MS, Avrupa'ya IE'siz Windows 7 gönderiyor

CHIP Online
12-06-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Avrupa Komisyonu'nun baskıları sonuç verdi, Microsoft Windows'tan Internet Explorer'ı çıkarttı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/MS-A ... nderiyor_13308.html

Resimlerle: Windows 7'ye doğru bir adım daha: Sürüm 7201

Avrupa Birliği'nin Microsoft'u internet tarayıcısı konusunda tekelcilikle suçladığı dava devam ederken, bilişim devi Internet Explorer ısrarında geri adım attı. Konuyla ilgili bir yandan Avrupa'daki bilgisayar dağıtıcılarına özel olarak bilgi verilirken, diğer yandan Microsoft'tan Dave Heiner konuyla ilgili açıklamayı blog'undan yaptı. Heiner: "Devam eden yasal süreç nedeniyle Avrupa'dan Windows 7'ye Internet Explorer'ı dahil etmek yerine IE'yi ayrı olarak ve dağıtıcılar veya kullanıcılar tarafından kolaylıkla yüklenebilir şekilde sunacağız" diye yazdı.

"Avrupa için özel hazırlanan Windows 7 sürümlerinde başka hiç bir değişiklik olmayacak" diyen Heiner, kullanıcıların bir internet tarayıcısına nasıl sahip olabileceklerini ise şöyle açıkladı: "PC'lerini aldıklarını satıcıdan istedikleri tarayıcıyı yüklemesini isteyebilir, dağıtıcı firmalar kendileri satış öncesi istedikleri tarayıcıyı yükleyebilirler veya kullanıcılar PC'lerine tercih ettikleri tarayıcıyı kendileri yükleyebilirler".

Tüm konu: MS, Avrupa'ya IE'siz Windows 7 gönderiyor

İzleyin: XP Mode Böyle çalışıyor

Resimlerle: Windows 7'ye doğru bir adım daha: Sürüm 7201

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu yöntem sorunları çözer mi?

PcMaKeR
12-06-2009, 11:39   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Avrupa Birliğine bir kilo Kına veriyoruz.
Operayla birlikte kullanırlar artık.

Ahmet Ertuğrul
12-06-2009, 11:52   |  #3  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj

Tartışıyoruz: Sizce bu yöntem sorunları çözer mi?

Çözer. Sonunda yola geldi Microsoft. Ama şahsen IE 8'siz bir Win 7 istemem ben.

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 12 Haziran 2009 11:52
Kapalı Hesap (53751)
12-06-2009, 11:55   |  #4  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Ortada çözülecek bir sorun olduğuna inanmıyorum. Microsoft'un en doğal hakkıydı. Nasıl Mac OS Safari ile geliyorsa Windows'unda IE ile gelmesi o kadar normal bir şey, Windows'un çok tercih edilmesi biraz zararına oldu galiba.

Ahmet Ertuğrul
12-06-2009, 13:16   |  #5  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Zaten Windows Update'in sitesine girmek için IE gerekli. Hoş gerçi otomatik güncellemelerle IE'siz halledilebiliyor ama. Ben zaman zaman siteye girip kontrol ederim. Bu yöntemi IE'yi sistemin bir parçası sanıp, başka tarayıcılardan haberi bile olmayan ve bu yüzden kullanmayan bireylerin yararına görüyorum. Tıpkı işletim sisteminden haberi olmayan Linux'ı ya da MacOS'u duymamış, işletim sisteminin ne olduğunu bilmeyen, kendine verildiği gibi kullanan insanlar gibi.

Kapalı Hesap (91855)
12-06-2009, 14:26   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

bu sorunu çözecek tek bir yol var
windows kurulumunda advanced diye bi menü olcak mac gibi
oradan isteyen istediklerini çıkarcak kafasına göre sistem kurcak

desx
12-06-2009, 17:50   |  #7  
desx avatarı
Yıllanmış Üye
143 mesaj
PcMaKeR
Avrupa Birliğine bir kilo Kına veriyoruz.
Operayla birlikte kullanırlar artık.
aynen. bu uygulama beni daha çok diğer tarayıcılardan soğuttu, inadına sadece ie8 kullanıcam

medjai01
12-06-2009, 18:58   |  #8  
medjai01 avatarı
Üye
67 mesaj

MacOs da safari neredeyse tüm linux işletim sistemlerinde firefox yuklu iken windows işletim sistemlerindeki explorer e takmaları sacmalık ama bu davayı acanlar kendi tarayıcılarını ekletmek istediler ama microsoft kendi eli ile rakiplerinin tarayıcını dagıtmaktansa internet explorer cıkartmayı tercih etti

Ahmet Ertuğrul
12-06-2009, 19:42   |  #9  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Apple ve Linux'ın işletim sistemlerinin kullanım yüzdesi Microsoft'unkiler kadar değil. Onun için onlar tarayıcı üreticilerinin dikkatini çekmiyor.

Hiper£l£v£nKids
12-06-2009, 21:27   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj

Fazla kullanılması yada kullanılmaması önemli değil.Eğer sen o konuda bir başkasına dava açtıysan sende uyacaksın.

Ahmet Ertuğrul
12-06-2009, 22:46   |  #11  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Davayı tarayıcılar açmadı mı zaten?

Fattur
15-06-2009, 18:19   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Bu yöntemi IE'yi sistemin bir parçası sanıp, başka tarayıcılardan haberi bile olmayan ve bu yüzden kullanmayan bireylerin yararına görüyorum.

IE yi tamamen silmemelerin nedeni ie nin işletim sisteminin inteernetle bağlantısı arasında bel kemiği haline gelmiş olması olmasın?
Ie yi pc inden kaldırmaya çalışınca windows uyarıyor internet gitti internet geldi diye 3-4 kez.Kısacası ie windows la beraber gelmeli ki buda zaten ms nin en büyük hakkı.Araba yaptıysan içine kendi ürettiğin parçayı koymayı tercih edersin değilmi?
Bunda aynen onun gibi...

Ahmet Ertuğrul
15-06-2009, 19:06   |  #13  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

IEsiz verecek olursa ki, vermesi taraftarı değilim daha önce söyledim. O bel kemiği falan olmaz, ona göre bir ayar çekerler işletim sistemine zaten.