msata ssd hakkında yardımıncı olur musunuz?

emrah28
01-02-2014, 10:04   |  #1  
emrah28 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

merhaba,ben Q47W650SR02
MONSTER® Q47W650SR02 15.6" marka laptopa msata yuvasına 120GB Kingston® SMS200S3/120G mSATA SSD Disk SATA-III 6GB/sn ssd almayı düşünüyorum.
yalnız bazı yorumlarda okuduğum kadarıyla msatalarda ssdler bahsedilen performasnı veremiyor diyorlar.(mstalar sata 2 destekli diyorlar )şahsen okadar para veripte öyle performasn kaybı yaşamak istemiyorum.bu bilgi doğrumudur yani msata ssdler msatada iddia ettiği hızı ve performansı veremiyormu?(dvd sürücüsü sökmek,hdd kutusu ve normal ssd almak hem yaklaşık aynı fiyata gelir hem biraz uğraştırır hemde dvd kullanamayız diye msata düşünüyorum.)yardımcı olursanız çok sevinirim.

DiamondMines
01-02-2014, 12:26   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: emrah28  
merhaba,ben Q47W650SR02
MONSTER® Q47W650SR02 15.6" marka laptopa msata yuvasına 120GB Kingston® SMS200S3/120G mSATA SSD Disk SATA-III 6GB/sn ssd almayı düşünüyorum.
yalnız bazı yorumlarda okuduğum kadarıyla msatalarda ssdler bahsedilen performasnı veremiyor diyorlar.(mstalar sata 2 destekli diyorlar )şahsen okadar para veripte öyle performasn kaybı yaşamak istemiyorum.bu bilgi doğrumudur yani msata ssdler msatada iddia ettiği hızı ve performansı veremiyormu?(dvd sürücüsü sökmek,hdd kutusu ve normal ssd almak hem yaklaşık aynı fiyata gelir hem biraz uğraştırır hemde dvd kullanamayız diye msata düşünüyorum.)yardımcı olursanız çok sevinirim.

mSATA slotu var oraya bulup takacaksın nerde olduğunu biliyor musun? SATA II hızında bile çalışsa her hangi bir sabit diskden çok daha hızlı olacaktır kafana takma SSDler çok hızlı.

emrah28
01-02-2014, 13:02   |  #3  
emrah28 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj
Alıntı: DiamondMines  

mSATA slotu var oraya bulup takacaksın nerde olduğunu biliyor musun? SATA II hızında bile çalışsa her hangi bir sabit diskden çok daha hızlı olacaktır kafana takma SSDler çok hızlı.

evet.aslına bakarsan okadar para verdikten sonra o hızın tamamını ya da tamamına yakınını kullanmak ister insan.2 seçeneğim  var

1.hdd kutusu alıp dvd sürücüsünü çıkartıp oraya takacağım ve eski hddem ile birlikte kullanacağım.(dezavantajı dvd sürücüsü olmayacak.ssd hdd ile hdd kutusu almak gerekecek.)

2.msatadan takılan ssd hdd alacağım ve dvd sürücüsü+eski hdd ile birlikte uğraşmadan ek aparata gerek kalmadan kullancağım.(dezavantajı tabi doğruysa msatadan takılan ssdler direk sata 3ten takılan ssdye oranla daha düşük performans gösterir diyorlar)

Altını çizerek soruyorum hocam,msatadan takdığım ssd aynı performanstaki direk sata 3 takılan ssden daha düşük performans mı veriyor?