Muhtemel Ekran Kartı Arızası ve Sonrası

murat guler
21-05-2019, 23:04   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
176 mesaj

Merhaba Arkadaşlar

Masaüstü bilgisayarımda bir sıkıntı var. Bilgisayar oyun oynatma haricinde bütün işleri sorunsuz yapmasına ragmen bir oyuna girmek istedigimde oyunun arayüzünden sonra donuyor (bir çok oyun denedim). 3D Mark Professional Editon grafik testi de 20-25 saniye çalıştıktan sonra donuyor. Sorunun Asus Strix Nvidia GTX 970 ekran kartım oldugunu tahmin ediyorum. Kartı söküp saç kurutma makinesi ile soguk hava üfürerek temizleyip geri taktım, bir işe yaramadı. Driverını güncelledim, bu da fayda etmedi. Sormak istediklerim...

1. Sorun işletim sistemi olabilir mi, format atmanın bir faydası olur mu?
2. Ekran kartının garantisi bitti, İstanbul'da kartı tamir ettirebilecegimiyi bir tamirci biliyor musunuz ya da tamir ettirmeye deger mi.
3. Muhtemel bir upgrade için Intel I5 Skylake 6600K (@4400 Mhz) işlemcimin %100 kapasite ile çalıştırabilecegi, darbogaz olmayacagı en iyi ekran kartı hangisidir (Nvidia RTX 2060 ). İş güç nedeniyle uzun süredir donanım piyasasını takip etmedigim için bu konulardan iyice uzaklaştım.

Teşekkürler

Son Düzenleme: murat guler ~ 22 Mayıs 2019 19:15 Neden:
klyglsn
22-05-2019, 21:41   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

ekrankartları günah keçisi değildir belki sorun ramdendir belki işlemciden veya oyunun için  directx veya diğer programlar belkide bozulmuştur eniyisi şüphelendiğin parçayı başka bir pcde test etmektir ekrankartınıal  bir arkadaşının veya bir bilgisayarcıda veya bir internetcafede  bir test ettir bakalım aynı sorunu yaşayacanmı

excel_mustafa
23-05-2019, 18:33   |  #3  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

kapanma sorunu genelde psu yada anakart kaynaklıdır. kasayla gelen düşük wattlı kalitesiz bir psu kullanıyorsan derhal psu yu değiştirmelisin. psu yeterliyse anakartı servise gönderebilirsin.

murat guler
23-05-2019, 19:13   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
176 mesaj

PSU gayet iyi, uzun süredir sorunsuz kullanıyorum.

https://www.bjorn3d.com/2008/09/ ... al650-650-watt-psu/

Yarın ekran kartı ve ramleri söküp Kadıköy'de tamircilere gösterecegim, bakalım ne diyecekler. Kasam çok agır ve anakartı sökme çok zahmetli oldugu için anakartı en sona bıraktım.

murat guler
29-05-2019, 13:39   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
176 mesaj

Biraz ugraştıktan sonra sorun çözüldü arkadaşlar.

Ekran kartı sürücüsünü güncelleme de işe yaramayınca kartı söküp Kadıköy'de bir tamircide Furmark vb. programlarla test ettirdim. Kartta sorun çıkmayınca ben de eve dönüp diger sistem bileşenlerine odaklandım. Ramleri Memtest 86+ ile test ettim, onlar da sorun çıkarmadı. Yaklaşık 3.5 yıldır 1.35V ile 4.4 Ghz'de overclocklu çalıştırdıgım I5 6600k işlemcimi default ayarlara çekince sorun çözüldü. Belli ki bu süre boyunca overclocklu çalışma işlemciyi yıpratmış. Voltajı arttırarak 4.4 Ghz'de stabiliteyi tekrar saglardım belki ama ben bunun yerine işlemciyi daha az yıpratma adına overclocku azaltmayı tercih ettim. Önce işlemciyi söküp termal macununu yeniledim, sogutucu fanı ve kasayı da bir güzel temizledim. İşlemciyi taktıktan sonra 1.35V voltajı koruyup overclocku 4.1 Ghz'e çektim. Aida64'ün kombine stabilite testini 2 saat çalıştırdıktan sonra da sorun kalmadıgına karar verdim.

Böyleyken böyle arkadaşlar... Donanım bileşenlerimizi sevelim, koruyalım. Gerektiginde 1-2 geri adım atmakta fayda var diye düşünüyorum. 

Cevaplar için teşekkürler.

Son Düzenleme: murat guler ~ 31 Mayıs 2019 01:17