Microsoft'un hataları

win
31-08-2013, 21:45   |  #1  
win avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
279 mesaj

1. MS-DOS'u geliştirmeyi kesti.

Şimdi Microsoft MS-DOS'u geliştirseydi sunucularda ve görsellik istenmeyen yerlerde kullanılabilirdi. Görsellik bazı yerlerde  kasma yapıyor.

2. Windows Millennium Edition (Me)

Windows Me'ye de desteği erken kesti. Halbuki Me birçok yenilik getirmişti. Bazı kesim Windows Me'yi günah keçisi ilan edip ortalığı yıktığı için  destek vermedi. Aslında Me Windows XP ve Vista'dan daha hızlı açılıp kapanıyordu. (Gözlerimle gördüm)

3. DOS ile NT sürümlerini birleştirmesi.

Microsoft DOS ile NT'yi birleştirince çoğu kullanıcının kullandığı dos programları kulanılamaz oldu ve Virtual pc dosbox Vmware gibi programlar çıkana kadar  iş işten geçmiş ,kimse kullanmamaya başlamıştı.

NT ve DOS'u birleştirmeseydi ve DOS'u geliştirseydi Windows belkide daha iyi bir yerde olurdu. (Aslında şimdiki haline kötü de denemez.) NT iş alanında ayrı bir şekilde daha iyi geliştirilebilir, DOS sürümlerini de bug'lardan arındırıp daha iyi bir kernel yaparak ev kullanıcılarına sunardı.

4. Windows Phone

Microsoft ilk mobil platform  yazılımı Windows CE idi. Minyatür Windows'a benziyordu ama kimse kullanamadı. Bundan ders  çıkarıp yepyeni bir arayüz geliştirseydi şimdi belki de Akıllı telefon ve tablet piyasasının hakimi olurdu. Ama bunu daha yeni anlayabildi. En kötü işletim sistemi ise Windows Mobile idi .

5. Windows Vista

Steve ballmer bile itiraf edip Vista'yı şimdiki  aklım olsaydı yapmazdım dedi. Vista aslında güzel bir işletim sistemi. Biraz bekleyip geliştirip ve hataları telafi edip  2008 gibi çıkarsaydı şimdi herkes Vista'nın kötü değil , iyi olduğu hakkında konuşacaktı.

6. Çok fazla gereksiz sürüm çıkarışı

Windows Vista çıktığında sürümleri sürümleri 6 tane idi. Yarısından çoğu gereksizdi. Bu adetini Windows 7'de de devam ettirdi. Bu hatasınıı Windows 8'de düzeltti . 

Gereksiz :       Gerekli :

Starter          Ultimate

Home Basic   Home Premium

Bussines

Enteripse

Son Düzenleme: win ~ 01 Eylül 2013 20:47
padisah
01-09-2013, 01:07   |  #2  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj

Win'in hatalarıGülümseme:

Alıntı: win  
1. MS-DOS'u geliştirmeyi kesti.

Şimdi Microsoft MS-DOS'u geliştirseydi sunucularda ve görsellik istenmeyen yerlerde kullanılabilirdi. Görsellik bazı yerlerde  kasma yapıyor.

2. Windows Millennium Edition (Me)

Windows Me'ye de desteği erken kesti. Halbuki Me birçok yenilik getirmişti. Bazı kesim Windows Me'yi günah keçisi ilan edip ortalığı yıktığı için  destek vermedi. Aslında Me Windows XP ve Vista'dan daha hızlı açılıp kapanıyordu. (Gözlerimle gördüm)

3. DOS ile NT sürümlerini birleştirmesi.

Microsoft DOS ile NT'yi birleştirince çoğu kullanıcının kullandığı dos programları kulanılamaz oldu ve Virtual pc dosbox Vmware gibi programlar çıkana kadar  iş işten geçmiş ,kimse kullanmamaya başlamıştı.

