MP3 indiren ev kadınına inanılmaz ceza!

CHIP Online
20-06-2009, 17:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

İnternetten MP3 şarkı indirdiği için açılan davayı kazanan kadın, temyizde çıkan kararla şok oldu!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/mp3- ... maz-ceza_13449.html

Resimlerle: "YouTube to MP3 Converter" ile ücretsiz MP3'ler

İnternetten yasa dışı yöntemlerle şarkı indirmek konusunda dünyanın farklı yerlerinde pek çok ceza verildi. Fakat bu hikayeler arasında bir tanesi var ki kolay kolay unutulmuyor. Jammie Thomas-Rasset'ın suçu Kazaa yardımıyla internet üzerinden MP3 indirmekti. ABD'de müzik yapımcılarının haklarını korumak için çaba sarfeden Recording Industry Association of America'nın (RIAA) dava açtığı ilk kişilerden biri olan Jammie, 2007 yılında davayı resmen kaybetmiş ve 220 bin dolar ceza ödemeye mahkum edilmişti.

Temyize giden davada nihayet sonuçlandı ve ortaya 2 çocuk annesi yalnız bir ebeveyn olan Jammie için çok daha kötü bir sonuç çıktı. Minnesota'da ki mahkeme indirmekle suçlandığı 24 şarkının her biri için 80'er bin dolar yani toplamda 1,92 milyon dolar ceza ödemesine karar verdi.

Jammie'nin en büyük şanssızlığı ise RIAA'nın artık az sayıda şarkı paylaşan bireyleri tek tek takip etmeyeceklerini, bu sorunlarını internet servis sağlayıcıları ile birlikte çözeceklerini açıklamasından sadece çok kısa bir süre önce mahkemeye verilmiş olmasıydı. Yani sadece bir iki hafta sonra olsaydı RIAA, Jammie'ye dava bile açmayacaktı.

Tüm konu: MP3 indiren ev kadınına inanılmaz ceza!

İzleyin: Philips GoGear Spark SA2920

Resimlerle: "YouTube to MP3 Converter" ile ücretsiz MP3'ler

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce 24 şarkı için 1,92 milyon dolar biraz fazla değil mi?

PcMaKeR
20-06-2009, 17:45   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Yüzsüzlüğün daniskası.

2 Çocuğu var ve 24 parça indirmiş.

Bazıları var GB lerce müzik indiriyor.

Piyangoda böyle az bilen yada anlamayan kişilere çıkıyor.

Ayıptır be o kadın onu nasıl indirecek.

Yüce Adaleti Amerikanın bu işte.

Yazık ya.

Mustafa Can
20-06-2009, 17:51   |  #3  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

kadına yazık olmuş ya... keşke 2 hafta sonra indirseydi

Süleyman.
20-06-2009, 18:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Kanun ne yazık ki böyle ve piyango bu bayana vurmuş. Adil mi? Bence değil.

Kapalı Hesap (101323)
20-06-2009, 18:09   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,337 mesaj

yazık ya    benim bir  tanıdığım hergün     mb lerce şarkı indiriyor  ve elinde 10 gb şarkı var ama hiç  ceza yemedi  bu kadın 24 şarkı yüzünden   çok büyük bir ceza yiyor çok yazık

Feel Good
20-06-2009, 18:17   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
CHIP Online
Tartışıyoruz: Sizce 24 şarkı için 1,92 milyon dolar biraz fazla değil mi?
Biraz mı bence çok fazla. Ayrıca hiç adil değil bana göre de.

AkyüzCan
20-06-2009, 20:41   |  #7  
Yıllanmış Üye
278 mesaj
dt4
aslında varya kapatacaksın televizyonu, atacaksın gazeteleri, ne sinemaya gideceksin ne bir reklam dinleyip dvd alacaksın batacak bu iyice semirmiş kapitalist yaratıklar o olacak sonunda...adamlar bizim bilinçaltımıza ideolojilerini dayatıyorlar bir de üstüne üstlük para istiyorlar...yok lan harcama kültürünün de bilmemnesinin de....aslında yapmak lazım toplu bir grev anlayacaklar dünyanın bilmemnesini bu ne ya....işin güzel yanı grev başarılı olursa çuvallarla bedava dağıtırlar filmlerini, o zaman bile alan olmayacak işte o zaman o koca yağlı kapitalist suratlarının halinin hemen bir kare ile ölümsüzleştirmek gerek...
Yazını okurken  yıllar öncesine gittim miting alanları timur selçuk güfteleri ve " el pueblo unido jamas sera vencido..."- örgütlü bir halkı hiç bir kuvvet yenemez- pankartlarına;
   fakat maalesefki emperyalizm sanıldığı gibi kağıttan bir kaplan değil ve tekelci kapitalist sistem oyunun kurallarını çok iyi koyuyor.Kamuoyu tepkisi dediğimiz toplumun tüketim konusunda kendi içinde örgütlü karşı çıkışlarının organize olması  ve de sürekliliğinin ORTAK amaç doğrultusunda sağlanması tüketim toplumlarında güzel bir ütopya olarak kaldı hep..Bu tip yorumlarda hep el tahirle aynı görüşte oluyorum.Karşıda olsak,adil değildirde desek yasalarla örülü bir sistemde yapılan fiil suç isnadı ve de ilgili yasa gereği ne ise verilen yaptırım da o.Nihilizm ise sadece ve sadece bir sapma Üzgün

StyleALP
21-06-2009, 10:55   |  #8  
StyleALP avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,601 mesaj

Bu haberi ilk gazetde okumuştum. Cidden çok garibime gitmişti bir okadar da bayana acımıştım. Hayır bir okadar da çocuğu var insan onlara da acıyor. Sadece o kadın değil ki Dünya 'daki neredeyse herkez Internetten Music Download etmekte. Ne yazıkki piyango eltahirin dediği gibi bu bayana patlamış. Üzüldüm !

