MSI 870A-G54 anakarta uygun bellek

exeriste
02-12-2015, 12:51   |  #1  
exeriste avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
4 mesaj

MSI 870A-G54 anakarta uygun ram hangisi olur,bende hyperx genesis 2x2 gb 1600 mhz cl9 , ram var ama malum oyunlar 8 gb altını neredeyse kabul etmiyor..şimdiden teşekkürler almayı düşündüğüm bellek bu Kingston 4GB Hyperx Savage RED DDR3 1600MHz CL9 PC Ram uyarmı  http://www.vatanbilgisayar.com/k ... mhz-cl9-pc-ram.html dört ram slotu var ben 2x2x4 bu şekilde kullanmak istiyorum bu şekilde olurmu tabii bu ram uyarsa.teşekkürler

Son Düzenleme: exeriste ~ 02 Aralık 2015 13:02 Neden:
ihalilcoban
02-12-2015, 13:29   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
384 mesaj

Öncelikle anakartının ram desteğine baktığımız zaman maksimum 16 GB. 1600 Mhz ram O.C ile mümkün. Ram slotların duble channel destekli. Burada dikkat etmen gereken aldığın veya alacağın ramların DS SS olayı. Eğer aldığın ram DS ise arada bir slot boş bırakarak ramları yerleştirmen lazım ki bu şekilde de kit özellikli bir ramı maksimum 4x2 şeklinde takabilirsin. SS türü ram olursa onlarda slot farketmez 4x4 şeklinde kullanabilirsin. Mevcuttaki ramların 2GB olduğu için yanyana veya araya bir slot boşluk bırakarak takmanda sıkıntı olmaz ama 4GB tek modül ram olunca işin rengi değişiyor. Almayı düşündüğün 4GB Hyperx Savage RED DDR3 1600MHz CL9 anakartına uyar fakat eski ramlarının sadece biriliyle kullanabilirsin. Birini mavi olan slota diğerini de siyah olan slota takıp çalıştırabilirsin herhangi bir sıkıntı olmazsa.

ihalilcoban bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
exeriste
02-12-2015, 13:49   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

bellegin ds yada ss oldugunu nasıl anlayabiliriz,şuan anakarttaki hyperx genesis ramler dual şeklinde 1600 mhz o.c şeklinde çalışıyor sıkıntı yok,sanırım 2x2x4 yapınca belirttiginize göre olmaz o zaman 2x4 şekle döneceğiz ki buda şu sonucu çıkartıyor 4 gb ram alıyor gibi görünüp 2 gb ram takmış oluyoruz.yada 4x4 gb ram almak bu ekstra 100 tl daha demek :(

ihalilcoban
02-12-2015, 13:57   |  #4  
Yıllanmış Üye
384 mesaj

Ramın DS SS olduğu anakartın desteklediği bellek listesinde oluyor normalde. Senin anakartın sitesinde göremedim. Ram üzerindeki nuramadan da bulunabiliyor sanırım. Daha önce benzer içerikte konu açan arkadaşlar oldu. O konularada bir göz at istersen.

Düzeltme: Anakartın sitesini detaylı incelediğimde bellek destek listesini buldum.Burada bir bak. Hangi marka ramı ne şekilde kullanacağını detaylı bir şekilde vermiş. Memory modules başlığında.

Son Düzenleme: ihalilcoban ~ 02 Aralık 2015 14:05
ihalilcoban bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
exeriste
02-12-2015, 14:17   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

saolasın usta,baktım kıngstonların hepsi tedavülden kalkmış :( sanırım kıngston savage modellere yöneleceğim şuan.kampanya kovalamam gerek..

exeriste bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
ihalilcoban
02-12-2015, 14:33   |  #6  
Yıllanmış Üye
384 mesaj

Rica ederim. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Bilgisayar dünyası çok geniş ve çok çeşitli varyasyonlar var. Bazı şeyleri deneyerek öğreniyorsun :)

exeriste
04-12-2015, 00:55   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: ihalilcoban  
Rica ederim. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Bilgisayar dünyası çok geniş ve çok çeşitli varyasyonlar var. Bazı şeyleri deneyerek öğreniyorsun :)
 evet usta 4x4 savage ramleri aldım. Ve anakart hepsini tanıdı ilk iki sıraya 4x4x2x2 şeklinde takılı. İlk taktigimda açılışta hata verdi ramleri deneye deneye yerlerini buldum.ilk taktigimda şimdiki gibiydi.hata verdi bende biostan 1333 MHz indirip tek tek hata bitene kadar demedim hata verdigi slotta outo yaptım 1600 MHz yaptım 1333  MHz yaptım hangisine hata vermediyse devam ettim şuan/1600  MHz de sorunsuz çalıştı bu yöntem ile..şuan sistem 12 GB bellek oldu.birkac yılı kurtardık gibi :)

Son Düzenleme: exeriste ~ 04 Aralık 2015 01:28
ihalilcoban
04-12-2015, 16:01   |  #8  
Yıllanmış Üye
384 mesaj

Sorunu çözdüğüne sevindim. Önemli olan sorunu çözmeye nereden başlayacağını bilmektir. Biz burada sana başlangıç noktasını göstermeye çalışıyoruz. Gerisi senin becerine kalıyor ve gördüğüm kadarıyla sen de bu işi becerebiliyorsun :) Başarılarının devamın dilerim. Bilgisayarınla geçireceğin Sıkıntısız günler dileğiyle.