mobil işletim sistemi nasıl yazılırkodlanır?

darendeli44fenk
14-02-2013, 09:49   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

merhaba arkadaşlar

Ben sıfırdan yeni bir mobil işletim sistemi yazmak istiyorum.Mobil işletim sistemleri hangi programlama dilini kullanır Nasıl yazılır Nelere ihtiyaç vardır Yardımcı olursanız sevinirim teşekürler.

Son Düzenleme: darendeli44fenk ~ 14 Şubat 2013 09:51
badwizard
14-02-2013, 15:02   |  #2  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

İşletim sistemi yazmak bir kişinin yapabileceği birşey değil genç, bu ben uçarak tek başıma aya gideceğim cümlesinden daha gerçekçi değil. Mobil dediğine göre arm işlemci mimarisini kullanmayı düşünüyorsun önce ona göre kernel yazacaksın sonrası kolay zaten ister java kullan ister c. sanırım 200 yıl sonra bitirmiş olursun :) Bu alanda birşeyler yapmak istiyorsan açık Linux gruplarına katılman daha mantıklı olur, tabi bunun için iyi düzeyde bir programlama diline de hakim olmalısın. 

burada bakabileceğin bazı projeler mevcut belki aralarından birini sevebilirsin.

darendeli44fenk
14-02-2013, 15:23   |  #3  
OP Taze Üye
8 mesaj

teşekürler Badwizard 

tabiki de tek başıma yapmayı düşünmüyorum.Peki bu Linux gruplarını nereden bulabilirim? Ve bu Linux grupları bana kaç paraya çıkar.

Qromodynmc
14-02-2013, 16:27   |  #4  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

Bi kaç programlama dili bilmeden,Belli bir süre yazılım deneyimi olmadan böyle bi iş,Basitçe; İmkansız.

darendeli44fenk
14-02-2013, 17:40   |  #5  
OP Taze Üye
8 mesaj

Yaşım 16 yardımcı olursanız öğreniriz.

badwizard
15-02-2013, 10:10   |  #6  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Eğer hiç bir programla dili bilmiyorsan başlangıç için html ve javascript öğrenmekle başlayabilirsin bu diller hem çok kolay öğrenilir hemde aklına gelebilecek her yerde çalışabilecek uygulamalar yazabilirsin, ayrıca daha sonrası için kullanmak istediğin programlama dilini seçmene yardımcı olur. ilgini çektiği için halen geliştirilen bir projeyi önerebilirim, firefox os linux kerneli üzerine gecko tabanlı motoru ile çalışan mobil işletim sistemi geliştiriyor, hiç bir programlama bilgin olmadan gruba katılman mümkün olmasada uygulama yazabilirsin, daha sonra iyi bir yazılımcı olursan belki firefox grubunada katılabilirsin kim bilir (:

Firefox os tanıtım sayfası : http://www.mozilla.org/en-US/firefoxos/
Firefox programcıları ağı: https://developer.mozilla.org/en/docs/Mozilla/Firefox_OS

Son Düzenleme: badwizard ~ 15 Şubat 2013 10:10