NT ve DOS'u birleştirmeseydi ve DOS'u geliştirseydi Windows belkide daha iyi bir yerde olurdu. (Aslında şimdiki haline kötü de denemez.) NT iş alanında ayrı bir şekilde daha iyi geliştirilebilir, DOS sürümlerini de bug'lardan arındırıp daha iyi bir kernel yaparak ev kullanıcılarına sunardı.

4. Windows Phone

Microsoft ilk mobil platform  yazılımı Windows CE idi. Minyatür Windows'a benziyordu ama kimse kullanamadı. Bundan ders  çıkarıp yepyeni bir arayüz geliştirseydi şimdi belki de Akıllı telefon ve tablet piyasasının hakimi olurdu. Ama bunu daha yeni anlayabildi. En kötü işletim sistemi ise Windows Mobile idi .

5. Windows Vista

Steve ballmer bile itiraf edip Vista'yı şimdiki  aklım olsaydı yapmazdım dedi. Vista aslında güzel bir işletim sistemi. Biraz bekleyip geliştirip ve hataları telafi edip  2008 gibi çıkarsaydı şimdi herkes Vista'nın kötü değil , iyi olduğu hakkında konuşacaktı.(Burada yazmış olduğun vista da hata olduğu iddiası yanlış vista gayet güzeldi bazı (uyumlu) bilgisayarlarda çıkan hatalar sp1ile ortadan kaldırıldı.)

Pek çok kişi vista yı denemeden karaladı çünkü internette bazıları vistanın sistemi kastığını' çok ram tükettiğini yazmışlardı oysaki onlar vista yı uyumsuz düşük özellikli bilgisayarlara kurmuşlardı vista 1gb ramde rahat (aşırı yüklenmemek kaydıyla) çalışıyordu onlar 128MB RAM ile vista çalıştıramayınca bunu sanki vistanın suç uymuş gibi lanse ettiler. Daha fazla bilgi için imzamdaki vistanın kalitesi linkin de yazdıklarım okunabilir.

6. Çok fazla gereksiz sürüm çıkarışı

Windows Vista çıktığında sürümleri sürümleri 6 tane idi. Yarısından çoğu gereksizdi. Bu adetini Windows 7'de de devam ettirdi. Bu hatasınıı Windows 8'de düzeltti . 

Gereksiz :       Gerekli :

Starter          Ultimate

Home Basic   Home Premium

Bussines

Enteripse

(Bu sürümlerin her birinin amacı farklı ve her biri gerekli olduğu için çıkarıldı senin ihtiyaç duymaman başkalarının da ihtiyaç duymadığını göstermez.)

Batuhan Karsan 26
01-09-2013, 01:22   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 62
2,471 mesaj

Microsoftun en büyük hatası vistayı bırakmasıdır.Güzelim işletim sistemini korsan vistalarından mavi ekranlarından bıraktılar...

Batuhan Karsan 26 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
win
01-09-2013, 13:04   |  #4  
win avatarı
OP Yıllanmış Üye
279 mesaj
Alıntı: padisah  
Win'in hatalarıGülümseme:

Tamam ben ne dedim . Kötü bir işletim sistemi demedim ki ! biraz test edip az daha geliştirselerdi daha güzel olurdu . Bu arada eski bilgisayarlara Vista kurmaları hakkında dediğin doğru . Vista'nın suçu yok. "2008 gibi çıkarsaydı şimdi herkes Vista'nın kötü değil , iyi olduğu hakkında konuşacaktı."  bu kısmı  biraz gaza gelerek yazdım :) Bu arada Starter versiyonunu kimse sevmiyor . Enterprise ile Ultimate arasında fark yok ki. Professional Home  Enterprise  diye 3 versiyon yapsaydı daha iyi olurdu. Aslında Vista'yı kullanmıştım birkaç kere sorun çıkarmadı hiç.

