Microsoft'un Firefox eklentisinin sırrı ne?

CHIP Online
01-06-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Yakın zamanda Firefox eklentilerinizi kontrol ettiniz mi? Orada ilginç bir şey bulacaksınız...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Micr ... sirri-ne_13090.html

Resimlerle: Firefox eklentileri ile daha güçlü bir Gmail...

Pek çok kullanıcı Microsoft'un .NET Framework adlı kütüphanesinin adını ancak, ona ihtiyaç duyan bir program yüklediklerinde duyuyorlar. Normal şartlarla Windows Güncellemeleri ile bilgisayarınıza kurulan .NET Framework, en kısa tanımı ile yazılımcılar için hayatı çok kolaylaştıran bir yazılım dili kütüphanesi. Fakat Microsoft normal Windows Güncellemeleri ile sisteminize .NET Framework'ü kurmaktan fazlasını da yapıyor. Firefox'a da özel bir eklentisini ilave ediyor.

Gerçekten de Microsoft .Net Framework Asistant 1.0, kimsenin haberi olmadan milyonlarca Firefox kullanıcısının tarayıcısına bir eklenti olarak kendisini ekliyor. Bu eklentinin aslında bir zararı yok. Asıl sorun Microsoft'un bunu kimseye haber vermeden yapmış olması. Eğer bundan hoşlanmazsanız tüm Firefox eklentilerinde bulunan Uninstall seçeneğini kullanabilirsiniz değil mi? Ne yazık ki değil, çünkü Microsoft bu özelliği de kaldırmış durumda.

Tek yapabileceğiniz Windows'un kayıt defterinde elle bazı değişiklikler yapmak ama bu da pek güvenli bir çözüm değil. Yine de denemek isterseniz Microsoft'un [url=""]şu MSDN blog sayfasındaki[/url] önergeleri takip edebilirsiniz (İngilizce).

Tüm konu: Microsoft'un Firefox eklentisinin sırrı ne?

İzleyin: Firefox ile Çin işi Web!

Resimlerle: Firefox eklentileri ile daha güçlü bir Gmail...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Microsoft'un bu eklentiyi haber vermeden yüklemesi doğru mu?

mk1
01-06-2009, 11:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
481 mesaj

mozilla firefox bune ses çıkarmıyorsa kullanıcılar ne yapsın...

Thrystan
01-06-2009, 12:02   |  #3  
Yıllanmış Üye
155 mesaj

Microsofttan çok temiz bir cevap olmuş. "Benim işletim sistemimi ne kadar mahkemeye versende damgalarım seni" :D

Bu kısaca Firefox adam ol sen işine bak demek oluyor :)

PcMaKeR
01-06-2009, 12:31   |  #4  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Wpf ile proje yapan varmı içinizde?

Varsa Firefox 2.0 ile hiç iyi çalışmıyordu. firefox 3 ile Microsoft bir eklenti çıkartıp eğer .net 3.5 yada .net 3.0 yüklerseniz otomatik bu eklenti kuruluyor.

Sadece geliştiricilerin sıkıntı yaşamadan tarayıcılarda görüntülenmesini sağlayan birşey yaptı Microsoft Hemen eleştiri aldı. Hayret ha.

Haberi yapan daha yeni farkına varmış haber yapmış. İlginç daha önce baksaydı anlardı. 6 - 8 aydır var bu.

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 01 Haziran 2009 12:32
H@ckerCesur
01-06-2009, 14:04   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

windows microsoftun mozilla ise rakip. Kötü birşey yapmamış ki ms... Ama sorması ve kaldırma seçenegi sunması gerekirdi.

Hiper£l£v£nKids
01-06-2009, 16:20   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj

Bana gelmemiş.En azından kaldırma seçeneği sunmalıydı.

Mustafa Can
01-06-2009, 17:05   |  #7  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

var ne olmuş ki yani ?

uGuR.uK
01-06-2009, 17:26   |  #8  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

güncellemelerden ziyade bu durum vista'da(hatırladığım kadarıyla) ve 7'de dahili. yani firefox kurulduğu anda o eklentide ilk açılışta ekleniyor, nede olsa .net framework bu windowslarda dahili geliyor.

unart
01-06-2009, 19:11   |  #9  
unart avatarı
Üye
77 mesaj

Microsoft başkasını düşünceğine kendi IE sini geliştirsin onuda beceremiyor da.

PcMaKeR
01-06-2009, 21:21   |  #10  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
unart
Microsoft başkasını düşünceğine kendi IE sini geliştirsin onuda beceremiyor da.
valla mı?

kanıt ?

OnnuuR
01-06-2009, 21:46   |  #11  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
2,675 mesaj

İntenrnet Explorer 8.0 bu çok hızlı ancak forumda verilen hızlandırma çabalarından sonra değişiklikler yaşandı sitelerin çoğunda url hatası veriyor DNS adresleri otomatik şekilde ayarlı olsa bile ama firefoxda sorunsuz onun için 8.1 bekliyorum...

ser_karabulut
02-06-2009, 10:33   |  #12  
Yıllanmış Üye
101 mesaj
OnnuuR
İntenrnet Explorer 8.0 bu çok hızlı ancak forumda verilen hızlandırma çabalarından sonra değişiklikler yaşandı sitelerin çoğunda url hatası veriyor DNS adresleri otomatik şekilde ayarlı olsa bile ama firefoxda sorunsuz onun için 8.1 bekliyorum...
ben bunu benle alakalı internetten kaynaklı zannediyordum demekki böyle bir sorun varmış bunu öğrenmem iyi oldu dediğiniz gibi dns hatası yada url hatası veriyor bir iki  kere yenile dediğinde açıyordu :)

OnnuuR
02-06-2009, 16:37   |  #13  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
2,675 mesaj
ser_karabulut
ben bunu benle alakalı internetten kaynaklı zannediyordum demekki böyle bir sorun varmış bunu öğrenmem iyi oldu dediğiniz gibi dns hatası yada url hatası veriyor bir iki  kere yenile dediğinde açıyordu :)
Aynen %100Beğendim

Fattur
02-06-2009, 19:40   |  #14  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Bi ince ayar çektim düzeldi o problem :)

Bu arada bence koyması gayet mantıklı.Adam koymazsa ff de çalışmıyor dencek tekelcilik dencek.Koymasa sadece ie de çalışıyor dicekler gene tekelcilik diyecekler.Ne yapsa yaranılmaz zaten size!!!!

OnnuuR
03-06-2009, 22:47   |  #15  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
2,675 mesaj
Fattur
Bi ince ayar çektim düzeldi o problem :)

Bu arada bence koyması gayet mantıklı.Adam koymazsa ff de çalışmıyor dencek tekelcilik dencek.Koymasa sadece ie de çalışıyor dicekler gene tekelcilik diyecekler.Ne yapsa yaranılmaz zaten size!!!!

Yaw şu ince ayarı bizlede paylaşsan:) forumda verildi bi tane sanırım ondan sonra ie bu sorunlları vermeye başladı...