moderatörlerimizden ram hakkında yardım bekliyorum

spiderman
13-11-2006, 18:30   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

slmlar, sistemimde 512*2=1gb ddr400 kingston dual ram var.ramlerin kodu KVR400X64C3A/512

-ben buna ek olarak 512*2=1 gb ddr400 dual ram eklemek istiyorum.

-ve öğrenmek istediğim aynı model ram mi eklemem lazım ki sistem 2gb dual ramle çalışsın ve ille de tek kutuda 512*2= 1gb dual kit mi almam lazım yoksa bazı arkadaşların forumda dediği gibi ayrı ayrı 512 alıp da yine dual çalıştırabilir miyim???bunu soruyorum çünkü artık bu ramlerin dual kitlerini bulmak çok da kolay olmuyor...

şimdiden teşekkürler...

egemengiga
13-11-2006, 19:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

MOD degilim ama cevap vermeden edemeyecegim; ayni model alman senin yararina olur. baska marka da alsan dual calisir. ayni modelden bence cok rahat bulabilirsin. erisim sureleri ayni olan bellekler daha iyi performans sunar. ve olusacak en kotu durum MAVI EKRAN HATALARIdir. ayri ayri 512 ayni urun koduna sahip bellek bul bence.

bu kadar basit konu icin neden ille MOD istedin anlamadim.

Son Düzenleme: egemengiga ~ 13 Kasım 2006 19:06
CU_GS7
13-11-2006, 19:28   |  #3  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

aaaaa giga MOD olmuşsun..:))

spiderman
13-11-2006, 19:31   |  #4  
OP Taze Üye
11 mesaj

egemengiga saol kardeş tavsiyeler için

ayrıca daha önceki dual ram muhabbetlerini ve bazı arkadaşların öneri ve yaklaşımlarını modların doğru bulmayıp eleştirdiğini gördüm...

bak mesela sen ayrı ayrı 512 ramler al ama aynı kodlu olsunlar diyosun ama ben daha önce modlardan birinin (hangi mod olduğunu ne yazık ki hatırlamıyorum) buna karşı çıktığını ve sadece dual kitlerin dual olarak çalışacak olduğunu söylediğini hatırlar gibiyim...sonuçta da kafam rahat etsin diye modlara danışayım dedim..

spiderman
13-11-2006, 19:32   |  #5  
OP Taze Üye
11 mesaj

ya usta hakkaten çok alemsin,valla türk milletiyiz yaa.hakikaten kıvrak zeka....neyse arkadaşlar konuyu kaynatmayalım...

bu arada modlarımız sizden öneri beklemekteyim....

egemengiga
13-11-2006, 19:59   |  #6  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

kivrak zeka konusunu tam anlamadim...
bu sene dual kit olmayan ayni marka ve urun koduna sahip 2 adet 512Mb 533Mhz bellegi arkadasta kullandim ve dual olarak calisti. markasi da K-DATA denilen taninmamis bir firmanin. acilista dual channel 128-bit olarak yaziyordu. ama ben yine de ayni kodlu kullanirdim. bir ornek daha. elimde 512 ddr400 kingston bellek vardi. gecen mayis ayinda 2x512 kingston hyperX modelinden aldim kit halinde. ve diger bellegi kullanmadim. cunku erisim sureleri farkliydi ve OC yaparken erisim suresini yukseltmek gerekiyor. bu tarz sorunlarla karsilasmamak icin ayni erisim suresine sahip bellekleri kullanmalisin. urun kodunun ayni olmasi yeter.

ayrintili bilgi icin:

bu da TR versiyonu:

zaten bellekginin kodu: KVR400X64C3A/512

yani 64bit. eger anakartinin dual channel destegi varsa 128bit yazar.

egemengiga
13-11-2006, 20:06   |  #7  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

arkadas halen k-data belleklerini dual olarak kullaniyor...

ufuks
13-11-2006, 20:44   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj
viking20
en sinir olduğum kendisine ayrıcalık tanınmasını isteyenlerdir,niye cevap verirsinizki?bırakın MOD lar versin madem öyle.Normali bu.
Başlıgı görünce konuya dahi bakmamıştım.Sonra baktım bizim giga cvp vermiş.Neymiş diye baktım.Keşke herkes bıraksaydı da modlar cvp verecek diye bekleseydi.

spiderman
13-11-2006, 20:47   |  #9  
OP Taze Üye
11 mesaj
egemengiga
kivrak zeka konusunu tam anlamadim...
bu sene dual kit olmayan ayni marka ve urun koduna sahip 2 adet 512Mb 533Mhz bellegi arkadasta kullandim ve dual olarak calisti. markasi da K-DATA denilen taninmamis bir firmanin. acilista dual channel 128-bit olarak yaziyordu. ama ben yine de ayni kodlu kullanirdim. bir ornek daha. elimde 512 ddr400 kingston bellek vardi. gecen mayis ayinda 2x512 kingston hyperX modelinden aldim kit halinde. ve diger bellegi kullanmadim. cunku erisim sureleri farkliydi ve OC yaparken erisim suresini yukseltmek gerekiyor. bu tarz sorunlarla karsilasmamak icin ayni erisim suresine sahip bellekleri kullanmalisin. urun kodunun ayni olmasi yeter.

