 14:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Microsoft'un korsan Windows ile savaşı tam gaz devam ediyor. İşte yazılım devinin yeni adımı...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/mic ... -pesinde_38306.html

Resimlerle: Kendini Mac sanan Çinli çakma cep!

Microsoft, Şanghay'da bulunan 13 ikinci el PC firmasını, Windows ürünlerinin kopyalarını yasa dışı olarak satmakla suçluyor. Firma eğer bir anlaşmaya varılamazsa, hukuki yollara başvuracağını açıkladı. Söz konusu firmalar, Acer, Asus, Dell, HP ve Lenovo bilgisayarların alım satımıyla uğraşıyorlar.


Microsoft, artık dünyanın en büyük PC pazarı haline gelmiş olan Çin'deki korsan ürün faaliyetleriyle özellikle ilgileniyor. Geçtiğimiz Aralık ayında yine Çin'de bulunan 16 firmaya benzer suçlamalar yönelten firma, öncelikle kayıplarının telafisini mümkün kılacak anlaşmalar yapma yolunu deniyor. Anlaşmaya varılamaması durumunda hukuki yollar deneniyor. Firmadan yapılan açıklamada, yakın tarihte yaptıkları bir araştırma için Çin pazarından satın aldıkları tüm ikinci el PC'lerde kaçak Windows ürünleri yüklü olduğu, bunların yüzde 91'inde zararlı yazılım ve kullanıcı bilgilerinin çalınmasında kullanılan kasıtlı güvenlik açıkları tespit edildiği belirtiliyor.


Ekim ayında Microsoft, artık Çin'de kutulu Windows ürünü satmayacağını, ürünlerinin bu ülkede sadece internetten indirilebileceğini açıklamıştı.

Tüm Konu: Microsoft, korsan Windows'un peşinde...

Resimlerle: Kendini Mac sanan Çinli çakma cep!

Kaynak: www.chip.com.tr