* Sizce 24 şarkı için 1,92 milyon dolar biraz fazla değil mi?

* Oldukça fazla + çocuklarına acıyorum !

H@ckerCesur
21-06-2009, 11:33   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

bence iyi olmuş. Korsana karşıyım. Böyle ibretlik olaylar olmalı ki korsanın önü kesilsin... Miktar tabiki fazla ama korsanın bitmesi için böyle caydırıcı şeyler olmalı...

Şöyle hırsızlık, tecavüz olaylarında da birkaçını sallandıracaksın ki ibreti alem için birdaha o olacak...

hasanozf
21-06-2009, 12:05   |  #10  
Üye
89 mesaj

Benim merak ettiğim bu kadar parayı bu kadının nasıl ödeyeceği?

mned
21-06-2009, 12:37   |  #11  
Taze Üye
5 mesaj
H@ckerCesur
bence iyi olmuş. Korsana karşıyım. Böyle ibretlik olaylar olmalı ki korsanın önü kesilsin... Miktar tabiki fazla ama korsanın bitmesi için böyle caydırıcı şeyler olmalı...

Şöyle hırsızlık, tecavüz olaylarında da birkaçını sallandıracaksın ki ibreti alem için birdaha o olacak...

="H@ckerCesur" Hahaha isme bak yazdıklarına bakAğzı kulaklarına varıyor önce seni hackerlıktan sallandırırlarsa anlarsın!!!Beğendim

Phoenix_
21-06-2009, 13:12   |  #12  
Yıllanmış Üye
895 mesaj

çok tuhaf bir hadise,şarkı başı 80 bin dolar.Amerikanın adalet yapısını da öğrenmiş olduk.

a.ozcan
21-06-2009, 13:16   |  #13  
a.ozcan avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj

Öğrenmiş olduk öğrenmesinede o kadın o parayı nasıl ödeyecek onu anlamadım ..

waybe
21-06-2009, 13:54   |  #14  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj

yazık olmuş kadına bu para çok para bide kadının 2 çocugu varmış yazık valla

a.ozcan
21-06-2009, 13:59   |  #15  
a.ozcan avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj

Kadın ödeyemez yani o kadar parayı bence.

DaRWeLL
21-06-2009, 15:01   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj

Kadının o kadar parası olsa korsan mp3 dinlemezdi heralde değilmi Gülümseme

heralde hapis cezası alır.tabi o paranın karşılı hapis ne olur o ayrı ..

a.ozcan
21-06-2009, 16:34   |  #17  
a.ozcan avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj

Ömürboyu desek genede yani bi yere kadar. Bu işte burnuma kötü kötü kokular geliyor vardır bir bit yeniği ama hayırlısı.

AkyüzCan
21-06-2009, 17:38   |  #18  
Yıllanmış Üye
278 mesaj

Ne kadar duygusal ve de iyi niyetli bir toplumuz biz;Amerika'daki müzik yapımcılarını hak ihlalinden ceza yiyen kadının -ve de 2 çocuklu- yalan beyandan dolayı misli olarak artırılmış para cezasını nasıl ödeyeceğini düşünüyoruz.Hadi chip online olarak kampanya açıp kadının hesabına para yollıyalım bari;peki dünya üstünü bırak, ülkemizde insanların aylardır ekonomik krizden dolayı maaş alamadan çalışmasına, 3-4 aylık ödenmemiş ev kiraları nedeniyle kapıya konmak üzere olmalarına, bırakın yoksulluk sınırını, çalışan nüfusun büyükçe bölümünün açlık sınırında olmasına da bu kadar duygusal tepki duyuyormuyuz acaba??? Sapla samanı karıştırmak istemiyorum ama ; demeden de duramadım işte.Tamam bu konuda duyarlı olalım da ama önce ulusal her konuda da bu duygusal duyarlılığımızı sürdürelim lütfen....

Son Düzenleme: AkyüzCan ~ 21 Haziran 2009 18:16
Der Rote BaroN
22-06-2009, 00:07   |  #19  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

Hiç unutmam, 2008 yılında Soulseek paylaşım programı üzerinden 130 bin küsür dosya paylaşırken adamın biri ingilizce olarak RIAA'den bahsetmişti. 'Yerinde olsam fişimi çekerdim.' demişti. O günden sonra paylaşımlarımı kapadım. Eminim Telekom da buna benzer bir veritabanı hazırlayabilecek kapasiteye sahiptir.

hknd
25-06-2009, 21:42   |  #20  
Taze Üye
1 mesaj

Günah keçisi nasıl olunur bunun örneği işte. Birilerinin başını iyi yakacaksın ki diğerleri de ibret alsın hesabı.

pckopatxD
26-06-2009, 02:45   |  #21  
Yeni Üye
30 mesaj

saçmalık tabiki herkez mp3 indiriyor ancak  yinede haksızlık olmuş bunu yapıcaklarına mp 3leri internete yükleyenleri bulup cezalandırsalar ya

sarsilmaz_45
26-06-2009, 19:28   |  #22  
Taze Üye
1 mesaj

madenki müzik indirmek yasak neden internete yayınlanıyor ki anlayamadım bu internet ne işe yarayacak ozaman kotadan zaten para ödeniyor müziklerinde korsanımı olur insanların cebinde paravarmı demezler asgeri ücrete tabi tutarlar sonrada korsan diye suçlarlarinternet bir paylaşımdır bende elimdeki filim müzik gibi cd leri arkadaşlarımla paylaşırım bence paylaşmak güzeldir herzamada derler arkadaşlıklar paylaştıkça güzeldir SAYGILARIMLA.