Microsoft'un oyunu olay olmuş!

CHIP Online
21-08-2013, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

6 yıl sonra ortaya çıkan gerçek, Microsoft'un bu oyununun birilerini "çıldırttığını" ortaya koydu!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/mic ... ay-olmus_42097.html

Resimlerle: Kibrit çöpünden F1 yarış arabası

Sadece elektrikli otomobil üretmek üzerine kurulan Tesla'nın başkanı, elektrikli motorla çalışan spor otomobilleri Roadster'ın, 2007 yılında yayınlanan Microsoft'un yarış oyunu Project Gotham Racing 4'de yer almasından son derece rahatsız olduğu ortaya çıktı.


Daha önce Tesla sözcülüğü yapan David Vespremi'nin kitabında anlattığı bu olay, tam 6 yıl sonra ilk kez ortaya çıkıyor. O zamanlar, Tesla'nın başkanı ürettikleri spor otomobillerin Microsoft'un oyunundaki imajı üzerinde hiçbir kontrollerinin bulunmamasından şikayetçiymiş. CEO, Microsoft'un bir hatası ile otomobillerinin imajının da zedelendiğini düşünüyor.


Otomobil üreticileri, Microsoft'un yarış oyunlarında kendi otomobil modellerinin kullanılması için Microsoft'a yüzbinlerce dolarlık ödemeler yapabiliyorlar. Ancak, Microsoft Tesla'nın aracını oyuna ücretsiz olarak almışken, Tesla CEO'su Martin Eberhard'ın, aracın oyundaki imajı üzerinde hiçbir kontrolleri olmadığını fark etmesi üzerine, şirket içindeki toplantıda "çıldırdığından" bahsediliyor.


Microsoft ile yapılan sözleşmeden rahatsız olan CEO'nun, "Microsoft'un aracımızı Volkswagen Beetle'dan bile daha yavaş bir araç olarak oyuna koymasını ne engelleyecek" diye sorduğu ve durumdan rahatsız olduğunu yazan David Vespremi, ayrıca, oyunlarda bu arabaların "ırkçı" videolar hazırlamak için kullanılabildiğini ve ırkçı kimselerin, bu otomobille siyahi insanları ezdiği bir video hazırlamalarının imajlarını kötü etkileyeceğini, otomobilin ırkçılar tarafından kullanılan favori bir araçmış gibi algılanabileceği de iddia etmiş.


Martin Eberhard'ın, yine de, Microsoft ile ortak çalışma yapmaya büyük önem verdiği ve kısa süre sonra, bu şikayetinden vazgeçtiğini yazan kitapta, şirketle ilgili çok ilgi çekici bilgiler de yer alıyor... 

Tüm Konu: Microsoft'un oyunu olay olmuş!

Resimlerle: Kibrit çöpünden F1 yarış arabası

Kaynak: www.chip.com.tr