Son Düzenleme: win ~ 01 Eylül 2013 13:14
padisah
01-09-2013, 22:01   |  #5  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj

Tamam ben ne dedim . Kötü bir işletim sistemi demedim ki ! biraz test edip az daha geliştirselerdi daha güzel olurdu . Bu arada eski bilgisayarlara Vista kurmaları hakkında dediğin doğru . Vista'nın suçu yok. "2008 gibi çıkarsaydı şimdi herkes Vista'nın kötü değil , iyi olduğu hakkında konuşacaktı."  bu kısmı  biraz gaza gelerek yazdım :) Bu arada Starter versiyonunu kimse sevmiyor . Enterprise ile Ultimate arasında fark yok ki. Professional Home  Enterprise  diye 3 versiyon yapsaydı daha iyi olurdu. Aslında Vista'yı kullanmıştım birkaç kere sorun çıkarmadı hiç.

Vista daha geç çıksaydı daha iyi olurdu doğru ama zaten normalde 2003'te çıkarması beklenen (yanlışsa düzeltsin hatalı bilgi olabilir) bir işletim sistemiydi fakat 2006'da çıkarıldı çok uzun süre test edildi ve bu sebeple mevcut windowslar arasında en güvenlisi.

Enterprise zaten ev kullanıcısı değil şirketler için geliştirildi ve home premium ile karşılaştırırsan çok daha hızlı çalışıyor.

Multimedia, aero gibi özellikleri istemeyen ev kullanıcıları home basic isteyenler için home premium ayrı sunuldu bu sayede bu özellikleri istemeyenler bu özelliklere para vermek zorunda kalmadı.

Starter ucuz ve netbooklara uygun olması için tasarlandı ilk netbooklarda genelde XP vardı çünkü içlerine 512mb RAM takılıyordu (genellikle) ve bu vistanın kasmasına sebep oluyordu (windows7 çıkınca ramleri 1gb'te yükseldi ve kasmadan çalışacak starter sürümü yüklendi [windows 7 çıkmadan önce] vistanın starterini yüklemiyorlardı.).

2008 yılında aldığım acer notebook um vista home premium yüklüydü ve yıllarca (hdd'de bad sector çıkıp hdd'yi değiştirmek zorunda kalıncaya kadar.) kullandım gayet te memnunum sorun çıkartmadı sonra bilgisayarcıda vista yüklettim formatı kendim atamayınca (Yanında DVD vermediler.) kurduracak yerde bulamamakla beraber artık vistamı kullanamıyorum tabi ilk bulduğum DVD ile vista yı tekrar kuracağı ama bulsam.

grezimonk
02-09-2013, 18:59   |  #6  
grezimonk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
4,195 mesaj

DVD'yi yazdıran programı kullansaydın recovary disklerin elinde olurdu...

grezimonk bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
win
02-09-2013, 20:18   |  #7  
win avatarı
OP Yıllanmış Üye
279 mesaj

• Bu iş  Microsoft ve  Bilgisayar şirketlerinin ortak  oyunu. Windows Millennium'da da aynı şey oldu. Adam aldı yükledi baktı sistem kasıyor Millennium kötü dedi. Bilgisayar şirketleri açısından hem yeni donanım  alınsın diye , Microsoft  açısından da  yeni Windows sürümüne zemin hazırlansın diye. (Windows XP )Piyasa durgunlaşmaya başladığı zaman bu oyunu yaparlar.Daha sonra anladılar donanım düşük yeni bilgisayar aldılar veya topladılar. Tabi o zamana kadar Windows XP çıktı aldılar ve bilgisayarlarına kurdukları zaman hızlı çalışınca demek ki Windows Millennium kötüymüş dediler . Bir yerde konu açıldığı zamanda Windows Millennium'a geçmek isteyenlere veya hiç kullanmayanlara Windows Millennium çok kötü olduğunu söyleyince iş kulaktan kulağa yayıldı ve "Windows Millennium kötü " kanısı ortaya çıktı. İş sadece Windows Millennium değil bu işi Windows Vista içinde yaptılar. 5 sene içinde Windows XP çok yaygınlaşınca bilgisayar piyasası durgunlaşınca yine bu planı uygulamaya soktular. Daha sonra Windows 7 çıktı ortalığı silip süpürdü. Bu oyun hep böyle gelecekte de millet uyanmazsa bu kapitalistlik böyle gider. Bir Windows sürümünü veya başka bir işletim sistemini kötülemeye başladıklarında anlayın ki o sistem hiç kötü değil bu planı devreye soktukları için kötü gözüküyor...

