MSI Kombustor Aşırı Isınma!

PhysiC
14-04-2010, 21:46   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

Merhaba, Nvidia 8800GT kartıma o/c denemesi yapmaktayım. Aslında ihtiyaç duyduğumdan değil şayet merak ettiğim için yapıyorum. Tüm bilgisayarın sürücüleri güncel. (Ekran kartı 197.45) RivaTuner ve 3DMark06 ile düzenli olarak denemeler yaparken anklıma geldi CPU için stabilite testi var GPU için niye olmasın? Bunun üzerine biraz araştırdım ve MSI Afterburner ile birlikte gelen Kombustor adlı bir stabilite programı varmış. Ben de hem Afterburner'ın Rivatuner kullandığını hem de MSI gibi bir firmanın yaptığını görünce hiç tereddüt etmeden indirdim. O/C denemelerim fazla başarılı geçmedi (artık her nedense bizim buraların çok sıcak olmasından mıdır) ama Kombustor'ı çalıştırdığımda GPU çok aşırı ısınmaya başlıyor. En son 96C'ye ulaşınca kapattım ekran kartı yanar manar diye. Sıcaklık ölçümünde Rivatuner'ı kullanıyor zaten. Peki stabilite testlerinde böyle aşırı yüksek sıcaklıklar normal midir? Özellikle belirteyim bunlar o/c yapmadanki sıcaklık. Ayrıca sıcaklık ölçümünde bir sorun olduğundan şüpheliyim çünkü GPU boştayken 65-70C. Ayrıca fan hızı otomatik moddayken %40-50 civarı. %100 e getirdiğimde 3-4C anca iniyor. Üstelik fan sesini az çok duyuyorum. Aynı şey SpeedFan içinde geçerli. Ayrıca bilgisayarı aldığımda kasasında kendinden sıcaklık ölçüm aleti vardı. Daha önce fazla takmamıştım ve dolayısıyla gerçekçiliğini kontrol etmedim. Ama onda VGA sıcaklığı 29-32C. Kombustordaysa sağ yukardaki GPU o kadar kırmızı ki herhalde alev fışkırcak (ki SpeedFan'da öyle)... Siz bu duruma ne diyorsunuz? Acaba gerçekten çok mu sıcak GPU yoksa ölçümde mi sorun var?

Sistem:
Intel Core 2 Quad Q6600 - CPU
Zotac Nvidia GeForce 8800GT - GPU
Samsung 500 GB 7200rpm - HDD
Kingston 2x2GB 800 mhz - RAM
Asus P5K SE

Son Düzenleme: PhysiC ~ 14 Nisan 2010 21:58
Banned
14-04-2010, 23:19   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Oc. denemeleri yaparken ısınması gayet tabi normaldir. Sonuçta götürebileceğinin üzerinde yüklenerek zorlanması sağlanıyor. 65-70 dereceler boştayken yüksek. Fan ve ızgarayı temizleyip termal macunu yenileyebilirsiniz. Ayrıca bu gereksiz denemeler başınıza iş açabilir, boşverin, uğraşmayın.