ayrintili bilgi icin:

bu da TR versiyonu:

zaten bellekginin kodu: KVR400X64C3A/512

yani 64bit. eger anakartinin dual channel destegi varsa 128bit yazar.

egemengiga kardeş kıvrak zeka lafını CU_GS7'nin sözleri üzerine sledim,alıntı yaparak cevapladım sandım ama sadece yanıtla yapmışım,bu yüzden biraz havada kalmış...bu arada yorumlar için sağol kardeşim...

spiderman
13-11-2006, 21:00   |  #10  
OP Taze Üye
11 mesaj
ufuks
viking20
en sinir olduğum kendisine ayrıcalık tanınmasını isteyenlerdir,niye cevap verirsinizki?bırakın MOD lar versin madem öyle.Normali bu.
Başlıgı görünce konuya dahi bakmamıştım.Sonra baktım bizim giga cvp vermiş.Neymiş diye baktım.Keşke herkes bıraksaydı da modlar cvp verecek diye bekleseydi.
kardeş
        1-ben sana karşı ne söledim??bunda alınacak bişey yok...
        2-yorum yapacaksan saygı sınırlarında yap.bak egemengiga da yorum yapmış ama saygı çerçevesinde olaya yaklaşmış,sen de aynı çizgide yorum yapsan daha yakışık alır diye düşünüyorum...
        3-madem modlar cevap yazsın da beklesin diosun o zaman seni hiç ilgilendirmeyen bi başlığa nie ilgisiz bi cevap yazıyosun???
        4- ki benim modlardan cevap beklememdeki tek sebep, daha önce de dual olayının pek çok tartışmayı beraberinde getirmesi ve akabinde modlardan birinden gelen farklı bi yorumun neticesinde tam emin olmaktır...
        5-polemik oluşturmayı devam ettirmemen dilekleriyle....

ufuks
13-11-2006, 21:07   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj
spiderman
ufuks
viking20
kardeş
        2-yorum yapacaksan saygı sınırlarında yap.bak egemengiga da yorum yapmış ama saygı çerçevesinde olaya yaklaşmış,sen de aynı çizgide yorum yapsan daha yakışık alır diye düşünüyorum...
        3-madem modlar cevap yazsın da beklesin diosun o zaman seni hiç ilgilendirmeyen bi başlığa nie ilgisiz bi cevap yazıyosun???
        4- ki benim modlardan cevap beklememdeki tek sebep, daha önce de dual olayının pek çok tartışmayı beraberinde getirmesi ve akabinde modlardan birinden gelen farklı bi yorumun neticesinde tam emin olmaktır...
Sorununu söylersin modlardan biri de cvp verirse verir.Modlara özel bi soru sormak istiyorsan Pm yada mail atarsın.Sorununun cvbını kesinlikle biliyorum ama bana sormamışsın.

spiderman
13-11-2006, 21:17   |  #12  
OP Taze Üye
11 mesaj
ufuks
spiderman
ufuks
viking20
kardeş
Sorununu söylersin modlardan biri de cvp verirse verir.Modlara özel bi soru sormak istiyorsan Pm yada mail atarsın.Sorununun cvbını kesinlikle biliyorum ama bana sormamışsın.
    kardeş sorun var ya da yok benim seninle de bi problemim yok,olamaz da zaten.forumda yeniyim daha seni bile tanımıyorum ama hitab şeklin ve tavrın hoş değil...sana göre yakışık alıyo mu,bana söler misin?

ayrıca benim mod dememdeki amaç daha önce de bu mevzu açıldı ve ayrı ayrı ram al aynı renk yuvalara tak dual olur diyen arkadaşlara karşı modlardan birinin olmaz öle şey dual kit kullanılması lazım dediğini hatırlıyorum,ben buna istinaden modlar yazsın istedim tek bir mod değil yaniii..

heee olur veya olmaz mod mesaj atar atmaz o ayrı bişey ama istem dışı kalp kırdıysak da affola.ben burda kimsenin bilgisini aşağı görmüyorum,kardeş bi baksana mesaj sayına nerdeyse 2000 tane mesajın var....eee 2000 mesaj boşa atılmadı herhalde(aman haaa sakın buradan da az mesajı olanlar üstüne almasın valla kafayı bozarım bu sefer [V] )

ben yoksa dediğim gibi elbette senin ve tüm arkadaşların mesajlarını bekliyorum ama tekrar sölüyorum yanlış anlaşılma olmasın arkadaşlar...

egemengiga
13-11-2006, 21:36   |  #13  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

tamam daha fazla uzatmayalim. iletisim kopuklugu ve yanlis anlasilmalar oluyor. hic birsey olmamis gibi devam edelim lutfen, bilgisi olanlar yazsin. veya benimle karsit gorusu olanlar da yazsin. ben herseyi bilecegim diye bir durum yok. sadece yasanmis ornek verdim. eger aksi durum yasayanlar, dual calistiramayanlar varsa onlar cevap versin.