Son Düzenleme: win ~ 02 Eylül 2013 20:19
win bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
padisah
02-09-2013, 21:27   |  #8  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Alıntı: grezimonk  
DVD'yi yazdıran programı kullansaydın recovary disklerin elinde olurdu...
Recovery partition iş gördüğü için onu yapmadım (keşke yapsaydım) zaten acer'den recovery DVDsi edinebileceği yazıyordu acer'in sitesinde ama bunun gerçek olmadığını müşteri hizmetlerini arayınca öğrendim.

• Bu iş  Microsoft ve  Bilgisayar şirketlerinin ortak  oyunu. Windows Millennium'da da aynı şey oldu. Adam aldı yükledi baktı sistem kasıyor Millennium kötü dedi. Bilgisayar şirketleri açısından hem yeni donanım  alınsın diye , Microsoft  açısından da  yeni Windows sürümüne zemin hazırlansın diye. (Windows XP )Piyasa durgunlaşmaya başladığı zaman bu oyunu yaparlar.Daha sonra anladılar donanım düşük yeni bilgisayar aldılar veya topladılar. Tabi o zamana kadar Windows XP çıktı aldılar ve bilgisayarlarına kurdukları zaman hızlı çalışınca demek ki Windows Millennium kötüymüş dediler . Bir yerde konu açıldığı zamanda Windows Millennium'a geçmek isteyenlere veya hiç kullanmayanlara Windows Millennium çok kötü olduğunu söyleyince iş kulaktan kulağa yayıldı ve "Windows Millennium kötü " kanısı ortaya çıktı. İş sadece Windows Millennium değil bu işi Windows Vista içinde yaptılar. 5 sene içinde Windows XP çok yaygınlaşınca bilgisayar piyasası durgunlaşınca yine bu planı uygulamaya soktular. Daha sonra Windows 7 çıktı ortalığı silip süpürdü. Bu oyun hep böyle gelecekte de millet uyanmazsa bu kapitalistlik böyle gider. Bir Windows sürümünü veya başka bir işletim sistemini kötülemeye başladıklarında anlayın ki o sistem hiç kötü değil bu planı devreye soktukları için kötü gözüküyor...
Windows ME'yi denemek istediysemde mümkün olmamıştı o yüzden hakkında yorum yapamıyorum.

grezimonk
02-09-2013, 21:45   |  #9  
grezimonk avatarı
Yıllanmış Üye
4,195 mesaj

www.notebook.gen.tr adresinde forumdan bak acer bölümünde çözüm vermişlerdi...

win
02-09-2013, 21:49   |  #10  
win avatarı
OP Yıllanmış Üye
279 mesaj
Recovery partition iş gördüğü için onu yapmadım (keşke yapsaydım) zaten acer'den recovery DVDsi edinebileceği yazıyordu acer'in sitesinde ama bunun gerçek olmadığını müşteri hizmetlerini arayınca öğrendim.

Windows ME'yi denemek istediysemde mümkün olmamıştı o yüzden hakkında yorum yapamıyorum.

