Mikrofon takılı değil sorunu....

Hamdi Yılmaz
29-06-2016, 02:59   |  #1  
Hamdi Yılmaz avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8 mesaj

Merhabalar, 
Bilgisayarda takılırken mikrofonum ve kulaklıklarımın mikrofonları sıkıntısız çalışıyordu. Bilgisayarı geçenlerde kapattım ve yarın açtığımda mikrofonu bir daha çalıştıramadım. Ne olduysa bilmiyorum. Canavar gibi çalışan mikrofon bir anda bozuldu. Mikrofon ayarlarına girdiğimde mikrofon takılı değil hatası alıyorum .
Bundan farklı birde Realtek HD audio yöneticisinde mikrofon,stereo bölümleri yok. Sadece hoparlör bölümü var.
Drive ları 7 8 kez güncelledim . Realtek HD audio iyice çileden çıkardı beni. Yardımınızı esirgemeyin . İyi forumlar.

Son Düzenleme: Hamdi Yılmaz ~ 29 Haziran 2016 03:06 Neden:
Hamdi Yılmaz
29-06-2016, 14:04   |  #2  
OP Taze Üye
8 mesaj

Arkadaşarlar yok mu bir bileniniz? 4 gündür aktif araştırıyorum bir türlü kimse yorum yapmıyorum. Nedir bunun sebebi .  Yoksa servise gidicek. Vardı ya bileniniz .

zazaca
29-06-2016, 20:19   |  #3  
zazaca avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
563 mesaj

mirkrofon takılı değil sorunu
1. microfonun pc takılı değil yada soketi bozulmuş ola bilir
2. ise  ses kartı sürücüsünü kaldırıp tekrardan kur pc yeniden başlat düzelmse varsa garantin direk servise gönder yoksa garantin bir ses kartı  alıp öyle kulanman
ha birde arka soket bozuksa birde eyer masa üstüyse bilgisayarın birde microfonu ön panele tak birde öyle dene ama bence ses kartını kaldır sürücüyü tekrardan kur düzelcektir

Son Düzenleme: zazaca ~ 29 Haziran 2016 20:21
zazaca bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Hamdi Yılmaz
29-06-2016, 23:21   |  #4  
OP Taze Üye
8 mesaj

Drive Booster diye bir program indirdim internetten , bu programla tüm herşeyi güncelledim sonuç aynı. Kendi elimle güncelledim , üstüne bilgisayardan kendim otomatik güncellemeye aldım yine olmadı. Sistemi geri yüklemeyi denemiştim yine olmadı. Sanırım içindeki ses kartında problem ama kulaklıgımdan ses alabılıyorum , sadece mikrofonum çalışmıyor. Bilgisayarım diz üstü , ses kartı soketine nasıl ulaşabilirim. Bilgisayarı sökmeyi biliyorum açıp bakabilirim.

Hamdi Yılmaz
29-06-2016, 23:31   |  #5  
OP Taze Üye
8 mesaj

http://support.toshiba.com/support/modelHome?freeText=2901756 sitesinden laptopuma uygun ses güncellemesini yaptım. Ayrıyeten yapmam gereken birşey varsa yapabilirim

padisah
29-06-2016, 23:40   |  #6  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj

Aygıt yönrticisinden mikrofonu devre dışı bırakıp yeniden etkinleştirir misiniz?

Hamdi Yılmaz
30-06-2016, 00:45   |  #7  
OP Taze Üye
8 mesaj

Padisah , Dediklerinizi yaptım sorun hala devam ediyor...

Son Düzenleme: Hamdi Yılmaz ~ 30 Haziran 2016 01:31
Hamdi Yılmaz bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
zazaca
30-06-2016, 08:59   |  #8  
zazaca avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
563 mesaj

güncellemen ayrı kople kaldırıp kurman ayrı kardeşim şimdi ses  sürçüşünü kople kaldır

bu linkteki programı indir bununla sürücülerini kur

http://www.driverupdate.net/downloads/SlimDrivers-setup.exe

eyer bundan sonra sorun hala devam ederse usb girişli ses kartları var 10-15 tl arAsı fiyarlaı değişiyor al kulan kardeşim  anlamıyorsan  bilgisayarını da  açmanıda tavsiye etmem

Son Düzenleme: zazaca ~ 30 Haziran 2016 10:08
Can Pazar
30-06-2016, 09:23   |  #9  
Taze Üye
5 mesaj

Ses kartı Driver'ıda devre dışı gibi gözüküyor eğer kendi driver yani orjinal sitesi dışında bir program veya siteden indirip kurduysanız yine bu sorunu yaşayabilirisiniz. Yada arkadaşların dediği gibi bir sarsıntı sonucumikrofon kablosu soketten çıkmış olabilir.Bu durumda garantiye göndermen iyi olur. ve harici mikrofonun varsa denemen iyi olacak....

Can Pazar bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
padisah
30-06-2016, 12:19   |  #10  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj

Sanırım otomatik driver bulucular ile kurduğunuz driverlar sonucu yazılımsal sorunlar meydana gelmiş. Mikrofonlar tak çalıştır aygıtlardır ve (benim karşılaştığım kadarıyla) haricen driver kurulmasını gerektirmezler.

Otomatik driver bulucular kullanmayın. (Yanlış kurdukları / kurdurdukları driverlar sonucu yazılımsal ve donanımsal hasarlara sebep olma riskleri var.)
Bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz tüm ses kartı driverlarını denetim masasından kaldırın.
Ses kartınızın marka ve modeline göre üreticisinin sitesinden uygun driverı indirip kurun ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Eğer mikrofon çalışmıyor ise aygıt yöneticisinden mikrofonu ve ses kartını devre dışı bırakıp yeniden etkinleştirerek kontrol edin.

Hâlâ olumlu sonuç alamadıysanız USB bellek veya DVDye Linux Mint .iso dosyasını yazdırıp bilgisayarınızı bu USB bellek veya DVDden boot ederek açın* ve mikrofonun çalışıp çalışmadığını test edin.

-Linux Mint altında mikrofon çalışırsa format atıp Windows'u yeniden kurun ve uygun driverları sadece donanımlarınızın üreticilerinin sitelerinden indirerek kurun.

-Linux Mint altındada mikrofon çalışmıyor ve mikrofonunda bozuk olmadığından eminseniz donanımsal hasar olabilir ses kartınızı yetkili servise kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

*Linux Mint'i kurmayın sadece canlı (live) hâlde açın. Bilgisayarınıza kurup kullanmak istemiyorsanız "Install Linux Mint"e girmeyin.

NOT: Sol attaki menu bölümünü açtıktan sonra arama bölümünden "keyboard"a ulaşıp klavyeyi Türkçe olarak ayarlayabilirsiniz.

Son Düzenleme: padisah ~ 30 Haziran 2016 15:02
padisah bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Hamdi Yılmaz
30-06-2016, 16:46   |  #11  
OP Taze Üye
8 mesaj

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar. Sorunla 4 gündür uğraşıyordum. Yapamadığımı anladım ve destek aldım. Sorunu halletmez üzere pc yi servise verdim.