MS ACCESS HATASI

HPQ-User
20-05-2009, 21:30   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Hakan sormuş:
Microsoft Access (xp) ile yapmış olduğum birkaç program var elimde. Sürekli kullanıyordum. Şöyle bir olay oldu. Hard diskimi formatlayıp Windowsu (xp) yeniden kurdum. Ofis yazılımını da (Microsoft Access (xp)) kurduktan sonra, hard diskin içindeki başka bir bölgede olan Access dosyasını açtım. Fakat programdaki butonlar artık çalışmıyor. Butonlardan birine tıkladığımda ise şu mesajı veriyor:

””” Olay Özellik deyimi ayarı olarak girdiğiniz Tıklatıldığında deyimi hataya neden oldu:Microsoft Access ile OLE sunucusu veya ActiveX Denetimi arasındaki iletişim sırasında bir sorun ortaya çıktı.
*Deyim, bir makro adı, kullanıcı tanımlı işlev adı veya [Olay Yordamı] ile sonuçlanmıyor.
*Bir işlevi, olayı veya makroyu değerlendirme hatası olmuş olabilir.”””
Yeni buton ekliyorum veya Access ile yeni bir program yapıyorum, ama onlarda da aynı hata mesajı çıkıyor. Bilgisayarı daha önce de defalarca formatlayıp yeniden kumama rağmen böyle bir durumla karşılaşmamıştım.
Aynı şekilde Microsoft Access (2007)’de de ne eski ne yeni yapılan butonlar çalışmıyor.  Tek farkla. Bunda yukarıdaki hata mesajları çıkmıyor.
Nasıl bir çare bulabilirim acaba, yardımcı olursanız sevinirim.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Diğer
Sistem Özellikleri:
Pentium 2,4 Ghz İşlemci 1 GB Ram 120 GB Hard Disk 256 MB. Ekran Kartı

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; InfoPath.2; .NET CLR 2.0.50727)

HPQ-User bu faydalı başlığı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Arkuzgun
16-09-2019, 21:59   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

10 yıl geçmiş sorun çözüldü mü acaba?

Aynı sorunu yaşıyorum. Güvenilir klasörde, yeni bir Access dosyası açtım. Formda yordam çalıştıramıyorum.

İzmirlifare
07-12-2019, 22:33   |  #3  
İzmirlifare avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
1,391 mesaj

Biraz ters saçma bir cevap olucak ama asc gibi bir program ındırıp kayıt defterı temızlıgını denedınız mı ?

KingoftheMountain
23-01-2020, 13:02   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Bu hatanın olmasının sebebi artık Windows XP gibi Microsoft yazılımlarının bırakılıp yeni yazılımları olan  Windows 10' a kullanıcı geçirebilmektir. Bu işlemi yapabilmek için de artık çoğu Windows XP' de yürütülebilen programların senkronizasyon sıkıntıları olabiliyor. Sizdeki sıkıntıların oluşma sebebi tam da budur. Bu yüzden yazdığın programın kodlarını Windows 10' un yeni sistemine uyarlarsan olacağını düşünüyorum. İnşallah işe yarar ve kodlarını kullanırsın :D

NOT: Bazen format atarken bu senkronizasyon işlemi için bazen bazı dosyalar siliniyor veya değiştiriliyor, aklında bulunsun.