Microsoft'un açık kaynak planları...

CHIP Online
08-11-2008, 13:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Microsoft CEO'su Ballmer'dan Internet Explorer ve açık kaynak konusunda şaşırtan sözler...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Micr ... -planlari_9491.html

Resimlerle: Internet Explorer 8'in mimarları

Sydney'de geçtiğimiz Cuma "Power to Developers" seminerine katılan Microsoft CEO'su Steve Ballmer'ın dudaklarından dökülen onca cümleden en dikkat çekici bölüm olanı Microsoft'un açık kaynak kodlu bir internet tarayıcı yapma ihtimalinin bulunmasıydı.

Steve Ballmer, seminer sonunda izleyicilerden her zamanki gibi Microsoft'un açık kaynak kod işine aktif olarak ne zaman gireceği sorusu geldi. Bu konuda genelde açıklama yapmaktan kaçınan Ballmer yine daha çok Codeplex gibi oluşumlara verdikleri destekten bahsetti. İzleyiciler tam Ballmer'in her zamanki yanıtlarından birinin geldiğini düşünüyorlardı ki "Açık kaynak kodlu internet tarayıcısı projesi üzerine uğraşıyoruz" cümlesini şaşkınlıkla karşıladılar.

Seminerde bir katılımcının "Neden Internet Explorer kendine özel verileri okuma sistemini kullanıyor hala ve bu konuda neden hala çok fazla para harcıyor? Oysa internette açık kaynak kodlu bir çok yöntem var ve bunların IE'nin sisteminden daha iyi olduğu bir çok mühendis tarafından söyleniyor. Mesela Web-Kit de bunlardan birisi neden Microsoft o teknoloji üzerinde uğraşmıyor?" sorusuna Microsoft'un gelecekte insanların ne tür bir tarayıcı isteyeceği hakkında çalışmalar yaptıklarını ve yeni fikirlerin ortaya atılması durumunda bunları irdeleyeceklerinden bahsetti. Ayrıca Microsoft'un kendi internet tarayıcısının olmasının daha çok bir zorunluluk olduğundan çünkü Microsoft kullanıcılarının MSN gibi ortamlarla bilgisayarlarının iletişim halinde kalması gerekliliğinden bahsetti.


Tüm konu: Microsoft'un açık kaynak planları...

Resimlerle: Internet Explorer 8'in mimarları


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Microsoft'un açık kaynağa bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Toxic
08-11-2008, 13:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,600 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

 

0

bence microsoft açık kaynağa fazla ısınamadı.

Fattur
08-11-2008, 16:53   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

Son_Kral adlı arkdaşım orda ısındığını ballmer kendi diyor...


Eee acaba yeni isim ne olur?
Explorer Free?
:D:D:D