mp4 acil yardım pls

mertkaratas_211
14-12-2008, 00:18   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
27 mesaj

iyi günler bende sony marka(sahte sony) mp4-mp5 player var geçenlerde şarjda fazla unutunca devre şarjı kesmeyip devam etmiş ve batarya şişmiş bu yüzden bataryasını söküp cep telefonu bataryası(nokia bl 5c 6100 bataryası)taktım fakat batarya sığmadığı için bataryanın üstündeki plastik kısmı kırdım sanırım orada bir devre varmış ne devresi olduğunu bilmiyorum.. ben bu şekilde kullansam ne olur acaba o devre şarj etme devresi mi yoksa başka bir işe mi yarıyor bana acil yardım edermisiniz. vereceğiniz cevaba göre bataryayı sökücem...

bwhiteb
14-12-2008, 00:22   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,354 mesaj

bence teknik destek için profesyonellere başvur.sonuçta ürün kırılmış

mertkaratas_211
14-12-2008, 00:33   |  #3  
OP Yeni Üye
27 mesaj

ya teknik destek derken garantisi yok zaten yurt dışından hediye olarak geldi. daha bana geleli bugun 4. günü oldu dun arızalandı bugun pili taktım yada şöyle diyeyim bu batarya sorun çıkarmaması için kaç dk yada kaç saat şarjda tutmam idealdir(devre olmadığı için patlama yada şişme yapmaması için)

waybe
14-12-2008, 00:34   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj

valla arkadaşım resim falan yok olsada bizde aldıgın sonuz iyi olamaz sonuçta görmek lazım enine boyuna sen en iyisi bi servis e göster (tekrar jarz için pc veya başka bi aleti kullanma pc nin usblerini yaka bilirsin)

mertkaratas_211
14-12-2008, 00:44   |  #5  
OP Yeni Üye
27 mesaj

arkadaşım  cihaz usbden normaldede şarj olmuyor nokia tl gibi şarj aleti var ayrı onunla şarj oluyor usb taktığında bütün şarj bitiyor yani senin anlayacağın usb sadece data için şarj için değil.... ve verdiğim linkte bataryanın söktüğüm bölümlerini göreceksiniz işaretledim  http://img228.imageshack.us/img228/5485/11111nq7.jpg

Son Düzenleme: mertkaratas_211 ~ 14 Aralık 2008 00:46
trinity
14-12-2008, 00:47   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj

bence sakat bi iş olmuş ona günenipte onu elektriğe takma derim ne olcağına gelince sonunda bi araz mutlaka çıkar orası işe yaramıyor olsaydı  onun oraya koymzlardı kullnama bence onu

mertkaratas_211
14-12-2008, 00:50   |  #7  
OP Yeni Üye
27 mesaj

valla şu anda şarjda tam 45 dk oldu:D sorun yok gibi geldi ama o devre ne işe yarıyor

trinity
14-12-2008, 00:52   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj

elektronik veya elektrik mezunu bir arkadaş yanıtlarsa daha doğru olacak böyle olmayacak yoksa kesin konuşmak lazım

bwhiteb
14-12-2008, 00:52   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,354 mesaj

tahminimce durum şöyle mp4 bataryası sabitti yani çıkmaz fakat sen zorlayınca onu tutan parçayı kırdın.Beğendim çok önemli olmasa gerek

mertkaratas_211
14-12-2008, 10:16   |  #10  
OP Yeni Üye
27 mesaj

ya bencede önemsiz bir parça gibi geldi söktüm:):) ama merakda ediyorum o devre ne işe yarıyordu??

irfankeskin61
21-12-2008, 16:16   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,248 mesaj

Mert bende de sony marka mp5 player var. anırım aynı ürün. Şu aralar cihazda sanırım bilgisayardan gelen bir virüs nedeniyle yazılımsal problem yaşıyorum. Tamir için ürünün cdsini istediler benden fakat ürün bana hediye edildiğinden CD'sine erişemiyorum. Acaba sende alette kullanılan yazılım (CD) var mı? Var sa upload edebilirmisin? Birde sanırım ciazına nokya batarya takmışsın bende de kullanmadığım bir batarya var (BL-5C). Acaba bunu cihazın bataryasına paralel bağlayıp şarj dayanma süresini uzatabilir miyim?

