Ms dos sorunu

eren601905
29-01-2009, 09:50   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
35 mesaj

Bilgisayarımı açıyorum biraz internette falan dolaşıyorum sonra bir bakıyorum pps.exe-nmat.exe adında bir ms dos uygulaması açılıyor bu dosyaların c de olduğunu gördüm ve sildim ama bidaha çıkıyor ne yapmalıyım AğlıyorAğlıyorAğlıyorAğlıyorlütfen yardımmAğlıyorAğlıyorAğlıyorAğlıyorAğlıyor

Techno_maynaQ
29-01-2009, 10:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
165 mesaj

Sanırım daha yeni ortaya çıkmış bir Trojan. Biraz araştırdım ve yorumlara göre internette bağlanıp bilgisayarını saldırılara açık bir hale geitiriyor. Çözüm yolları:

-Sistem geri yüklemeyi kapat,
-Güncel bir antivirüs ile tarama yap (trial versiyonlarla bile temizleme işlemi yapabilirsin),
-Sistem temp doayalarını silen program ile sistem temziliği yap (Ccleaner olabilir),
-Ekstra olarak Anti Malware ile de tarama yapabilirsin (Malwarebyte's Antil Malware olabilir)

Eğer İngilizce bilgin varsa aşağıdaki siteden takip edip daha günce yöntemleri öğrenebilirsin. McAfee, Kaspersky ve Symantec bazen trojanlar için ücretsiz temizleme araçları yayınlıyorlar. İnternettten Trojan adı ile aratıp bu araçlara da ulaşabilirsin.

keshkesh
29-01-2009, 10:25   |  #3  
keshkesh avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
910 mesaj

bunların yanında sadece combofix i de deneyebilirsin http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe

bayağı başarılı bir uygulama... hijackthis ve antivirus ile farkedilemeyen rootkitleri de temizleyebiliyor.

eren601905
31-01-2009, 12:13   |  #4  
OP Yeni Üye
35 mesaj

tamam Ccleaner işe yaradı