Microsoft virtual pc ile ubuntu kurmak

Mehmet-
14-01-2009, 11:14   |  #1  
Mehmet- avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj

Merhabalar arkadaşlar. Başlıkta bahsettiğim yazılımla, sanal olarak windows 7 yi  sorunsuz kurdum .
Linux sürümü olan ubuntuyu kurim dedim ama olmadı. Normal win 7 yi kurar gibi gerekli hamleleri yaptım, yükleme ekranı geliyor dili seçiyorum linux kernel'yi yüklüyor sonra cd sürekli dönüyor ama kuruluma bir türlü başlamıyor. Virtual box ile  zamanında ubuntuyu sorunsuz kurmuştum. Ama tam ekran modunda çalıştıramadığı için hoşuma gitmemişti. Microsoft virtual pc ile kurim dedim ama kurmama izin vermiyor ubuntuyu. Pardusu denedim onda da aynı sorun oluyor. İlk başlangıç oluyor ama cd den dosya kopyalayıp kurma kısmında olduğu yerde sayıyor hiç ilerlemiyor. Anlamadım.
Cd lerin imagesini alıp kalıp dosyadan çekip kurmaya çalıştım ama gene olmadı aynı sorun devam etti.

Son Düzenleme: Mehmet- ~ 14 Ocak 2009 11:14
Mehmet-
14-01-2009, 13:22   |  #2  
Mehmet- avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,296 mesaj
TBCMagic
Istersen VirtualBox'u tekrar dene. Sanal makinayi baslattiktan sonra Menü'de "Tam Ekrana gecis" secebilmelisin.
Evet tam ekran modunu çalıştırabiliyorum orda sorun çıkmıyor ama ubuntunun çalışma alanı küçük kalıyor. Mesela şöyle;

luqqa
14-01-2009, 13:56   |  #3  
luqqa avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
332 mesaj

sanırım ubuntu kurulumu virtuallerde soru veriyor bende yasamıstım birisine sorduğum zaman sanal harddiskleme de ubuntu kurulumu gerçekleşmez ubuntu için bir harddisk takmalı ve o hardiski herseyiyle ubuntuya bırakmalısın demişti. Ama vps sunucuları dusunursek mutlaka bir yolu olmalı kurulum için ekran boyularını da sanırım prgram ayarlarından veya xp kurduğumda sanal makine içindeki xp ye sağ tık özellikler ekran boyutum olan 1280*1024 i seçip tamam dediğimde tam ekran modunda normal ekranı kaplıyordu ubuntudada öyle olmalı sanıyorum

Mehmet-
14-01-2009, 14:03   |  #4  
Mehmet- avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,296 mesaj

İşte çözünürlük değiştermeme izin vermedi virtula boxta kurduğumda. Virtual boxun özelliği gereği izin vermediğini öğrenmiştim.

Microsoft virtual pc ile kurim dedim onda da kurmama izin vermedi.
Şimdilik bu ekran olayına katlanacağız gibi...