Microsoft Vista ile nerede yanlış yaptı?

CHIP Online
24-11-2008, 11:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Ortaya çıkan e-postalar, MS'in Vista ile yaşayacağı sorunları 3 yıl önce tahmin ettiğini gösteriyor.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Micr ... lis-yapti_9719.html

Microsoft'un yüzü Vista ile bir türlü gülemiyor. Satışlar hala istenilen seviyede değil. Diğer yandan Vista Capable ile ilgili davalar devam ediyor!. Tüm bunlar yetmezmiş gibi Macintosh'ın Mac OS işletim sisteminin Vista ile benzerlikleri ve üstünlükleri olduğu iddiası Microsoft'un iyice canı sıkmaya başladı.

Vista Capable davalarında ortaya çıkan e-postalar, Microsoft'un, daha 2005 yılında Vista ile ilgili yanlış politika izlediğini ortaya koyuyor. O dönemde bazı bilişim yazarları, Mac'in piyasaya çıkmış olan Tiger işletim sistemini zaten Vista ile karşılaştırıyordu. Wall Street Journal'dan Walt Mossberg; bir yazısında "Eğer bir Macintosh'a sahipseniz Vista için endişelenmenize gerek yok. Tiger XP'den çok daha güvenli ve Vista için vaadedilen hemen hemen tüm özelliklere sahip." diye yazmıştı. Bunun anlamı, "Vista'yı bırakın, bir Macintosh alın"dan başka bir şey değildi.

Tüm konu: Microsoft Vista ile nerede yanlış yaptı?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Vista hangi açılardan daha iyi olabilirdi?

bycentrino
24-11-2008, 12:38   |  #2  
bycentrino avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
210 mesaj

Bir kaç noktasında tabiki eksikliği var....
Ama nedense herkes XP nin daha iyi olduğunu söylüyor
Elbette iyi olacak XP nin 3 defa SP si yayınlandı
Vista ise daha ilk SP nin üzerine, ama şu anki durumu için bile çok iyi...
Ama nedense bir karalama kampanyası almış başını gidiyor... bilinçsiz kullanıcılarda bunlara aldanıyor

frozen
24-11-2008, 15:12   |  #3  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Xp'nin Vistadan üstün hiç bir özelliği yok. Olduğunu iddia edenlere de sadece cahil derdim. Vista gayet güzel, stabil, 64 bit sürümüyle tam 1 yıldır format atmadığım bir sistemdir. Hiç bir sorun yaşamadım, donanım sorunu bile. En dandirik ses kartını bile tanıtabildim. En kaliteli donanımıda. Demek ki iş biraz kullananda. Bilgisayarı son 2 aydır ses komut sistemiyle kontrol ediyorum ve gerçekten saygı duydum çok iyi çalışıyor.

Vista'nın sistem gereksinimlerine laf edenler içinde bir sözüm var. Crysis ve Crysis warhead arasında ne kadar süre geçti? 2si için kaç kişi yüzlerce dolar verip bir ekran kartı aldı? Siz zaten güncel uygulamalar için dünyanın Ramine, İşlemcisine, fiziksel alana mecbur değilmisiniz? Bilgisayarı bilgisayar yapan bir yazılıma neden bu kadar yüklendiniz anlamıyorum? Ki bence, hiçte o kadar sömügen değil? 2gb lık ram olan bir makinenin 550 gb ını tüm arkaplan uygulamaları kullanıyor? çokmu ?

Vistanın yanlışı bence teknolojinin ne olduğunu kavrayamamış insanların olduğu bir dönemde fazla ileri bir adım atmalarıdır.

kalamarr
24-11-2008, 18:26   |  #4  
Yıllanmış Üye
561 mesaj

vistanın yanlışı sistem kaynaklarını aşırı sömürmesi ve bu nedenle frozen gibi parası olmayıp eski sistemlerini yenileyemeyenlerin windows vistaya sistemlerinin yetmemesidir.

soulmy
24-11-2008, 18:30   |  #5  
soulmy avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,939 mesaj

Ben vistadan memnunum. Birkaç hafta oldu yükleyeli. Hatta keşke bu kadar beklemeseydim dedim kendime.

Fattur
24-11-2008, 22:51   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

kalamarr para işi değil bu 512 mb lık ramle bile çok rahat çalışıyor.Şöyle bir konfigrasyonla çok rahat bir şekilde vista kullanabilirsin(Ultimate):

P4HT işlemci
1Gb ram
Dx 9.0 PS 2.0 destekli 64 mb bir grafik kartı.
Bunlar yeterde artar bile.vistayı hiç kasmadan kullanıp üstünde crysisi vb yi oynamak için....

vistanın yanlışı hafiften uyumluluk konusunda oldu.stabillikte sp1 ile zaten xp iy geçiyor..

kalamarr
25-11-2008, 01:01   |  #7  
Yıllanmış Üye
561 mesaj
Fattur
kalamarr para işi değil bu 512 mb lık ramle bile çok rahat çalışıyor.Şöyle bir konfigrasyonla çok rahat bir şekilde vista kullanabilirsin(Ultimate):

P4HT işlemci
1Gb ram
Dx 9.0 PS 2.0 destekli 64 mb bir grafik kartı.
Bunlar yeterde artar bile.vistayı hiç kasmadan kullanıp üstünde crysisi vb yi oynamak için....

vistanın yanlışı hafiften uyumluluk konusunda oldu.stabillikte sp1 ile zaten xp iy geçiyor..

o sistemle windows xp'de oynadığın oyunla vista'da oynadığın aynı sürüm driverla aynı oyunları oynarsan oyundan oyuna değişerek çok büyük bir yavaşlama hissedersin.
driver çok büyük etken. istersen hemen kanıtlayayım. biraz sonra rome total war ve aldığım fpslerin resimlerini buraya koyacam.

edit: şuanda test yapamayacağım.

Son Düzenleme: kalamarr ~ 25 Kasım 2008 17:56