MONİTÖRDE DİKEY VE YATAY ÇİZGİLER -

mathengineer
15-09-2016, 23:29   |  #1  
mathengineer avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhabalar, 5 senedir kullandığım sistemim var özellikleri en alta yazacağım. Olay başlangıcını anlatayım. Normal şekilde pc yi kullanırken, yani Steam, Chrome açık vs. Origin programını açıp BF4 oyununun ek paketlerini indirmeye karar verdim. İndirmeyi başlattıktan 3sn sonra MAVİ EKRAN ortaya çıktı ve pc kapandı. Daha sonra açıldığında ekranda 2 adet kalın şekilde DİKEY çizgi vardı. Kullanıcı seçme ekranı gelene kadar bu devam etti ve geçmedi. Güvenli modda açmaya çalıştım. Bu da kalın çizgileri yok etti fakat, yüzlerde küçük YATAY ÇİZGİye neden oldu. Daha sonra format attım tüm driver ları kurdum fakat bu işlemleri yaparken çizgiler hep vardı.

Çıkardığım sonuçlar;
- Çözünürlük 800x600 vb gibi düşük iken(ekran kartı driver'ı yüklü değilken) masaüstüne kadar gelip masaüstü işlemleri yapabiliyorum.
-DRIVER'ı yükleyince çözünürlük 1920x1080'e gelince olay patlıyor, kullanıcı seçme ekranına gelince önce ekran rengarenk paramparça gözüküyor ve kısa bir süre sonra  klavye'den tepki alamıyorum(yani pc donuyor).

-- Ekran kartı ve monitor arasındaki kabloyu kontrol ettim. (SORUN YOK).
-- Monitörü kontrol ettim. (SORUN YOK).
-- 2x4GB RAM leri   tek tek denedim ve yerlerini değiştirip denedim. (SORUN YOK).
-- Yedek ekran kartım olmadığı için bir deneme yapamadım. (BELİRSİZ)
-- İşlemci veya PSU ile bir ilgisi var mı bilmiyorum. (BELİRSİZ)

Sistem Özellikleri :
-- ASUS M5A97 ANAKART
-- AMD FX 6100 3.3GHZ  İşlemci
-- AMD ASUS HD 6970 2GB DDR5 Ekran Kartı
-- 2X4GB 1333Mhz RAM
-- 750W  PSU
-- 500 GB HDD

confickerbelasi
16-09-2016, 00:29   |  #2  
confickerbelasi avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 28
925 mesaj

yeni ekran kartı al.

Ekran kartı fırınlamaEkran kartı fırınlama
Fırınlama tekniği ile bozuk olan ekran kartını tekrar çalışır duruma getirmek. Bu işlem DİKKAT ister çünkü ekran kartını fırında çok uzun süre tutarsanız kondansatörler ısıdan dolayı patlayabilir. Bu teknik geçici bir işlemdir bu yüzden yeni bir ekran kartı almanız tavsiye edilir.

https://www.youtube.com/results? ... f%C4%B1r%C4%B1nlama
bunu yap yada...

Guevara
24-09-2016, 01:05   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Ekran kartıyla vs alakalı bi sorun değil bence. Ekranın artık ölüyor gibi gözüküyor yaptırsan bile tekrar aynı sorun ortaya çıkar en iyisi yeni ekran alman. (Aynı sorun 2 defa başıma geldi)