Son Düzenleme: irfankeskin61 ~ 21 Aralık 2008 16:20
mertkaratas_211
30-12-2008, 18:57   |  #12  
OP Yeni Üye
27 mesaj

arakaşım k bakma vaktim olmadığından hemen cevap veremedim bnm mp5'in cdsi yok malesef ve ben nokia bataryası taktım fakat  kendi bataryası arızalanıp şiştiği için taktım. eğer bataryan bozuksa nokia bataryasi güzel benimki kalın bataryaydı amperide yüksekti 7 saaat filan kesintisiz film izleyebiliyorum.ayrıca ben bl5c yi taktığım zaman batryanın üstündeki şarj kesme devresini koparttım. eğer sende yapacaksan ve batarya makineye sığıyorsa tirek lehim at sığmıyorsa benim gibi devreyi sökmen gerekiyorsa dikkat etmeni öneririm kısa devre yaptırma tehlikeli olabilir. bağladıktan sonra lehim ayaklarının oradaki yalıtımı iyi yap kısa devre yapmasın hem sana zarar verebilir hemde cihazına bunun için en basit yöntem sıcak silikon sıkabilirsin lehimlerin üstüne böylelikle kısa devre yapmasını ve kablonunda kopmasını filan engelleye bilirsin. ama tekrar diyorum kısa devre yaptırmamaya dikkat et ve kutupları sakın karıştırma. eğer bağlantı yaparken batarya ısınırsa fark edersen bağladığın kabloları söküp bakmanı öneririm kısa devre yaptığı için birden ısınır ve patlayabilir batarya. işallah yardımcı olabilmişimdir....

irfankeskin61
01-01-2009, 02:31   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,248 mesaj
mertkaratas_211
arakaşım k bakma vaktim olmadığından hemen cevap veremedim bnm mp5'in cdsi yok malesef ve ben nokia bataryası taktım fakat  kendi bataryası arızalanıp şiştiği için taktım. eğer bataryan bozuksa nokia bataryasi güzel benimki kalın bataryaydı amperide yüksekti 7 saaat filan kesintisiz film izleyebiliyorum.ayrıca ben bl5c yi taktığım zaman batryanın üstündeki şarj kesme devresini koparttım. eğer sende yapacaksan ve batarya makineye sığıyorsa tirek lehim at sığmıyorsa benim gibi devreyi sökmen gerekiyorsa dikkat etmeni öneririm kısa devre yaptırma tehlikeli olabilir. bağladıktan sonra lehim ayaklarının oradaki yalıtımı iyi yap kısa devre yapmasın hem sana zarar verebilir hemde cihazına bunun için en basit yöntem sıcak silikon sıkabilirsin lehimlerin üstüne böylelikle kısa devre yapmasını ve kablonunda kopmasını filan engelleye bilirsin. ama tekrar diyorum kısa devre yaptırmamaya dikkat et ve kutupları sakın karıştırma. eğer bağlantı yaparken batarya ısınırsa fark edersen bağladığın kabloları söküp bakmanı öneririm kısa devre yaptığı için birden ısınır ve patlayabilir batarya. işallah yardımcı olabilmişimdir....
İlgilendiğin için sağol Mert. Ancak dediğin 7 saat kesintisiz film izleme olayı bana pek mantıklı gelmedi eğer öyleyse MP5 Playerin kendi bataryasına ihtiyacı yok sayılır. Çünkü kendi bataryası film modunda 2 saat zor dayanıyo bende. Lehim falaişini hallederim bağlantısını yaparım onda sorun olmaz. Senin yaptığın gibi bataryanın başlığını çıkarmama da gerek yok sığıyo böyle yalnız bataryanın 3 tane çıkışı var. Hangisi hangi kutup bilmiyorum üzerinde de yazmıyo. Acaba hangi çıkışı hangi kabloya bağlamam lazım sen daha önce yaptığın için biliyosundur. Yardımcı olursan sevinirim.

Batarya: BL-5C
         1020 mAh
         3.7V
acaba bu akım ve gerilim cihaz için normal mi?