Mozilla Firefox 3.1 Beta 2

viking20
11-12-2008, 18:01   |  #1  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Mozilla Firefox 3.1 Beta 2 ; 7.02 MB

Firefox, Mozilla'dan türetilmiş, oldukça stabil ve kullanışlı, Internet Explorer'a alternatif olabilecek en uygun tarayıcı. En iyi ozellikleri arasında klasik iexplorer solucan ve virüslerinden etkilenmemesi, daha az yamaya ihtiyacı duyması ve "Sekmeli Gezinti" yani bir pencerede birden çok sayfa gezme özelliğidir. Ayrıca internet explorer ile uyumlu çalışabilme ve mevcut ayarları algılayıp kendi içine entegre etme özelliği de mevcuttur.

What’s New in Firefox 3.1 Beta2 :

Firefox 3.1 Beta 2 is based on the Gecko 1.9.1 rendering platform, which has been under development for the past 7 months. Gecko 1.9.1 is an incremental release on the previous version with significant changes to improve web compatibility, performance, and ease of use:
This beta is now available in 54 languages - get your local version.
Added a new Private Browsing Mode.

Added functions to make it easy to clear recent history by time as well as remove all traces of a website.
New support for web worker threads.

The new TraceMonkey JavaScript engine is on by default for web content.

Improvements to the Gecko layout engine, including speculative parsing for faster content rendering.
Removed the new tab-switching behavior based on feedback from users
Support for new web technologies such as the <video> and <audio> elements, the W3C Geolocation API, JavaScript query selectors, CSS 2.1 and 3 properties, SVG transforms and offline applications.
More information.

Son Düzenleme: viking20 ~ 15 Aralık 2008 20:29
Selçuk İslamoğlu
11-12-2008, 18:40   |  #2  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
viking20
En iyi ozellikleri arasında klasik iexplorer solucan ve virüslerinden etkilenmemesi, daha az yamaya ihtiyacı duyması ve "Sekmeli Gezinti" yani bir pencerede birden çok sayfa gezme özelliğidir.
Sorularım olacak...

1. Hangi iexplorer solucan ve virüsleri? Sayınız...
2. Sekmeli Gezinti IE'de de yok mu?

emre__
11-12-2008, 19:24   |  #3  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,519 mesaj

:D gizli mod dese anlayacağız da sekmeli var :D

viking20
11-12-2008, 19:59   |  #4  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

İE ye musallat olan zararlılar burada solucan ve virüs olarak nitelendirilmiş(belirli bir hedef gösterilmeden),kast edilen de bunlar.Firefox un güvenliğinin İE nin üzerinde old. söylenmek istenmiş.Haber alıntı,benim haberim değil,benim hatam(bende şimdi fark ettim)alıntı olduğunu forumda belirtmemem.Ben de bu haberi okusam aynı soruları yöneltirdim.Aynı gün (forumda araştırın ltf.)birden fazla paylaşım yaptığım için ayrıntılarda gözümden kaçan hususlar olabiliyor.İlginize\sorularınıza teşekkür ederim.
daha fazla bilgi için

Edit:ben yıllardır her ikisini birlikte kullanıyorum.Hangisi ile daha çok sorun(donma,kilitlenme,çökme,virüs,....)yaşadın diye soracak olursanız İE ile(e8 Beta yı kast etmiyorum)derim size.Sanırım yukarıda da bu vurgulanmak istenmiş.Favorim Opera dır.

Son Düzenleme: viking20 ~ 14 Aralık 2008 21:57
Selçuk İslamoğlu
11-12-2008, 20:12   |  #5  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Ben de düzeltme yapayım. IE solucanlarıyla kastı, ActiveX objelerinin aslında Firefox'ta "çalıştırılamaması" geliyor. Bir nevi yapamamayı, güvenlik unsuru kabul etmekteler. IE7 sekmeli bir tarayıcıdır ve Firefox 2'den bile daha eski. Şimdi soruna gelince, insanların hala neden IE6'da ısrar etmelerini anlamak mümkün değil, özellikle de IE7 ve IE8'in "crackli" windowslara dahi kurulabilmesine izin verilmişse. Tabi eğer bir kıyaslama yapılacaksa, Firefox'un eski hali Netscape'de de sekmeli gezinti yoktu denebilir. O yüzden en güncel sürümleri kıyaslamak daha uygun olacaktır. (Not: İlk sekmeli gezinti 1999 yılında, myIE --şimdiki Maxthon-- tarafından tarayıcılara kazandırılmıştır)

bwhiteb
11-12-2008, 20:39   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,354 mesaj

Firefox 3.0.4 kullanıyorum bu beta sürümünü sizce yüklemelimiyim yoksa biraz daha bekleyim mi? :D

arasad
12-12-2008, 02:08   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
367 mesaj

Firefox 3.0.4 , explorerır yerine bunu kullanırım gayet sağlıklı her yönden =)  Ben beklicem betayı indirmiyorum.

Kapalı Hesap (91855)
12-12-2008, 05:54   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

bende firefox 4 ün alpha versiyonu var ama hiçbir fark yok neredeyse
4 ü 4 gözle bekliyorum yinede Gülümseme( final sürümünü )

bwhiteb
12-12-2008, 11:31   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,354 mesaj

İndirdim kurdum fakat bazı eklentleri tanımadı ve yeni sekme için buton yok sag tıklayıp yeni sekme demek gerekiyor ayrıca bazı sayfalarda ki reklam;flash vs içerikleri göstermedi hemen sildim tabii :D 3.0.4 e devam

Toxic
12-12-2008, 15:33   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,600 mesaj

paylaşım için saol tam sürüm çıkınca yükleriz :)