MikroTESE ile Sperm Bulma Şansı Yükseliyor!

kardo534
14-06-2021, 21:56   |  #1  
kardo534 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
0 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2019

Çocuk sahibi olmak isteyenlerin korkulu rüyası olmayı sürdüren “0 sperm” durumu yani azospermi düşünüldüğü kadar karamsar bir tablo olmayabilir! Günümüzde gelişen teknolojiler, doğru teşhis ve kişiye özel tedavi yaklaşımı ile azospermi tanısı konulan erkekler de çocuk sahibi olabiliyor. Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi hastalarına uygulanan MikroTESE cerrahisi ile sperm bulma şansının yükseldiğini ifade eden Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Tansel Kaplancan, gelişmiş teknolojinin ve operasyon tecrübesinin başarı şansının arttığını belirtti.

Öncelik Doğru Teşhistedir

Ejakülatta canlı veya cansız hiç sperm bulunmaması durumu azospermi olarak adlandırılır. Bazı hastalarda sperm üretimi olsa da üretilen spermler meni ile vücut dışarısına atılmaz. Sperm yollarının doğuştan itibaren bulunmaması veya bir nedenle tıkanması sonucunda üretilen spermler meniye karışmaz. Bu tür azospermi tıkanıklığa bağlı azospermi olarak adlandırılır. Sperm bulmanın oldukça kolay olduğu bu türden ziyade hastaları umutsuzluğa sürükleyen asıl azospermi türünün tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi olduğu biliniyor. Tıkanıklığa bağlı olmayan azosperminin birçok nedeni var ancak teşhis konulan hastalara özel yaklaşım sergilenmesi ve tecrübeli eller tarafından gelişmiş tıbbi teknolojilerden yararlanılması sperm bulmayı mümkün kılabiliyor. Nitekim tıkanıklığa bağlı azospermi hastalarında MikroTESE ile canlı sperm bulma oranının %56’lara çıktığını biliyoruz.

MikroTESE ile Testislerin Tüm Bölgeleri Taranıyor

Azospermik hastaların yaklaşık yarısında tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi söz konusudur. Bu hastalarda testislerin kapsamlı bir şekilde taranması ve testislerin tüm bölümlerinde sperm varlığının detaylı bir şekilde araştırılması gerekir. MikroTESE bu anlamda oldukça büyük avantajlar sunan gelişmiş bir tekniktir. Geleneksel TESE’ye kıyasla çok daha karmaşık bir sperm toplama tekniği olarak ön plana çıkan MikroTESE sırasında mikroskop kullanımı uzman ve deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir. Operasyon sırasında testislerin açığa çıkarılması için skrotumdan küçük bir kesi yapılır. Daha sonra olgun sperm içermesi muhtemel bölgeler tespit edilerek testisin çeşitli kısımlarından doku örnekleri alınır. Toplanan doku örnekleri operasyon sırasında embriyoloji laboratuvarına gönderilerek hızlı bir şekilde değerlendirilir. Elde edilen sonuçlar ameliyathaneye bildirilir. MikroTESE cerrahisi tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi hastalarında sperm bulmak için başvurulan en etkili tekniktir. Tekniğin uygulanması özelinde birçok avantaj bulunur. Testis dokusu mikroskop altında incelendiği için doku hasarı riski minimize edilir, diğer yöntemlerden farklı olarak testislerin birkaç bölümü değil birçok bölümü incelenir. Teknikte komplikasyon riskinin minimum seviyede olması ve hastanede yatış gerekmemesi de önemli artılar olarak ön plana çıkmaktadır.

MikroTESE’de Sperm Bulunmazsa…

MikroTESE oldukça etkili bir tekniktir ancak her zamanki gibi operasyonu gerçekleştirecek uzmanın tecrübesi belirleyicidir. Bu nedenle MikroTESE yaptıracak hastaların gerek merkez gerek uzman seçiminde titiz davranması gerekir. İlk MiktoTESE sonrası sperm bulunmuyorsa umutsuzluğa kapılmak doğru değildir. Daha önce mikroTESE yapılan ancak hiç spermi bulunmadığı söylenen hastalarımda canlı sperm bulduğum birçok örnek vaka ile karşılaştığımı ifade edebilirim.