Microsoft'tan OGA Uygulaması

halil06
18-04-2008, 01:28   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2007

 

Kullanıcıları lisanslı yazılıma yönlendirmek isteyen Microsoft, geçen yıl Windows için yaptığı orijinallik testinin benzerini Office için devreye soktu.

Korsan yazılımın, yazılım sektörünün belini büken büyük bir sorun olduğu ülkemizde, Microsoft yeni bir pilot uygulamayı hayata geçirerek kullanıcıları orijinal Office ürünleri kullanmaya yönlendiriyor. 29 Nisan 2008'de hayata geçecek olan OGA Bildirimi sayesinde, kullanılan yazılımın lisanssız olup olmadığı tespit edilerek, lisanssız olması durumunda kullanıcı lisanslı yazılımın avantajlarından faydalanabilecek şekilde yönlendiriliyor.

Geçtiğimiz yıl uygulanan WGA (Windows Genuine Advantage - Windows Orijinal Ürün Avantajı) bildiriminin devamı niteliğindeki Office Genuine Advantage Bildirimi, pilot uygulama olarak Şili, İtalya, İspanya ve Türkiye'de hayata geçirilerek, lisanssız yazılıma karşı küresel bir strateji oluşturulmasına katkı sağlanması bekleniyor.

OGA Davetini Atlamayın

Güncelleme yaparken veya web üzerinden bir uygulama desteği alırken, Office Orijinal Ürün Avantajı uygulamasına katılım daveti alan kullanıcılar, ardından Office yazılımının orijinalliğini test eden bir uygulama yüklüyor. Test sonucunda lisanssız olduğu tespit edilen yazılımın kullanıcıları ise, Office uygulamalarını açtıklarında bir uyarı ile karşılaşmaya başlıyor. OGA Bildirimi, bu sırada kullanıcılara orijinal yazılım kullanmanın avantajlarına ilişkin bilgi veriyor. Bu avantajların başında lisanslı yazılım kullanımının güvenlik sunması, güncellemelerin zamanında ve eksiksiz yapılarak verimlilik artışı sağlanması geliyor.

Sınır 30 Gün

30 günlük uyarı iletisinden sonra herhangi bir girişimde bulunulmaması halinde kullanıcının Office yazılımı lisanssız olarak kaydediliyor ve yazılımın orijinal olmadığı ibaresi sabit bir şekilde uygulamalar içerisinde beliriyor. Office yazılımları orijinal olmayan kullanıcılar virüs, solucan ve casus yazılım gibi tehditlerin yanı sıra, kodlamadaki hatalar sonucu yazılımın bazı fonksiyonlarının düzgün çalışmaması riski ile de karşı karşıya kalıyorlar.

Ayrıca lisanssız yazılım kullanmak, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca 150.000 YTL'ye kadar ağır para ve/veya 4 yıla varan hapis cezası gibi ağır hukuki yaptırım riskleri içeriyor.

frkn_ua
18-04-2008, 22:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
893 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2008

forumda paylaşılmıştı...

bilgi_çağı
19-04-2008, 16:24   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
349 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2007

Buna benzer bir davet yazılımı(ek sözleşme vs)aldım. Vista sp1 gelmeden 15 dk önce(15 Nisan 2008 22:25 te) ama içinde çok değişik şeyler yazıyorsdu: A-Z her donanım ve yazılım ve kişisel bilgileri ve IP adresi dahilinde ne varsa ne yoksa kayıt altına alacaklarından vs ve gerektiğinde bunu 3. şahıslarla paylaşabileceklerini beyan eden bir ek yazılım geldi,Microsofttan(update yoluyla)ister anlaşmayı imzalayın(kabul edin]isterse de imzalamayın diyordu;ben Lisanslı Office 2007 kullanıyorum( 18 mart 2008 de aldım).Tabi ki bende sözleşmeyi okudum ve 3. şahıslar ve kişisel bilgiler hakkındaki yazı nedeniyle kabul etmeyip;o güncellemeyi gizli tuuttum;ama sp1 yükledikten sonra,O günceleme ve diğerleri yok oldu... Bu durumu sizinle paylaşayım dedim.Size tavsiyem geleni(update vs ile gelenleri) dikkatlicene okuyunuz;sonrasında pişman olabilirsiniz...

Yazılım satın alırken mutlaka sözleşmeyi(lisansı) okuyunuz...