Mimara nasıl bir bilgisayar lazım?

melarslan
09-11-2015, 21:40   |  #1  
melarslan avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

merhaba arkadaşlar,
sizlerin yardımına bir konuda çok ihtiyacım var. 1.5 sene önce almış olduğum ASUS X550C dizüstü bilgisayarım sürekli bir sorun çıkartıyor, servistekiler de hatayı bulamıyorlar ve format attıktan sonra geri yolluyorlar. Aynı modele sahip olan arkadaşlarımla kendi bilgisayarımı kıyasladığımda ise gözle görülür bir düzeyde yavaşlık var. (format attıktan sonra, atmadan önce farklı zamanlarda karşılaştırma yapıldı) Bilgisayarın değişimini talep etmek istiyorum ancak orijinal kutusu annem tarafında taşınırken atıldığı için geri de yollayamıyorum...
Mimarlık öğrencisi olduğum için bilgisayarım her şeyim. Yeni bir bilgisayar almak istiyorum. Okula da götürmem gerektiği için dizüstü olması şart. Benim araştırmalarım sonucunda MSI GS70 STEALTH CORE İ7 4720HQ 2.6GHZ-16GB-2x128SSD+1TB-17.3''-GTX970 3GB- modelini kendimce kendime uygun gördüm. Siz ne düşünürsünüz?
Bir de MSI'ın birkaç yeni modeli Windows 10 yüklü olarak gözüküyor ancak kullanmış olduğum programların pek çoğu Windows 10 ile uyumlu değil. Bu nedenle 8.1'de kalmak daha iyi olur diye düşünüyorum.
Bir de anlayamadığım bir nokta ise işlemci hızı genelde 2.50 GHz ile 3.50 GHz arasında diyor. Benim kullanmam gereken bir çizim programı için min 3.50 GHz gerekiyor. Bu durumda 2.50 GHz ile 3.50 GHz arasında denilen bir ürün bu programı çalıştırabilir mi?
Çok teşekkür ederim şimdiden yardımlarınız için
Melike

Son Düzenleme: melarslan ~ 09 Kasım 2015 21:46 Neden:
ttbpc
10-11-2015, 13:05   |  #2  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 146
1,448 mesaj
Alıntı: melarslan  
merhaba arkadaşlar,
sizlerin yardımına bir konuda çok ihtiyacım var. 1.5 sene önce almış olduğum ASUS X550C dizüstü bilgisayarım sürekli bir sorun çıkartıyor, servistekiler de hatayı bulamıyorlar ve format attıktan sonra geri yolluyorlar. Aynı modele sahip olan arkadaşlarımla kendi bilgisayarımı kıyasladığımda ise gözle görülür bir düzeyde yavaşlık var. (format attıktan sonra, atmadan önce farklı zamanlarda karşılaştırma yapıldı) Bilgisayarın değişimini talep etmek istiyorum ancak orijinal kutusu annem tarafında taşınırken atıldığı için geri de yollayamıyorum...
Mimarlık öğrencisi olduğum için bilgisayarım her şeyim. Yeni bir bilgisayar almak istiyorum. Okula da götürmem gerektiği için dizüstü olması şart. Benim araştırmalarım sonucunda MSI GS70 STEALTH CORE İ7 4720HQ 2.6GHZ-16GB-2x128SSD+1TB-17.3''-GTX970 3GB- modelini kendimce kendime uygun gördüm. Siz ne düşünürsünüz?
Bir de MSI'ın birkaç yeni modeli Windows 10 yüklü olarak gözüküyor ancak kullanmış olduğum programların pek çoğu Windows 10 ile uyumlu değil. Bu nedenle 8.1'de kalmak daha iyi olur diye düşünüyorum.
Bir de anlayamadığım bir nokta ise işlemci hızı genelde 2.50 GHz ile 3.50 GHz arasında diyor. Benim kullanmam gereken bir çizim programı için min 3.50 GHz gerekiyor. Bu durumda 2.50 GHz ile 3.50 GHz arasında denilen bir ürün bu programı çalıştırabilir mi?
Çok teşekkür ederim şimdiden yardımlarınız iç
Öncelikle değişim için herhangi bir kutu işini görür orijinal kutusu olmak zorunda değil. Örneğin yumurta kolisi bile işini görür.
Şöyle bir bilgisayara ihityacın var senin:
Öncelikle ekran kartı güçlü olmalı. Bunu Nvidia/AMD, belleği 2 gb diyerek ayırmıyoruz. Ekran kartı model numarasının 2. basamağının yüksek olması gereklidir. (7 ve üzeri ancak 8 veya 9 daha iyi olur)
Kesinlikle i7 işlemci olmalı ve işlemcinin sonundaki harfler HQ veya MQ olmalı. (HQ>MQ) Asla U veya M son ekine sahip olan bir modele yönelme! Ayrıca 3.50 GHZ işlemci gerektiren bir programın varsa minimum 3.60 GHZ işlemcisi olan bir modele yönelmelisin (Turbo ile diyorlarsa da olur zaten otomatik olarak hızı yükseliyor). Çünkü işlemciler verilen değerlere asla ulaşamazlar (İşlemcide tek çekirdek olmadığı sürece). Şu 2,5 ile 3,5'in arasında ise o turbo boost teknolojisini kullanır. Mesela benim i5 işlemcinin maksimum hızı 3,2 ghz ancak maksimum 3,16 ghz yapıyor.
KESİNLİKLE SSD OLMALI! ve okulda kullandığın yüksek sistem gereksinimi olan programları buraya kurmalısın. CD sürücü gerekli değilse SSD'siz bir modele yönelip ardından harddiski bir aparatla CD-ROM'a takarsın aldığın SSD'yi de normal HDD yuvasına takarsın. Ayrıca 32/16/8 GB SSDli olarak satılan modeller işini görmez minimum 128 olmalı
RAM 16 GB olmalı. Kullandığın programlar kesinlikle yüksek RAM tüketimini gerektirecektir.

Son olarak;
Kullandığın programlar gereği Asus, MSI veya Monster firmalarını tercih etmeni öneririm. Başka markaların da varsa onlar da olur tabii ki ancak HP, Acer ve Casper markalarından uzak dur. İleride ısınma sorunu olarak geri dönecektir.
Kullandığın programları söylersen daha net bir şeyler söyleyebilirim.

murat5038
14-11-2015, 17:34   |  #3  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

@melarslan Bütçenizi belirtmeden tavsiye verilmez. Seçtiğiniz model çizim programı için yeterli ancak uştra denilebilecek kapasitede değildir. Ultra sistemler laptop için 5000+ olarak gider. Masaüstü olsaydı daha iyi bir sisteminiz olurdu. Tavsiye isterseniz technopat sitesinde bütçenizi belirtip hangi çizim programlarını genellikle kullandığını yazarsanız cevap veririz.