İnternetten Windows Vista Ultimate indirebilirsin

grezimonk
02-09-2013, 21:51   |  #11  
grezimonk avatarı
Yıllanmış Üye
4,195 mesaj

Windows ME 98SE benzer ama disketi farklı bir winzort olmuş... yavaş filanda değildi... Kahkaha

win
02-09-2013, 21:59   |  #12  
win avatarı
OP Yıllanmış Üye
279 mesaj
Windows ME 98SE benzer ama disketi farklı bir winzort olmuş... yavaş filanda değildi... Kahkaha

Bu ne şimdi anlamadım ki . Dalga mı geçiyorsun gülme işareti falan

padisah
02-09-2013, 22:54   |  #13  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
www.notebook.gen.tr adresinde forumdan bak acer bölümünde çözüm vermişlerdi...
Maalesef orayı biliyorum recovery partition'un bulunduğu hdd'mi bad sectorlar sonucu kaybettim(kullanılamaz durumda).
İnternetten Windows Vista Ultimate
 Windows vista home premium sp1lisansına sahibim internetten denediklerimin ya linki kırık ya da indirdiğim .ISO da sorun var ki kurulum yapamıyorum.

Lisans SP ayırmaz deme SP 0'da ve sp2'de vistamı etkinleştiremiyorum illaki sp1 olmasını istiyor

grezimonk
02-09-2013, 23:50   |  #14  
grezimonk avatarı
Yıllanmış Üye
4,195 mesaj

espiri yaptım yav... KahkahaWindows 98 adını 2000 ME yapıp biraz değiştirip satmış... buda komik tabi...

win
03-09-2013, 10:59   |  #15  
win avatarı
OP Yıllanmış Üye
279 mesaj
espiri yaptım yav... KahkahaWindows 98 adını 2000 ME yapıp biraz değiştirip satmış... buda komik tabi...

Al işte . bilip bilmeden konuşuyor.

padisah
03-09-2013, 11:01   |  #16  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj

O zaman windows vista'yı klasik temaya çevirelim oldu sana windows 98.

win
03-09-2013, 11:18   |  #17  
win avatarı
OP Yıllanmış Üye
279 mesaj

Microsoft Nokia'yı satın almış .

padisah
03-09-2013, 11:27   |  #18  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Microsoft Nokia'yı satın almış .
 Hâlâ chip haberlerde yok.

win
03-09-2013, 11:31   |  #19  
win avatarı
OP Yıllanmış Üye
279 mesaj
 Hâlâ chip haberlerde yok.

Evet. Haberleri yok herhalde .

padisah
03-09-2013, 11:38   |  #20  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj

Ben konuyu açtıktan sonra 5-6 tane yeni haber yayınlandı chipte.

grezimonk
03-09-2013, 11:48   |  #21  
grezimonk avatarı
Yıllanmış Üye
4,195 mesaj

MS kim ki NOKIA'yı alabilecek yalan haberdir o...

padisah
03-09-2013, 11:53   |  #22  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj

Milliyettemi yalan haber pek ihtimal vermiyorum büyük ve tanınmış bir gazete.

İlk okuduğum da bende ihtimal vermedim ama maalesef gerçek hem de tüm patentleri ile satın aldı yani artık diğer firmalar ürettikleri cep telefonlarının patent ücretini microsoft'a ödeyecek.

win
03-09-2013, 11:59   |  #23  
win avatarı
OP Yıllanmış Üye
279 mesaj

Telefonların ismi artık Microsoft olabilir. Artık daha değişik telefonlar göreceğiz Nokia'dan.

padisah
03-09-2013, 12:03   |  #24  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Telefonların ismi artık Microsoft olabilir. Artık daha değişik telefonlar göreceğiz Nokia'dan.
 Tabi o normaldir ama artık symbian kullanılmayacak büyük ihtimalle imzamdaki artık yasal olarak izleniyorsunuz/dinleniyorsuniz'u oku.

win
03-09-2013, 12:07   |  #25  
win avatarı
OP Yıllanmış Üye
279 mesaj

Okudum. Microsoft Skype'yi dinlemek için satın almış . Ayıptır ya. Artık kimsenin özel hayatı kalmadı.